Úvod > Aktuality > Na obnově Libušína se pracuje i v zimě
Na obnově Libušína se pracuje i v zimě
"> "> Již od pocátku deklaruje Valašské muzeum v prírode snahu, o co nejrozsáhlejší zachování puvodních prvku "> Na obnovu Libušína na Pustevnách byla zrízena verejná sbírka "> Rozsáhlý požár restaurace Libušín na Pustevnách vypukl krátce po pulnoci, v pondelí 3. brezna
Památky

Na obnově Libušína se pracuje i v zimě

  • Vydáno20. prosince 2017
Tesařské práce na obnově Libušína pokračují v dílnách, kde se provádí náročné vyřezávání ornamentů na stropních trámech a dřevěných prvcích v interiéru. Již při demontáži torza Libušína byla prováděna podrobná prohlídka a výběr dochovaných prvků, které byly při realizaci stavby postupně navráceny do objektu. Pokud to bylo možné, byly osazovány na původní místo. Ještě před zimou byla zastřešena část Parmovy přístavby a krčku. Střešní konstrukce pro jídelnu je připravena v tesařské hale na Bystřičce.

PusstevnyJiž od počátku deklaruje Valašské muzeum v přírodě snahu, o co nejrozsáhlejší zachování původních prvků a postavení objektu Libušín na Pustevnách, jako vědecké rekonstrukce 115 let starého originálu.

V objektu Krčmy (prostor chodby a sociální části) zůstalo zachováno 5 kusů stropních trámů, které jsou plošně polychromované. Polychromii tvoří rostlinné motivy (růžové květy se zelenými ratolestmi)
na hnědočerveném pozadí.

Na jednom z trámů byla nalezena datace 1891. Tři vybrané trámy s květinovou kresbou a datací byly navráceny do stavby a poté budou restaurovány na místě. Ohořelé trámy se zbytky kreseb budou uloženy v depozitáři muzea.

Při otloukání omítek ve sklepních prostorách byly pod novodobou vrstvou omítky nalezeny původní historické, které byly očištěny na původní malbu a budou zachovány.

Pustevny hořícíRozsáhlý požár restaurace Libušín na Pustevnách vypukl krátce po půlnoci, v pondělí 3. března 2014. Škody jim způsobené se odhadují přibližně na 80 miliónů korun. Statický posudek objektu Libušína potvrdil, co je patrné – pravá část objektu, jídelna, jejíž interiér byl vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše, byla velmi zničená, ale na doporučení architekta a statika bude snaha o co největší zachování dílčích prvků.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Další aktuality