!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu
Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu
"> "> "> ">
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

Vydáno 20. dubna 2021
Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává. Maximum se očekává 22. dubna 2021. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však lze pozorovat už nyní, poslední meteory spatříte 25. dubna.
meteoryLyridy jsou mezi meteorickými roji každoročním uvítáním do jara. Zejména v časných hodinách, kdy souhvězdí Lyry vrcholí, bývá možnost patřit i bolidy (velice jasné meteory). Běžná hodinová frekvence v maximu dosahuje 20 meteorů za hodinu, ale výjimečně stoupá i k několikanásobku běžné frekvence.

Nejaktivnější jsou Lyridy od 16. do 25. dubna; maximum se pak očekává okolo 22. dubna 2021. Nejvhodnější proto bude letos vyhlížet Lyridy ve čtvrtek 22. a pátek 23. dubna, vždy mezi 2. a 5 hodinou ranní. Pro úplnost doplníme, že svítat bude v 5:40 hodin.

Mateřskou kometou roje je periodická kometa C/1861 G1 Thatcher, kterou objevil 4. dubna roku 1861 americký profesor a astronom Albert E. Thatcher a která se ke Slunci vrací každých 415 let. Zatímco na Thatcherovu kometu budou muset pozemšťané čekat až do roku 2276, meteory z jejího prachu uvolněném při průletech kolem Slunce nám ji připomínají každoročně.
Hlavu vzhůru! Noční obloha v dubnu nabízí superúplněk i Lyridy

Hlavu vzhůru! Noční obloha v dubnu nabízí superúplněk i Lyridy

I v této složité době má pro vás Kudy z nudy povzbuzující výzvu: Hlavu vzhůru! A to nejen pouze symbolicky – na noční obloze se budou dít v průběhu dubna velice zajímavé věci. Za jasných večerů si nebude možné nevšimnout superúplňku stejně tak, jako atraktivních Lyrid komety C/1861 G1 Thatcher, která přilétá pravidelně k Zemi už 2 600 let. Zároveň si letos v dubnu připomeneme 60. výročí letu prvního člověka do vesmíru.