Úvod > Aktuality > Na Mariině skále nedaleko zámku Kozel postavily Lesy ČR nový vyhlídkový altán
Vyhlídka na Mariine skále
"> Vyhlídka na Mariine skále "> Parkovište u Kornatického rybníka "> Odpocívadlo Mariino zátiší
Příroda

Na Mariině skále nedaleko zámku Kozel postavily Lesy ČR nový vyhlídkový altán

  • Vydáno28. srpna 2014
Již tento pátek 29. srpna 2014 se od 13 hodin slavnostně otevře nově vybudovaný vyhlídkový altánek na Mariině skále, v katastru obce Milínov. Vyhlídka se nachází v přírodním parku Kornatický potok nedaleko zámku Kozel a hradu Lopata. Dnešní altánek je replikou původní stavby z 19. století, která byla zničena při velké vichřici v 50. letech minulého století.

Mariina skálaVýstavba nového altánu na Mariině skále probíhala podle dochovaných fotografií. O původním altánu je zmínka již v roce 1838 a to pod názvem Mariaruhe. Po roce 1918 je používán název Mariina skála či Mariarut. Nechal jej postavit tehdejší majitel panství Kristian Valdštejn. Altán byl stržen vichřicí v roce 1953 a k jeho obnově došlo až nyní.

Kromě toho však Lesy ČR v současnosti dokončily rekonstrukci lesní cesty Kolejka i výstavbu odpočinkového místa Mariino zátiší na přístupu k vyhlídkovému altánu u cesty a parkoviště u Kornatického rybníka.

Lesy v okolí zámku Kozel jsou protkány množstvím turistických tras i cyklotras včetně dvou vyznačených naučných stezek. Samotný zámek Kozel patří k nejnavštěvovanějším památkám Plzeňského kraje. Navštívit můžete také blízkou zříceninu hradu Lopata.

Mariina skála v přírodním parku Kornatický potok u Milínova

Mariina skála v přírodním parku Kornatický potok u Milínova

Dřevěný vyhlídkový altánek na Mariině skále najdete v přírodním parku Kornatický potok nedaleko zámku Kozel a hradu Lopata. Dnešní vyhlídka je replikou původní stavby z 19. století, která byla zničena při velké vichřici v 50. letech minulého století.

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Zřícenina hradu Lopata se nachází nedaleko obce Šťáhlavy, asi 2,5 km od zámku Kozel. Je typickým představitelem těch hradů, jejichž páni patřili ve své době k obávaným loupeživým rytířům. I když se z hradu mnoho nedochovalo, uchovává osobité si místo v hlubokých lesích romantické kouzlo.

Naučná stezka Okolo Kozlu

Naučná stezka Okolo Kozlu

Naučná trasa v délce 2 km obsahuje celkem sedm informačních tabulí. Děti i dospělí, se na nich seznámí formou čtivého textu, populárních kvízů a zvídavých dotazů například s tématy jako místní lesy, stromy, rostliny nebo živočichové. Nechybí však ani atraktivní téma lesních strašidel a skřítků.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.