!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na oblíbené Lesní slavnosti Lapků z Drakova se bude tavit železo a rýžovat zlato
Na oblíbené Lesní slavnosti Lapků z Drakova se bude tavit železo a rýžovat zlato
"> "> "> ">
Příroda

Na oblíbené Lesní slavnosti Lapků z Drakova se bude tavit železo a rýžovat zlato

  • Vydáno22. července 2021
Tajemné zříceniny strážních hradů, vzácnou dřevouhelnou huť, řemeslníky či lesníky spatří v sobotu 24. a v neděli 25. července 2021 návštěvníci Drakova v údolí Černé Opavy, v blízkosti obce Heřmanovice, u Vrbna pod Pradědem v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Uskuteční se tam totiž další ročník mezi lidmi populární akce Lesní slavnost Lapků z Drakova.
Lesní slavnost Lapků z DrakovaVe středověku tudy vedla důležitá obchodní cesta, dnes nahrazená neméně zajímavou naučnou stezkou Územím lapků z Drakova. tento víkend láká njávštěvníky regionu na bohatý a zajímavý program.

I letos organizátoři chystají ukázky tavby železa středověkým způsobem v replice středověké dřevouhelné huti a rýžování zlata. Návštěvníci údolí se mohou dále těšit na vystoupení členů hudebních skupin, rytířských spolků a kejklířů. V neděli pro děti je připravena oblíbená soutěž plavení míčků „Drakovský plaváček“.

Ukázky svých prací předvedou kováři, řezbáři, řemeslníci či farmáři. Navštívit bude možné pravou tkalcovnu, mechová jezírka, jarmareční trhy nebo středověkou střelnici a katovnu. Bohatý program dále zpestří projížďky v kočárech, jízdy na koních, lesní galerie, ale třeba i vodník u Slučího potoka. Na Rejvízu doporučujeme navštívit muzeum s tkalcovnou v domě č. 12 nebo mechová jezírka. V penzionech využijte bohatou nabídku nejrůznějšího občerstvení.

Sobotní program poběží na Drakově od 10 do 20 hodin, nedělní od 10 do 17 hodin. Vstupné je pro dospělé 40 Kč a pro děti zdarma.
 

Najděte zlatý poklad Lapků z Drakova

Slavnosti Lapků z drakovaDěti v rámci akce pobaví a poučí zajímavá razítkovací hra nazvaná Hledej zlatý poklad Lapků z Drakova.

S Vandrovní knížkou se vydáte lesními pěšinami hledat poklad. První zastavení je u Památného buku, kde v lesní tůni děti vyloví s rybáři rybu nebo si s lesními skřítky ve Zlaté kuželně zahrají kuželky. U Slučího potoka potkáte vodníka s vílou, kousek dál bude černokněžník.

Nedaleko od něj bude děti pasovat na rytíře Lesní král s královnoudou a potom se dále budete muset vydat k strážnímu hradu Drachenburg přes řeku Černá Opava.                   

Do Drakova se zájemci dostanou na kole, vlastním osobním vozidlem anebo zdarma speciálními autobusy vypravovanými z Vrbna pod Pradědem (zastávka za sklárnou TOMI). Parkování osobních vozidel bude umožněno na označených parkovištích v okolí Drakova.
Naučná stezka Údolím lapků z Drakova

Naučná stezka Údolím lapků z Drakova

Naučná stezka Údolím lapků z Drakova vede po turistické značce kolem Černé Opavy z Vrbna pod Pradědem – Mnichova přes Drakov na Rejvíz. Je dlouhá přibližně 12 km a má 10 zastavení.

Lorenzova – Vavřincova huť v údolí lapků

Lorenzova – Vavřincova huť v údolí lapků

Ojedinělá technická památka starého hutnictví stojí na Drakově na trase z Mnichova na Rejvíz v údolí říčky Černá Opava. Dřevouhelnou huť vybudovali bratři Krischovi kolem roku 1807 a je opravdu jediným dochovaným exponátem svědčícím o proslulé železářské oblasti v sudetech.

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku

Naučná stezka Rejvíz se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci rozprostírající se v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. Stezka v délce cca 3 km vede do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku.

Penzion Rejvíz v Hrubém Jeseníku

Penzion Rejvíz v Hrubém Jeseníku

Penzion Rejvíz stojí ve stejnojmenné osadě Rejvíz – nejvýše položené osadě (778 m n. m.) v Hrubém Jeseníku, obklopená hlubokými lesy, přírodní rezervací a mechovými jezírky. Tiché a klidné místo dává vynikající podmínky pro rekreaci dospělých i rodin s dětmi.

Rašeliniště na Rejvízu

Rašeliniště na Rejvízu

Revíz, označovaný znalci jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách, je ideálním místem pro klidnou dovolenou. Horská osada je vhodná pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky a houbaření.

Další aktuality

23.11.
2021
Zámek v Kuníně nabídne adventní prohlídky

Zámek v Kuníně nabídne adventní prohlídky

Severní Morava a Slezsko | Památky
16.11.
2021
Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo

Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo

Severní Morava a Slezsko | Příroda
10.11.
2021
České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Severní Morava a Slezsko | Kultura