Úvod > Aktuality > Na obnově Libušína se finišuje: otevře začátkem léta
Památky

Na obnově Libušína se finišuje: otevře začátkem léta

  • Vydáno25. března 2020
Aktuálně dokončují obnovu interiéru malíři a truhláři. Chata Libušín na Pustevnách v obci Prostřední Bečva je dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče. V roce 2016 byla zahájena kompletní obnova památky po požáru v roce 2014. Interiér chaty na Pustevnách plánují dokončit do konce dubna, následovat bude probíhat kolaudace. Libušín má vypadat stejně jako v době svého vzniku. Autorem projektu obnovy je architektonický ateliér Masák & Partner. Datum slavnostního otevření 30. července 2020 zatím zůstává v platnosti.

PusstevnyJiž od počátku deklarovalo Valašské muzeum v přírodě snahu, o co nejrozsáhlejší zachování původních prvků a postavení objektu Libušín na Pustevnách, jako vědecké rekonstrukce původního originálu.

Referenčním bodem obnovy se stal rok 1925, kdy se památka znovu zprovozňovala po první světové válce, došlo k úpravám a z pohledu dnešní funkce byla provozuschopná.

Muzeum původně zvažovalo, že by se Libušín mohl otevřít na výročí požáru v březnu. Termín se však posunul kvůli náročnosti prací. Veřejnosti by se Libušín měl otevřít 30. července 2020 před letní návštěvnickou sezonou. Předobrazem dokončované jídelny chaty Libušín byl karlovský kostel. Interiér je secesní, laděný do modrých odstínů. Interiér jídelny doplňuje sto vyřezávaných židlí okolo stolů, hodiny, kachlová kamna, příborník a takzvaný skleník. Tři secesní lustry byly v závěru minulého století nově vyrobeny podle původních návrhů Jurkoviče.

Pustevny hořícíRozsáhlý požár restaurace Libušín na Pustevnách vypukl krátce po půlnoci, v pondělí 3. března 2014. Škody jim způsobené se odhadují přibližně na 80 miliónů korun. Statický posudek objektu Libušína potvrdil, co je patrné – pravá část objektu, jídelna, jejíž interiér byl vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše, byla velmi zničená, ale na doporučení architekta a statika bude snaha o co největší zachování dílčích prvků.

Příběh

Příběh "básníka dřeva" architekta Dušana Jurkoviče

Pestrobarevné lázeňské domy v Luhačovicích, pohádkové turistické chaty Libušín a Maměnka v sedle Pusteven poblíž hory Radhošť i zbrusu nová rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm – to je jen namátkový výběr staveb slovenského architekta Dušana Jurkoviče (1868–1947).

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

150. výročí narození Dušana Jurkoviče: znáte Libušín a luhačovické Sluneční lázně?

150. výročí narození Dušana Jurkoviče: znáte Libušín a luhačovické Sluneční lázně?

Až pojedete do Beskyd, můžete se podívat, jak na čtyři roky starém spáleništi vyrůstá nový Libušín. Ikonická stavba připomíná letošní 150. výročí narození Dušana Jurkoviče, jehož nenapodobitelná architektura je úzce spjata nejen s horským sedlem Pustevny, ale také s Luhačovicemi a dalšími místy.

Objekt Libušína na Pustevnách zachvátil velmi rozsáhlý požár

Objekt Libušína na Pustevnách zachvátil velmi rozsáhlý požár

Těsně po půlnoci z 2. na 3. března vypukl na jednom z nejznámějších a nejfotografovanějších objektů na Pustevnách, jídelně Libušín od známého architekta Dušana Jurkoviče, rozsáhlý požár. Při požáru zasahovalo celkem 70 hasičů a požár se podařilo dostat pod kontrolu až před třetí hodinou ranní. Nejvíce je poškozená jídelna a plameny se dál z interiérů rozšířily i po střeše, jejíž konstrukce se zbortila.

Britský deník The Guardian láká turisty do Beskyd

Britský deník The Guardian láká turisty do Beskyd

Britský deník The Guardian uveřejnil ve svých tipech na cestování, kterými láká turisty do různých lokalit světa, také moravskoslezské Beskydy, které navíc dostaly největší prostor ze všech nabízených tipů. Článek doslova vyzývá čtenáře, aby na Pustevnách prožili svou vlastní pohádku.

Další aktuality

Vánoční výstava ve Vizovicích láká na tradiční ozdoby i módními trendy

Ve vizovické Galerii Mariette se každoročně od podzimu do Vánoc koná vánoční výstava. Ta letošní potrvá až do 23. prosince 2022 a představuje tradiční ozdoby i módními trendy ve vánoční vázdobě a zdobení stromečků. Jedná se o exkluzivní kolekce skleněných vánočních ozdob vyráběných ručně českými výrobci.
Zlínský kraj | Kultura

Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Celoročně přístupná rozhledna na vrchu Miloňová nad Velkými Karlovicemi láka na podzimní procházku. Vyhlídková plošina umístěná 20 metrů nad okolním terénem umožňuje kruhový výhled do okolní krajiny. Zdoláte-li 846 metrů vysoký kopec, budete mít před sebou Vsacké Beskydy, Javorníky i údolí Vsetínské Bečvy jako na dlani.
Zlínský kraj | Příroda

Expozice ve Valašské dědině a Mlýnské dolině Valašského muzea v přírodě zůstávají mimořádně otevřené

Ještě dva víkendy vybízejí k procházce po rozsáhlém areálu Valašského muzea v přírodě. Vedle areálu Dřevěného městečka jsou v tomto mimosezónním období přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Pro nadcházející víkendy, od 5. do 6. a od 12. až do 13. listopadu 2022, připravilo Valašské muzeum v přírodě pro návštěvníky možnost prohlídek areálu od 9:00 do 16:00 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Vyzkoušejte Skiregion Valašsko – sedm areálů na jeden skipas

Přijeďte si zalyžovat na Valašsko! Se společným skipasem Skiregionu Valašsko můžete využít hned několik lyžařských středisek. Sedm lyžařských areálů v Beskydech a Javorníkách, v oblasti kolem Velkých Karlovic na Valašsku, spojilo síly a od nabízí návštěvníkům společný skipas, jenž je obvyklou součástí nabídky velkých lyžařských středisek po celé Evropě.
Zlínský kraj | Zimní sporty