ÚvodAktualityNa nebi bude o slunovratu jasně zářit Betlémská hvězda
Příroda

Na nebi bude o slunovratu jasně zářit Betlémská hvězda

  • 14. prosince 2020
Po stovkách let se na letošním prosincovém nebi objeví astronomický úkaz, který dal podle astronomů vzniknout legendě o Betlémské hvězdě. Téměř po 800 letech budeme okolo 21. 12. 2020 svědky konjunkce Saturnu a Jupiteru.
betlémská hvězdaZnáme ho všichni – betlémský příběh o veliké a jasně zářící hvězdě, která za novorozeným Kristem přivedla tři mudrce z východu. Letos budeme mít velmi vzácnou příležitost spatřit onu Betlémskou hvězdu opět na nebi, a to téměř po 800 letech!

Ve skutečnosti se však nejedná o "hvězdu". S největší pravděpodobností se jednalo o třikrát po sobě se opakující konjunkce Jupitera a Saturnu v roce 7 před naším letopočtem. Kometu nad Betlém přimaloval ve 14. století malíř Giotto di Bondone a motiv se od té doby uchytil. Že se však o kometu nejednalo, vyvrátila řada astronomů – také z astrologického hlediska nebyla kometa brána za příznivé znamení, spíše naopak. Při jejím objevení na obloze dostávali lidé strach a věřili, že přináší přírodní a jiné katastrofy. Astronomové vypočítali, že nemohlo jít ani o supernovu v únoru roku 4 před naším letopočtem a ani o Venuši, která je třetím nejjasnějším tělesem na obloze.

keplerTo, že se jedná o konjunkci (seskupení) velkých planet přišel poprvé před čtyřmi sty lety už Johannes Kepler. Roku 1623 také došlo k „betlémské konjunkci", ale bohužel nebyla ze Země vůbec pozorovatelná. Jasně vidět ji bylo naposled před 794 roky, tj. v roce 1226, kdy u nás vládl Přemysl Otakar I. či bylo založeno město Znojmo. Jasně viditelný tedy úkaz bude letos, po téměř 800 letech! Navíc se ukáže zrovna v den, kdy nastává zimní slunovrat a astronomicky startuje zima.
 

Co a jak bude možné na nebi sledovat

konjunkceObří plynné planety Jupiter a Saturn je možné již nyní sledovat jako dva výrazné zářící body na obloze hned po západu slunce, nízko nad jihozápadním obzorem. Jasnější z obou bodů je Jupiter. Každý den se k sobě přiblíží víc a víc, až v pondělí 21. prosince dojde k nebližšímu možnému přiblížení obou planet, tzv. konjunkci, kdy se pozorovatelům bude zdát, jako by obě tělesa splynula v jednu silně zářící "hvězdu". Úkaz bude možné pozorovat pouhým okem, bez dalekohledu.

jupiterJupiter je po Slunci, Měsíci a Venuši čtvrtým nejjasnějším objektem naší oblohy a Saturn je také poměrně jasný, takže jsou na obloze nápadné a viditelné pouhým okem a vypadají jako hvězdy. Pokud se na planety podíváte dalekohledem, uvidíte je mimořádně v jednom zorném poli, tedy najednou. Obě vesmírná tělesa se k sobě totiž přiblíží na pouhých 6 úhlových minut, tedy jednu pěti průměru měsíčního disku! Ve větším zvětšení uvidíte i měsíce obou planet a Saturn s prstencem.

saturnMimořádné nebeské představení bude mít navíc předehru – večer 16. a 17. prosince se Jupiter se Saturnem setkají na noční obloze s Měsícem. Kdo si bude chtít tělesa prohlédnout, měl by využít časného stmívání a obrátit oči k obloze už okolo 17. hodiny. Tehdy budou planety a Měsíc nízko nad jihozápadním obzorem. Nejlepší možné pozorování je samozřejmě na místech s téměř absolutní tmou, jako je Jizerská oblast tmavé oblohy, Manětínská oblast tmavé oblohy, Beskydská oblast tmavé oblohy či Beskydská rezervace Boto.
Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy Příroda

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu Příroda

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.). V Beskydech lze zažít úchvatný pohled na Mléčnou dráhu se spoustou tmavých oblastí.

