Úvod > Aktuality > Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu
Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu

  • Vydáno20. srpna 2022
Keltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 20. srpna 2022 odpoledne se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko – římská bitva.

Bojovníci JivjanyKeltský skanzen v Jivjanech je zaměřený na řemeslnou výrobu a historii bydlení v době železné. Jeho součástí jsou různé řemeslné dílny, panský dům, sýpka, mohyla, svatyně a kamenné hrazení. Objekty nejsou stavěny formou archeologického experimentu.

jivjanské stanové vesničce se můžete seznámit s životem a řemesly v mladší době železné jako je: zpracování švartny, ražení mincí, košíkářství a mnoho dalších. Sami si můžete vyzkoušet mletí na rotačním mlýnku, vytáčení nádob na hrnčířském kruhu nebo ruční soustruh.

Součástí Dne oživlé historie bude v sobotu 20. srpna 2022 od 13:00 hodin hudební doprovod skupiny Alison a uvidíte také v plné zbroji římskou legii Bestia. Těšit se můžete na válečnické klání a spoustu hitorických ukázek ze života Keltů. Čeká vás program na celé odpoledne. Seznámíte se s dobovými řemesly a vaše ratolesti se budou moci účastnit velké keltsko-římské bitvy. Ta propukne v 17:00 hodin. Vstupné je za 100 Kč, pro děti pak za 40 Kč.

Kostel sv. Jana Křtitele v Úterý

Kostel sv. Jana Křtitele v Úterý

Kostel je hlavní dominantou městečka Úterý. Součástí areálu je kromě kostela s pozůstatky opevnění a bývalým hřbitovem i barokní fara, kaple Úzkostí Páně u paty schodiště od severu a škola. Z někdejšího hřbitova se otevírají krásné výhledy na městečko.

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Osada Úterý byla založena v 11. století německými horníky. V okolí osady bylo naleziště zlata. Na náměstí najdeme radnici s hrázděným patrem a vysokou sedlovou střechou.

Naučná stezka údolím Úterského a Bezdružického potoka

Naučná stezka údolím Úterského a Bezdružického potoka

Malebné údolí potoka je vyhledávaným místem pro pěší turistiku a dětské stanové tábory. Stezka vede po značených turistických stezkách. Začíná a končí na Náměstí Kryštofa Haranta ve městě Bezdružice. Podél Úterského potoka lze dojít až k hracholuské přehradě.

Keltský skanzen Jivjany

Keltský skanzen Jivjany

V obci Jivjany na Domažlicku vzniká keltský skanzen zaměřený na řemeslnou výrobu a historii bydlení v době železné. Jeho součástí se stanou kromě obytných domů a opevnění také dílny jako je kovárna, hrnčírna či tkalcovna.