Úvod > Aktuality > Na hradech a zámcích na severu Čech začala hlavní návštěvnická sezona
Památky

Na hradech a zámcích na severu Čech začala hlavní návštěvnická sezona

  • Vydáno13. dubna 2016
Na hradech a zámcích v Ústeckém kraji je připravena řada novinek. V Benešově nad Ploučnicí se otevřely lovecké salonky, ve Velkém Březně doplňují návštěvnickou trasu oblíbené zákusky hravěte Chotka a v Duchcově vrcholí přípravy expozice antických soch. Letošní téma Národního památkového ústavu je Lucemburský rok – přiblížením doby a kultury v době vlády Lucemburků se státní hrady i zámky zapojí do oslav 700 let od narození Karla IV. Opevnění doby lucemburské názorně představí hrad Hazmburk díky výstavě s trojrozměrným modelem hradu a městečkem Podhradí v době vrcholného rozvoje.

Lovecké salonky v Benešově a templ v Krásném Dvoře

Benešov nad PloučnicíNa zámku Benešově nad Ploučnicí byly v druhém patře Volfova paláce zpřístupněny lovecké salonky, do Thunské galerie v Horním zámku přibyly nově restaurované obrazy a expozice se tak rozšíří o další místnost. V úřednickém domě na zámku Ploskovice se otevřela kavárna a nová recepce s pokladnou. V opravené budově spojené se zámkem arkádami je i zázemí pro návštěvníky a salonek s interaktivní tabulí.

V létě bude po obnově otevřen novogotický templrozhledna v nejvyšším bodě zámeckého parku v Krásném Dvoře. Sloužit bude k vzdělávacím programům, koncertům a výstavám. Součástí projektu obnovy jsou již zahájené edukační programy pro školy a školky zaměřené na smyslové poznávání parku, tvorbu krajinářského parku, vnímání času a orientaci, ale i zahradní architekturu.
 

Na Duchcově vás okouzlí antika

Zámek DuchcovNa zámku Duchcov začátkem června otevřou stálou expozici Okouzlení antikou – nový okruh bez průvodce. V osmi komnatách bude vystaveno několik desítek kopií antických plastik ze sbírky Univerzity Karlovy v Praze doplněných o předměty ze sbírek NPÚ, devátá místnost bude určena pro tematickou edukaci. Výstava nabídne exkurzi do antiky, jejího umění a mytologie, zároveň ukáže vliv antické inspirace na kulturu šlechty, a to v autentickém zámeckém prostředí.
 

Dorty a veteráni ve Velkém Březně

Velké BřeznoNa zámku ve Velkém Březně doplnili expozici o atrapy dortů a oblíbených zákusků hraběte Chotka. Novinkou zde bude také vyhlášení závodu O náhrdelník hraběnky Bellegarde – budou soutěžit výhradně dámy. Lucy von Bellegarde proslula jako jedna z prvních řidiček v Rakouskouherské monarchii, ale také jako jedna z prvních civilních obětí první světové války. Závod proběhne až 24. září a uvidíte na něm veterány do roku 1939. Trať povede z Veltrus do Velkého Března. Už 7. května se však můžete těšit na tradiční závod autoveteránů s názvem O pohár hraběte Chotka. Již nyní spatříte na zámku dvě výstavy – jedna připomíná lokální válečné souvislosti, druhá vás zavede do doby hraběte Chotka prostřednictvím dobových vedut z hlavních měst z celého světa – najdeme zde Moskvu, Bělehrad i New York s příslušnými komentáři.
 

Sala terrena na Stekníku a klíč k památkám

StekníkNa Stekníku návštěvníci uvidí po padesáti letech salu terrenu bez lešení, na Mezinárodní den památek 16. a 17. dubna se mohou dovědět podrobnosti o její výzdobě, vazbě na terasovou zahradu a o památkové obnově zámku.

Věrnostní program Klíč k památkám NPÚ bude od letošního roku fungovat na základě načítání unikátních QR kódů z mobilu či papírového pasu přímo v pokladně zámku při nákupu vstupenek, princip šesté návštěvy zdarma i možnosti účasti ve slosování o ceny zůstává zachován, stejně tak jako možnost sbírání razítek.
Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Zámek obklopuje nádherný, na Ústecku jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů.

Zámek Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Zpřístupněny jsou prostory zámecké kaple, sala terreny, chodby prvního patra a jižního křídla zámku s výstavou historických hraček a kočárků z konce 19. a začátku 20. století. Zajímavá je i zámecká terasovitá zahrada.

Další aktuality

Botanická zahrada v Teplicích nabízí zajímavou podívanou i na podzim

Jedny z největších skleníků u nás, rozlehlý park, ale také akvária s rybami a rejnoky. To všechno nabízí Botanická zahrada v Teplicích, která je otevřena i v pozdním podzimnm čase. Oblíbený je takzvaný Křížovkářský záhon, kde návštěvníci najdou a na vlastní oči uvidí rostliny, o kterých do té doby věděli jen jako o slovech v křížovkách. Zahrada je pro veřejnost uzavřená vždy v pondělí, kdy je sanitární den. V ostatní dny je otevřená od 9:00 do 17:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

Zoo Děčín zve do vylepšené Soví jeskyně

Znáte všechny naše sovy? Přijďte prozkoumat jejich zajímavý život do tzv. Soví jeskyně v Zoologické zahradě Děčín. Dozvíte se tu více o sovách, které u nás žijí nebo v České republice jen příležitostně hnízdí.
Ústecký kraj | Příroda

Přijďte se v sobotu bát do děčínské zoo!

Zoo Děčín bude první listopadovou sobotu, 4. listopadu 2023, opět patřit strašidlům. Návštěvníky čeká již tradiční akce spojená s dlabáním dýní a strašidelnými soutěžemi. I letos se mají návštěvníci na co těšit! Kromě dlabání dýní a soutěže o nejhezčí dýňové strašidlo vás čeká cesta za strašidly, na které bude nutné splnit mnoho zapeklitých strašidelných úkolů.
Ústecký kraj | Příroda

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2023, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
Ústecký kraj | Kultura

Zámek v Benešově nad Ploučnicí zve na strašidla i ukončení sezóny

V pátek 27. října láká zámek v Benešově nad Ploučnicí na strašidelný večer plmý strašidel a nadpřirozených bytostí. Na státní svátek, tedy v sobotu 28. října, a poté ještě i na neděli 29. října připravil poslední letošní prohlídky zámeckých interiérů.
Ústecký kraj | Památky

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Ústecký kraj | Příroda

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Státní zámek Velké Březno láká v sobotu 14. října na unikátní, gurmánskou prohlídku zámku, při které se bude mlsat. A na co dobrého se můžete těšit? Na speciální gurmánské prohlídkce ochutnáte nejrůznější vybrané lahůdky a pochutiny. Návštěva je spojená s výkladem o zvláštnostech a historii pochutin ze svatební hostiny jedné z členek rodiny Chotků.
Ústecký kraj | Zážitky

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Během víkendu 14. a 15. října 2023 ožije Muzeum v přírodě Zubrnice tradičním programem Podzim na vesnici. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet vybrané zemědělské činnosti. Po oba dva dny tu můžete uchopit do ruky cep a vymlátit na mlatu zrno, které následně „fukar“ vyčistí od plev. Vyzkoušet můžete také zpracování lněného stonku na vlákno, jeho lámání na mědlici nebo česáním na vochlovací stolici. Seznámí vás tu s tím, jakým způsobem si lze stočit provázek na jednoduchém provaznickém stroji.
Ústecký kraj | Kultura