ÚvodAktualityNa Mělnicko se vracejí bobři, vlci a další vzácná zvířata
Příroda

Na Mělnicko se vracejí bobři, vlci a další vzácná zvířata

  • 13. ledna 2017
Spatřit se zatím nenechal, ale je jasné že se na soutoku Labe a Vltavy usadil – čerstvé bobří ohryzy vrb a topolů s patrnými otisky řezáků lze nalézt v současnosti například v břehových porostech u Vltavy nedaleko Vrbna. V posledních třiceti letech se na Mělnicko vrací i další chráněné druhy – například krkavec velký, orel mořský a v lesích na Kokořínsku se po více než dvou stech letech opět usadili vlci.
KrkavecV posledních třiceti letech se do přírody na Mělnicku vrací chráněné druhy živočichů, které byly v minulých stoletích vyhubeny. Týká se to nejen bobrů, ale i například krkavce velkého, který na Mělnicku zahnízdil poprvé po více jak stoleté pauze v roce 1986 a dnes již patří mezi běžné ptačí druhy. Stejně tak dnes již není vzácností pozorovat v okolí soutoku Labe s Vltavou majestátného orla mořského.
 
Na území Česka byl poslední bobr evropský uloven v 18. století, teď se k nám však vrací. Stálá populace bobrů se vyskytuje nejblíže na Labi v okolí Roudnice nad Labem, Křenku a před nedávnem se bobři objevili po 185 letech i na Vltavě v Praze, kam se rozšířili z povodí Berounky. Nejnovější stopy po sobě zanechali u Mělníka. Zde jsou pobytové stopy bobrů zaznamenávány dosud nepravidelně, přesto lze předpokládat, že se bobři na soutoku Labe s Vltavou v dohledné době usadí nastálo. Bobři byli loveni pro hustou kožešinu a výměšky kožních žláz u kořene ocasu (tzv. bobrovina – castoreum) používané v lékařství a voňavkářství, ale i pro chutné maso, které se dříve řadilo k masu rybímu a bylo ho tedy možno jíst i v době půstu. V současné době je dle naší legislativy zvláště chráněným druhem.
 

Intimní život největšího evropského hlodavce

BobrBobr je významný krajinný architekt a inženýr, který dokáže modifikovat charakter vodního toku, měnit výšku vodní hladiny i spodní vody. Buduje si bobři hráze a hrady z větví, díky čemuž vznikají nová jezírka, mokřady a zaplavené bobří louky. Nové prostředí pak osídlují ohrožené druhy rostlin, obojživelníků a ptáků. Bobr je největší evropský hlodavec, může vážit až 35 kg. Šupinatý ocas, který mu slouží jako veslo a kormidlo při plavání, využívá také k vydávání varovných signálů – hlasitým úderem o hladinu varuje členy rodiny před nebezpečím. Živí se výlučně rostlinnou potravou – travou, větvemi, listy i kůrou, nepohrdne však ani řepou nebo kukuřicí. Preferuje mladé vrby a topoly, ale dokáže pokácet i urostlé stromy s průměrem kmene až 70 cm. Pod vodou bobr vydrží na jedno nadechnutí až 15 minut.

Bobři mající trvalého partnera, což je u našich savců poměrně neobvyklé. Rodinná kolonie je tvořena rodičovským párem a různě starými mláďaty. Bobři se rozmnožují jednou ročně, samici se po přibližně tři a půl měsíční březosti rodí nejčastěji 3–5 mláďat. Novorození bobříci mají srst, vidí a brzy se naučí plavat. Mláďata s rodiči zůstávají zhruba do tří let, pak kolonii opouštějí a hledají si vlastní teritorium. Bobři jsou relativně dlouhověcí, v přírodě se dožívají průměrně 10-12 let, nejstarší známý bobr v přírodě dosáhl stáří 20 let a v zajetí se dožil dokonce 50 let.
 

Vlci nejen na Kokořínsku

VlciV lesích na severu CHKO Kokořínsko – Máchův kraj se po více než 200 letech usadila natrvalo vlčí smečka. Ještě roku 2015 ji tvořilo sedm zvířat, loni v létě se ale rodina rozrostla minimálně o čtyři nová vlčata. Je pravděpodobné, že některá z předloňských a loňských mláďat již smečku opustila a hledá si nové teritorium. V kraji pod hradem Kokořínem mají vlci dostatek kořisti, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Velkým přínosem vlka je tak podle ochránců přírody regulace těchto v české krajině přemnožených zvířat, která poškozují lesní porosty.

Kromě Kokořínska byli vlci spatřeni také pod Bezdězem, několik jedinců žije v Krkonoších, kde byli spatřeni u Erlebachovy boudy; v Beskydech žijí tři vlci a jedna smečka se natrvalo usadila na Broumovsku, kde minulé léto přivedla na svět minimálně dvě mláďata. Fotopast natočila úsměvné video, na kterém je vidět, jak si vlčata hrají s nalezenou botou.
Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku Letní sporty

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Další aktuality

Zimní výlet do Dobříše: adventní trh, procházka parkem a zajímavosti v okolí

Mnohé památky s příchodem zimy uzavřely své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 7. prosince 2024 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma.
3. prosinec 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj

Velkopopovický pivovar oslaví 150. výročí uvaření první várky speciálními prohlídkami s pivním kvízem

Ve středočeských Velkých Popovicích se pivo vaří bez přerušení už 150 let. Pivovar nechal postavit průmyslník František Ringhoffer II. v roce 1874 a první várku piva zde sládci uvařili 15. 12. téhož roku. Úctyhodné výročí o víkendu 14. a 15. prosince vždy od 15.00 připomenou speciální prohlídky přímo s baronem Ringhofferem.
2. prosinec 2024 16:40
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Užijte si zimu na hradech a zámcích v Praze a středních Čechách

Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Vybrali jsme pro vás hrady a zámky ve středních Čechách, které mají dveře otevřené po celý rok a navíc bez předchozí rezervace.
2. prosinec 2024 14:48
Památky, Středočeský kraj

Jeden z netradičních betlémů uvidíte ve středočeských Máslovicích

Betlémy můžou být různorodé. Ze dřeva, slámy nebo třeba živé. Už jste ale někdy viděli betlém, který je celý z másla? Betlém z tohoto vpravdě raritního "materiálu" objevíte v Muzeu másla v Máslovicích, kde je v době adventní již tradičně k vidění. Betlém je vyrobený z 20 až 25 kg másla, obsahuje přes 150 figurek, zvoničku a tři chaloupky. K vidění bude v muzeu až do konce ledna 2025 od 10:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin.
1. prosinec 2024 9:59
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Žleby vás překvapí prohlídkami s kouzelným nádechem Vánoc

Zámek Žleby si pro své návštěvníky v adventním čase opět nachystal bohatý program formou víkendových oživených prohlídek, které začínají již v sobotu 30. listopadu 2024. Adventní prohlídky na zámku: budou probíhat ve dnech 30. 11. – 1. 12. a 7. – 8. 12. 2024. Doporučujeme nákup vstupenky online nebo rezervaci.
30. listopad 2024 9:32
Památky, Středočeský kraj

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
28. listopad 2024 16:05
Zážitky, Středočeský kraj

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka a nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Výlet si sem můžete udělat i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý den mimo pondělí od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2024 až do konce března 2025.
26. listopad 2024 13:00
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křtem největšího adventního věnce

Již dvanáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 30. listopadu 2024.
25. listopad 2024 14:00
Zážitky, Středočeský kraj