Úvod > Aktuality > Kam na sjezdovky i běžky v Jeseníkách?
Kam na sjezdovky i běžky v Jeseníkách?
"> "> "> "> ">
Zimní sporty

Kam na sjezdovky i běžky v Jeseníkách?

  • Vydáno13. ledna 2020
Milovníci sjezdového lyžování mají v tuto dobu v Jeseníkách na výběř sedmnáct různých lyžařských středisek. Nejvíce sněhu je tradičně na Pradědu (90 cm přírodního sněhu), dobře jsou na tom i Kouty nad Desnou či Karlov pod Pradědem. Příznivci běhu na lyžích se mohou vydat na upravené okruhy z Ovčárny, Červenohorského sedla či z Ostružné.
Praděd JeseníkyV Jeseníkách jsou v provozu tři sjezdovky ve Skiareálu Praděd (B1, Velký a Malý Václavák). Kvůli poloze v národní přírodní rezervaci se zde nesmí uměle zasněžovat, přesto zde leží 90 cm přírodního sněhu. Běžkaři mohou využít upravené trasy OvčárnaPraděd (4 km), OvčárnaŠvýcarna (6 km) a OvčárnaČervenohorské Sedlo (12 km).

Kouty nad Desnou nabízí čtyři sjezdovky (U Vrtulí, Hřebenovka, K Snowparku a dětský park u Krmelce), na kterých leží 40 – 70 cm technického sněhu. Pro běžkaře je upraven Okruh Stadion (2 km).

ski červenohorské sedloV Karlově pod Pradědem si zalyžujete na osmi sjezdovkách (Family, FIS, FIS – Kazmarka, Sportovní, Slunečná, Vyhlídková, FIS – Závodní a dětský ski park) s 50 – 70 cm sněhu. Na Červenohorském sedle je aktuálně 20 – 65 cm převážně zmrzlého sněhu. Lyžuje se na pěti sjezdovkách (2, 2a, 3, 3a, 3b), v provozu je i lanová dráha Velký Klínovec. Z upravených běžeckých tratí potěší Červenohorské SedloŠvýcarna (10 km), Červenohorské Sedlo – Petrovka – Kouty nad Desnou (15 km), Červenohorské Sedlo – Videlský kříž (15 km),Červenohorské SedloŠerákRamzová (15 km) a hobby běžkaři ocení i menší okruhy Pekárka (5 km) a Červenohorské sedlo – Vřesová studánka (3 km).

jeseníkySkiareál Kopřivná nabízí svezení na všech svých sjezdovkách, výška sněhu se zde pohybuje od 40 do 65 cm. Hlubočky mají otevřenou Hlavní sjezdovku, dětský skipark a sáńkařskou trať. Ski areál Ostružná má otevřené skoro všechny sjezdovky (Zahrádka, Hlavní, Háječek, Jasanová a Skalka), k dispozici jsou zde běžkařům i bežecké tratě Ostružná – Císařská bouda – Paprsek – Vel. Vrbno – Petříkov – Ostružná (18 km), Ostružná – Kronfelzov – Šlégrov – BrannáOstružná (12 km), Ostružná – Petříkov – Smrk – RamzováOstružná (12 km) a Ostružná – Petříkov – RamzováOstružná (6 km).

jeseníky běžkyNa několika sjezdovkách se lyžuje i na Ramzové (Čerňava – Ramzová I., Čerňava – Ramzová II., Mračná – Černava II. a ŠerákRamzová), v provozu je čtyřsedačková lanovka Ramzová – Čerňava a dvojsedačková lanová dráha Čerňava – Šerák.

Dále jsou otevřená střediska Branná, Filipovice, Hrubá Voda, Miroslav, Petříkov a Zlaté Hory – Příčná. Mezi neupravené, ale průjezdné tratě na běžkách patří Jesenická – Miroslav – Horní Lipová – Ramzová (16 km),  dva okruhy v Suché Rudné, Anenská myslivna – Malá Hvězda – Hvězda nad Karlovou Studánkou (20 km) nebo Suchá Rudná – Anenská myslivna – Anenský vrch (8 km).
Skiareál Kopřivná Jeseníky

Skiareál Kopřivná Jeseníky

Ski areál Kopřivná leží v horní části Malé Morávky u Chaty Kopřivná v Jeseníkách. Středisko nabízí po celou zimní sezónu výborné lyžařské podmínky.

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo je důležitým východiskem turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku, vybavené nutnou infrastrukturou pro letní i zimní cestovní ruch. Tvoří významný bod na silničním tahu překonávajícím hlavní hřeben jesenického masivu. Nadmořská výška zde dosahuje 1013 metrů.

Horská chata Paprsek v Jeseníkách

Horská chata Paprsek v Jeseníkách

Chatu Paprsek najdete na jednom z nejkrásnějších míst v Jeseníkách. Horský hotel Paprsek byl postaven roku 1932 přímo "V ráji" – tak se totiž původně nazývalo místo na rozhraní tří horských celků: Hrubého Jeseníka, Rychlebských hor a Králického Sněžníku.

Chata Švýcárna

Chata Švýcárna

Turistická chata Švýcárna se nachází na nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy – Pradědem v nadmořské výšce 1304 m n m.

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd

Červenohorské sedlo je důležitým turistickým uzlem, který dělí hřeben na Keprnickou hornatinu a Pradědskou hornatinu. Díky centrální poloze a dobré dopravní dostupnosti představuje výchozí bod pro řadu udržovaných běžeckých tras.

