Úvod > Aktuality > Na nebi bude o slunovratu jasně zářit Betlémská hvězda
Příroda

Na nebi bude o slunovratu jasně zářit Betlémská hvězda

  • Vydáno14. prosince 2020
Po stovkách let se na letošním prosincovém nebi objeví astronomický úkaz, který dal podle astronomů vzniknout legendě o Betlémské hvězdě. Téměř po 800 letech budeme okolo 21. 12. 2020 svědky konjunkce Saturnu a Jupiteru.
betlémská hvězdaZnáme ho všichni – betlémský příběh o veliké a jasně zářící hvězdě, která za novorozeným Kristem přivedla tři mudrce z východu. Letos budeme mít velmi vzácnou příležitost spatřit onu Betlémskou hvězdu opět na nebi, a to téměř po 800 letech!

Ve skutečnosti se však nejedná o "hvězdu". S největší pravděpodobností se jednalo o třikrát po sobě se opakující konjunkce Jupitera a Saturnu v roce 7 před naším letopočtem. Kometu nad Betlém přimaloval ve 14. století malíř Giotto di Bondone a motiv se od té doby uchytil. Že se však o kometu nejednalo, vyvrátila řada astronomů – také z astrologického hlediska nebyla kometa brána za příznivé znamení, spíše naopak. Při jejím objevení na obloze dostávali lidé strach a věřili, že přináší přírodní a jiné katastrofy. Astronomové vypočítali, že nemohlo jít ani o supernovu v únoru roku 4 před naším letopočtem a ani o Venuši, která je třetím nejjasnějším tělesem na obloze.

keplerTo, že se jedná o konjunkci (seskupení) velkých planet přišel poprvé před čtyřmi sty lety už Johannes Kepler. Roku 1623 také došlo k „betlémské konjunkci", ale bohužel nebyla ze Země vůbec pozorovatelná. Jasně vidět ji bylo naposled před 794 roky, tj. v roce 1226, kdy u nás vládl Přemysl Otakar I. či bylo založeno město Znojmo. Jasně viditelný tedy úkaz bude letos, po téměř 800 letech! Navíc se ukáže zrovna v den, kdy nastává zimní slunovrat a astronomicky startuje zima.
 

Co a jak bude možné na nebi sledovat

konjunkceObří plynné planety Jupiter a Saturn je možné již nyní sledovat jako dva výrazné zářící body na obloze hned po západu slunce, nízko nad jihozápadním obzorem. Jasnější z obou bodů je Jupiter. Každý den se k sobě přiblíží víc a víc, až v pondělí 21. prosince dojde k nebližšímu možnému přiblížení obou planet, tzv. konjunkci, kdy se pozorovatelům bude zdát, jako by obě tělesa splynula v jednu silně zářící "hvězdu". Úkaz bude možné pozorovat pouhým okem, bez dalekohledu.

jupiterJupiter je po Slunci, Měsíci a Venuši čtvrtým nejjasnějším objektem naší oblohy a Saturn je také poměrně jasný, takže jsou na obloze nápadné a viditelné pouhým okem a vypadají jako hvězdy. Pokud se na planety podíváte dalekohledem, uvidíte je mimořádně v jednom zorném poli, tedy najednou. Obě vesmírná tělesa se k sobě totiž přiblíží na pouhých 6 úhlových minut, tedy jednu pěti průměru měsíčního disku! Ve větším zvětšení uvidíte i měsíce obou planet a Saturn s prstencem.

saturnMimořádné nebeské představení bude mít navíc předehru – večer 16. a 17. prosince se Jupiter se Saturnem setkají na noční obloze s Měsícem. Kdo si bude chtít tělesa prohlédnout, měl by využít časného stmívání a obrátit oči k obloze už okolo 17. hodiny. Tehdy budou planety a Měsíc nízko nad jihozápadním obzorem. Nejlepší možné pozorování je samozřejmě na místech s téměř absolutní tmou, jako je Jizerská oblast tmavé oblohy, Manětínská oblast tmavé oblohy, Beskydská oblast tmavé oblohy či Beskydská rezervace Boto.
Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.). V Beskydech lze zažít úchvatný pohled na Mléčnou dráhu se spoustou tmavých oblastí.

Manětínská oblast tmavé oblohy

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda