Úvod > Aktuality > Na nebi bude o slunovratu jasně zářit Betlémská hvězda
Příroda

Na nebi bude o slunovratu jasně zářit Betlémská hvězda

  • Vydáno14. prosince 2020
Po stovkách let se na letošním prosincovém nebi objeví astronomický úkaz, který dal podle astronomů vzniknout legendě o Betlémské hvězdě. Téměř po 800 letech budeme okolo 21. 12. 2020 svědky konjunkce Saturnu a Jupiteru.
betlémská hvězdaZnáme ho všichni – betlémský příběh o veliké a jasně zářící hvězdě, která za novorozeným Kristem přivedla tři mudrce z východu. Letos budeme mít velmi vzácnou příležitost spatřit onu Betlémskou hvězdu opět na nebi, a to téměř po 800 letech!

Ve skutečnosti se však nejedná o "hvězdu". S největší pravděpodobností se jednalo o třikrát po sobě se opakující konjunkce Jupitera a Saturnu v roce 7 před naším letopočtem. Kometu nad Betlém přimaloval ve 14. století malíř Giotto di Bondone a motiv se od té doby uchytil. Že se však o kometu nejednalo, vyvrátila řada astronomů – také z astrologického hlediska nebyla kometa brána za příznivé znamení, spíše naopak. Při jejím objevení na obloze dostávali lidé strach a věřili, že přináší přírodní a jiné katastrofy. Astronomové vypočítali, že nemohlo jít ani o supernovu v únoru roku 4 před naším letopočtem a ani o Venuši, která je třetím nejjasnějším tělesem na obloze.

keplerTo, že se jedná o konjunkci (seskupení) velkých planet přišel poprvé před čtyřmi sty lety už Johannes Kepler. Roku 1623 také došlo k „betlémské konjunkci", ale bohužel nebyla ze Země vůbec pozorovatelná. Jasně vidět ji bylo naposled před 794 roky, tj. v roce 1226, kdy u nás vládl Přemysl Otakar I. či bylo založeno město Znojmo. Jasně viditelný tedy úkaz bude letos, po téměř 800 letech! Navíc se ukáže zrovna v den, kdy nastává zimní slunovrat a astronomicky startuje zima.
 

Co a jak bude možné na nebi sledovat

konjunkceObří plynné planety Jupiter a Saturn je možné již nyní sledovat jako dva výrazné zářící body na obloze hned po západu slunce, nízko nad jihozápadním obzorem. Jasnější z obou bodů je Jupiter. Každý den se k sobě přiblíží víc a víc, až v pondělí 21. prosince dojde k nebližšímu možnému přiblížení obou planet, tzv. konjunkci, kdy se pozorovatelům bude zdát, jako by obě tělesa splynula v jednu silně zářící "hvězdu". Úkaz bude možné pozorovat pouhým okem, bez dalekohledu.

jupiterJupiter je po Slunci, Měsíci a Venuši čtvrtým nejjasnějším objektem naší oblohy a Saturn je také poměrně jasný, takže jsou na obloze nápadné a viditelné pouhým okem a vypadají jako hvězdy. Pokud se na planety podíváte dalekohledem, uvidíte je mimořádně v jednom zorném poli, tedy najednou. Obě vesmírná tělesa se k sobě totiž přiblíží na pouhých 6 úhlových minut, tedy jednu pěti průměru měsíčního disku! Ve větším zvětšení uvidíte i měsíce obou planet a Saturn s prstencem.

saturnMimořádné nebeské představení bude mít navíc předehru – večer 16. a 17. prosince se Jupiter se Saturnem setkají na noční obloze s Měsícem. Kdo si bude chtít tělesa prohlédnout, měl by využít časného stmívání a obrátit oči k obloze už okolo 17. hodiny. Tehdy budou planety a Měsíc nízko nad jihozápadním obzorem. Nejlepší možné pozorování je samozřejmě na místech s téměř absolutní tmou, jako je Jizerská oblast tmavé oblohy, Manětínská oblast tmavé oblohy, Beskydská oblast tmavé oblohy či Beskydská rezervace Boto.
Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.). V Beskydech lze zažít úchvatný pohled na Mléčnou dráhu se spoustou tmavých oblastí.

Manětínská oblast tmavé oblohy

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Další aktuality

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
Příroda

20 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem

Také milujete tu nezaměnitelnou vůni česneku, která se na jaře line lužními lesy? Nejčastěji jej najdete právě ve vlhčích, spíše stinných místech kolem potoků a na úpatích svahů, kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Trhat jej rozhodně nedoporučujeme (nakoupíte jej na farmářských trzích a sazenice v zahradnictvích). Navíc vedle medvědího česneku často roste i prudce jedovatá konvalinka, která vypadá úplně stejně. Pokud byste si přeci jen chtěli bylinku natrhat, počínejte si ohleduplně a sbírejte jej pouze tam, kde neroste v chráněných lokalitách. A kam se za česnekem vydat? To vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Příroda

15 tipů, kam se vypravit za kvetoucím šafránem

Skvělým tipem na jarní procházku, jsou výpravy při kterých se můžete pokochat jedinečnými pohledy na právě kvetoucí kvítka šafránu. Letošní pozdní sněhová nadílka čas jejich rozkvětu na horách pořádně přibrzdila, ale zpoždění se již podařilo dohnat a šafrány jsou na mnoha místech již v květu. Naplánujte si jarní procházku za kvetoucími šafrány!
Příroda

Připomeňte si Světový den vody

Dnes je Světový den vody, který se každoročně slaví 22. března již od roku 1992 na základě vyhlášení OSN. Důležitost vody a vodních zdrojů si můžete připomenout díky naším tipům na zajímavé památky architektury s vodou a jejím využíváním spojené či krásná jezera, řeky a říčky, které tvoří neopakovatelný ráz naší krajiny. Ke Světovému dni se také koná několik akcí.
Příroda

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Pojďte se podívat, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?
Příroda

I lesy mají své dny – oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkou

Svět slaví vždy 21. března Mezinárodní den lesů. Oslavte ho také vy pěknou procházkou. Kromě dobrého pocitu z probouzející se přírody také uděláte něco pro své zdraví – celá řada vědeckých studií ukazuje silnou vazbu mezi dostatečným přístupem do přírody a dobrými výsledky ve zdravotních testech. Místa s divokou přírodou přitom nemusíme hledat nějak zvlášť daleko. Kousek divočiny najdete všude tam, kde má příroda dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet, a kde je člověk jen vnímavým, tichým hostem. Přehled takových míst, kde načerpat duševní i fyzické zdraví z přírody najdete dnes v našich tipech.
Příroda

Jaro je tady! 50 tipů, kam na procházky

Jaro je tady a láká k jarním procházkám. Přivítejte jarní sluneční paprsky a udělejte si pěkný výlet! Pokud chcete do přírody, něco zajímavého vidět, seznámit se s historií nebo si společně s kamarády či rodinou vyjít na hezkou procházku, jistě si vyberete z našich tipů pro krásné jarní dny.
Příroda

20 tipů, kde se potěšit krásou jarních vodopádů

Jaro je k návštěvě vodopádů snad nejpříznivějším obdobím. Líbezné scenérie najdete i tam, kde je v pozdějším období sucho anebo minimum vody. Nechejte se zlákat k virtuálnímu výletu za krásou padajících vod... Možná budete překvapeni, kolik jich u nás máme!
Příroda