Manětínská oblast tmavé oblohy Příroda

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Další aktuality

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

Nechte se zlákat unikátními expozicemi některých z našich zoologických zahrad a vydejte se na cestu za dobrodružstvím a poznáním. Dnes vám portál Kudy z nudy nabídne informace o unikátech, se kterými se můžete v našich zoologických zahradách potkat. Uvidíte, že zimní počasí výletům do zoo rozhodně nebrání, stačí si vybrat.
1. listopad 2024 12:00
Příroda

Jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Kačenka, Fabián, Hejmon, Stamichman nebo Rýbrcoul: to je jen část ochránců a dobrých duchů českých a moravských hor a skal. Ty nejznámější samozřejmě znáte, ale v našem výčtu ani oni nesmí chybět – krkonošský Krakonoš, Praděd z Pradědu nebo Muhu, pán Jizerských hor. Pojďte se s nimi seznámit!
30. říjen 2024 18:52
Příroda

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den off-line? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
29. říjen 2024 6:25
Příroda

Pět výletů na nejlépe dostupné tisícovky s pěknými výhledy

Chcete se podívat na svět z výšky a moc se u toho nenadřít, nenachodit dlouhé kilometry a nezdolávat stovky metrů převýšení krok za krokem? Pak společně s portálem Kudy z nudy nasedněte na některou z lanovek a kromě nezapomenutelných výhledů si užijte i další cestovatelská potěšení.
28. říjen 2024 12:00
Příroda

Jeřábi z České republiky se vydávají na dalekou cestu k zimovištím

Jeřábi popelaví opouštějí každý rok na podzim svá hnízdiště, aby se vydali na zimoviště. Pro letošní mláďata je cesta velkou premiérou, která pro ně představuje důležitý a zásadní krok – musí se od svých rodičů naučit migrační trasu. Jeřábi totiž nemají cestu na zimoviště vrozenou, jako například čápi. V Evropě sledují migraci těchto impozantních ptáků stovky lidí, což pomáhá výzkumníkům, kteří využívají systém barevného značení jeřábů – každý pták má svou jedinečnou barevnou kombinaci, která vypovídá o místě jeho původu.
28. říjen 2024 10:00
Příroda

Den vzniku samostatného československého státu: Oslavte svátek výletem na unikátní místa

28. října slavíme Den vzniku Československa. Tento den byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost pro národy bývalého Rakousko-Uherska. Pojďme si připomenout zajímavosti spojené s naší republikou, ať se jedná o geografické rekordy, zajímavé pohraniční stezky, kameny vyznačující trojmezí či historické oblasti našeho území a další kuriozity. Víte například, kde hledat největší sochu T.G.M. anebo kde leží přírodní „mapa republiky“? Pojďte to vše s námi prozkoumat.
27. říjen 2024 8:51
Příroda

Užijte si procházky po nejkrásnějších naučných stezkách

Nejjednodušší způsob, jak si udělat radost? Toulání, toulání, všechny chmury zahání. Pěkná procházka v klínu skal, po břehu řeky, bukovými lesy anebo horskými hřebeny vám určitě prospěje, a to jak na duchu, tak i na těle. Inspirujte se k výletu po těch nejkrásnějších naučných stezkách a osvěžte svou mysl vycházkou do přírody.
24. říjen 2024 16:00
Příroda

Samhain, Dušičky a Halloween: začátek keltského roku i vzpomínky na mrtvé

Přelom října a listopadu přináší několik zajímavých svátků, spojených se vzpomínáním na zemřelé příbuzné, známé a kamarády: keltský Samhain, Halloween, svátek všech svatých a Dušičky. Je jedno, kterému dáváte přesnost, všechny stírají hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Nakonec trocha keltské krve je v každém z nás – pojďte ji najít a probudit alespoň na chvíli k životu. Oslavte jeden z nejdůležitějších mezníků keltského roku!
24. říjen 2024 11:56
Příroda