Lyžařský areál Ramzová

Lyžařský areál Ramzová

Ski centrum Bonera Ramzová se nachází v Jeseníkách v nadmořské výšce 782 – 1351 m n.m. Čeká tu na vás nejdelší sjezdovka v ČR v délce 3 260 metrů.

Chata Jiřího na Šeráku

Chata Jiřího na Šeráku

Chata Šerák (Jiřího na Šeráku) ležící v nadmořské výšce 1351 m n.m. je kamenným pokladem, starším více jak 110 let, zasazeným do úpatí hřebene Hrubého Jeseníku. Šerák je přirozenou turistickou bránou k pěším túrám.

Hotel Ovčárna – wellness, relax a sport pod Pradědem

Hotel Ovčárna – wellness, relax a sport pod Pradědem

Pokud hledáte aktivní odpočinek spojený s relaxací, pak je Hotel Ovčárna tou správnou volbou. Ve wellness centru můžete relaxovat v příjemném prostředí přímo s výhledem na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd (1 491 m n.m.).

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Skiareál Hlubočky – lyžování a snowboarding v blízkosti Olomouce

Skiareál Hlubočky – lyžování a snowboarding v blízkosti Olomouce

Ať je léto nebo zima, v Hlubočkách je vždycky prima! Ski areál Hlubočky – zimní areál, který je svou polohou a obtížností sjezdových tratí předurčen jako ideální lokalita pro rodinné lyžování.

Skiareál Ostružná

Skiareál Ostružná

Největším střediskem cestovního ruchu na Jesenicku je horská obec Ostružná, a to jak v zimě, tak i v letním období. Skiareál Ostružná, který je určený hlavně pro rodiny s dětmi, nabízí šest upravovaných sjezdovek s délkou více jak 2 km a 4 vleky s kapacitou 2000 osob/h.

Skiareál Filipovice

Skiareál Filipovice

V malebném podhůří Jeseníků na úpatí Červenohorského sedla najdete Skipark Filipovice. Celý areál zaručuje optimální podmínky pro individuální lyžování i rodinné lyžování, a to hlavně díky rozmanitosti terénu, který uspokojí požadavky jak vyznavačů nenáročného lyžování, sportovního lyžování.

Skiareál Praděd – nejvýše položené centrum lyžování v ČR

Skiareál Praděd – nejvýše položené centrum lyžování v ČR

Lyžařské středisko Praděd – Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice. Na severních svazích Petrových kamenů (1 438 m n.m.) jsou nejvýše položené vleky a sjezdové tratě na území ČR. Právě proto jsou zde tradičně nejlepší sněhové podmínky.

Lanovka Ramzová – Šerák

Lanovka Ramzová – Šerák

Sedačková lanová dráha Ramzová – Čerňava – Šerák je dvouúseková lanová dráha v Hrubém Jeseníku. Dolní úsek byl postaven v roce 1976 (současná lanovka je zde v provozu od roku 2009), horní o pět let později (současná 2010).

Ovčárna – nejvýše položené lyžařské centrum

Ovčárna – nejvýše položené lyžařské centrum

Ovčárna (1300 m) je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice a právě proto jsou tady nejlepší sněhové podmínky. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Jesenická lyžařská magistrála

Jesenická lyžařská magistrála

Magistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách.

Lyžařský areál Příčná ve Zlatých horách – v zimní sezóně 2020/2021 není v provozu

Lyžařský areál Příčná ve Zlatých horách – v zimní sezóně 2020/2021 není v provozu

Lyžařský areál Příčná se nachází ve Zlatých Horách na severní patě Příčné hory (975 m.n.), 3 km od hranic s Polskem. Díky modernímu vybavení nemusí návštěvníci čekat v dlouhých frontách. V letním období je zde k dispozici lanovka, půjčovna koloběžek a horských trojkolek.

Ski Aréna Karlov – zábava pro celou rodinu

Ski Aréna Karlov – zábava pro celou rodinu

Oblíbené lyžařské středisko v malebné jesenické oblasti se pyšní 12 km upravovaných sjezdovek, největším lyžařským areálem pro večerní lyžování v regionu a spoustou atrakcí pro malé i dospělé. Na své si přijdou také příznivci běžeckého lyžování – okolí nabízí 80 km tratí s různými profily.

Ski areál Branná

Ski areál Branná

V blízkosti centra horské obce Branná na trase Hanušovice – Jeseník se nachází ski areál, který je určený pro nejširší lyžařskou klientelu od rodinného lyžování až náročnější lyžaře. Letošní novinkou je vybudovaná restaurace a nový příjezd k lanovce.

Ski areál Kaste Petříkov

Ski areál Kaste Petříkov

Nedaleko střediska Ramzovské sedlo, v jednom z nejkrásnějším údolí centrálních Jeseníků, se nachází lyžařský areál Ski areál Kaste se dvěma sjezdovkami a vleky. Jedná se o vleky Ski klubu Lokomotiva Olomouc a Relax.

Ski centrum Miroslav

Ski centrum Miroslav

Ski centrum Miroslav se nachází v lázeňské obci Lipová Lázně, v chráněné krajinné oblasti Jeseníků. Nachází se nedaleko města Jeseníku v nadmořské výšce 635 až 866 metrů. Jedná se o menší areál, který nabízí sjezdovky lehké až střední obtížnosti.

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trasa Skřítek – Hvězda

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trasa Skřítek – Hvězda

V lokalitě Skřítek – Malá Morávka – Karlov – Hvězda najdete celou řadu upravovaných běžeckých tras. Trasa o délce 25 km vede po jihovýchodním hřebenu Hrubého Jeseníku, je strojově udržována a patří k těm nejzajímavějším.