Úvod > Aktuality > Na Malé Pravčické bráně se otevřela nová vyhlídka
Na Malé Pravcické bráne se otevrela nová vyhlídka
"> Na Malé Pravcické bráne se otevrela nová vyhlídka "> Nad obloukem tohoto skalního okna mužete projít
Příroda

Na Malé Pravčické bráně se otevřela nová vyhlídka

  • Vydáno25. dubna 2013
Na Malé Pravčické bráně byla otevřena nově vybudavaná vyhlídka, díky níž se nad obloukem tohoto skalního okna můžete projít. Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti.
Malá Pravčická bránaMalá Pravčická brána je trochu přehlížený pískovcový skalní útvar. Nachází se nedaleko Vysoké Lípy, asi 2 km po červené značce. Na rozdíl od její větší sestry lze k vyhlídce přijet na kole a poté je možné na skalní oblouk vystoupat. V polovině dubna zde byla upravena nová vyhlídková plošina, která poskytuje pěkný výhled.

Cestou k bráně můžete navštívit pozůstatky nedalekého hradu Šaunštejn a pokud se na procházku vydáte pěšky, červená zračka vás dovede přes Mezní Louku a Křídelní stěnu, až k velké Pravčické bráně. Vstup do celého areálu kolem Pravčické brány je v současnosti zpoplatněn, na výběr zde však máte několik pěkných vyhlídkek.
Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).