Úvod > Aktuality > Na letošním Pálavském vinobraní nesmíte chybět
Gurmánská turistika

Na letošním Pálavském vinobraní nesmíte chybět

  • Vydáno31. srpna 2016
Slavnost vína, dnes Pálavské vinobraní, má v jihomoravském městě Mikulově kořeny již od roku 1947. Letos se tato významná akce s tématikou vinařství uskuteční ve dnech 9. – 11. září. Jako vždy bude pro návštěvníky v průběhu celých tří dnů připraven bohatý program, který se odehraje v prostorách historického náměstí, zámecké zahrady a přírodního amfiteátru pod Turoldem. Letošní již 69. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově přichází s řadou novinek. Tou první je soutěž o nejlepší burčák, který budou hodnotit přímo návštěvníci vinobraní. Do soutěže se mají možnost zapojit všechna vinařství, která se budou na akci prezentovat formou stánkového prodeje v centru města.

Bohatý a aktivní program Pálavského vinobraní nabízí nepřeberné množství zážitků všem účastníkům bez ohledu na zájmy či věkové zařazení. V různých zákoutích Mikulova se tak můžete vydat za vínem či burčákem, dobrým jídlem, historií, folklórem, populární hudbou i jazzem nebo vzít děti na pohádky. Letošními novinkami jsou pak živé obrazy s výjevy historie města a kostýmované skupinky, procházející městem. Hosté se mohou těšit i na soutěž O nejlepší burčák a král letos dorazí se svou družinou na Náměstí již v pátek.

Hlavní scéna amfiteátru letos přivítá takové hvězdy, jakými jsou David Koller, Chinaski, Tata Bojs, Slza, Blue Effect, Kristína, The Tap Tap nebo houslista Pavel Šporcl. Neméně zvučná jména se pak po celé tři dny objeví i na scéně na Náměstí. Návštěvníci se mohou těšit na Jana Budaře, Petra Bendeho či Spirituál kvintet. Náměstí bude patřit také folklórním souborům, cimbálovým muzikám či dechovkám. Sobotní večerní program zde ozvláštní Cirkus trochu jinak a herecké vokálně-instrumentální kvarteto Hamleti. Folklorní vystoupení kromě Náměstí oživí i postranní uličky, zámecký park i oblíbené Vinařské městečko.

Jako každý rok pak historickou atmosféru navodí družina krále Václav IV. s královnou Chantal Poullain. Královskou družinu mohou návštěvníci postupně potkat na různých místech vinobraní, jako je Kozí hrádek, Vinařské městečko, terasa zámku i na hlavním podiu mikulovského amfiteátru.  Pod patronací Chantal Poullain bude tradiční nedělní výstup křížovou cestou až na vrchol Svatého kopečku

„Víno v hlavní roli“ je již tradičním mottem Pálavského vinobraní. Na hosty čeká ve všech svých podobách, od moštu přes burčák až po finální produkt víno. Ukázky klasického zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického lisu opět představí Sedlecká vína u Udírenské věze zámku. Čerstvý hroznový mošt je zde možné ochutnat i zakoupit pro domácí výrobu burčáku.

Prestižní veřejná výstava Národní soutěže vín mikulovské podoblasti bude připravena v hlavním sále mikulovského zámku a odborníci i laikové bude moct ochutnat rekordních více než 600 vzorků bílých, růžových i červených vín. Gajdošův sál mikulovské zámku opět zve na Mikulovský nos a Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně. Nejen další prostory zámku pak nabídnou po celé tři dny degustace takových vinařství jako Víno Marcinčák, vinařství Vinofol nebo Vína Mikulov.

Mnoho vína a burčáku „proteče“ Vinařským městečkem v Kapucínské ulici, kde budou mít návštěvníci také možnost potkat krále Václava IV. i Boha vína Bakcha, kteří budou žehnat moravským vinařům k dobré úrodě.  K vínu patří i vynikající moravská gastronomie a tu nabídne řada stánků na Náměstí, ale i restaurace, kavárny a vinotéky v bočních uličkách po celém Mikulově.

Ještě do konce srpna mohou všichni vstupenky na třídenní program zakoupit za 490 Kč. Od 1. září a před konáním Pálavského vinobraní i na místě u pokladny pak budou k dispozici za 590 Kč.

Vinařský program v Mikulově

Vinařský program v Mikulově

Jednodenní i vícedenní pobyt na Mikulovsku nabitý vinařským programem. Program zahrnuje veškeré služby včetně dopravy v místě, průvodce, tlumočníka, sommeliéra, degustací vína, exkurzí do vinařství, terénní prohlídky vinic, posezení ve vinném sklepě, výlety,ubytování nebo zajištění kol.

Degustarium Mikulov

Degustarium Mikulov

Degustarium spojuje vinařskou výjimečnost Pálavy, nezaměnitelný charakter vín i osobitý styl místních vinařů. Představuje vína špičkové kvality podle viničních tratí a dává tak z nového pohledu vyniknout vybraným lokalitám Mikulovské vinařské podoblasti.

Naučná stezka Po stopách novokřtěnců v Mikulově

Naučná stezka Po stopách novokřtěnců v Mikulově

Naučná stezka vás na 5 panelech seznámí s obdobím, kdy v roce 1526 přišla do Mikulova zcela nová vrstva obyvatel – novokřtěnci neboli anabaptisté. Trasa naučné stezky je dlouhá cca 1,5 km a vede v místech, kde novokřtěnecká komunita žila.

Regionální muzeum v Mikulově

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Café Fara v Klentnici u Mikulova – kavárna řízená srdcem

Café Fara v Klentnici u Mikulova – kavárna řízená srdcem

Stylová nekuřácká kavárna v Klentnici na trase cyklostezky pod Pálavskými vrchy nabízí lahodnou kávu, zážitkový salónek Coffee spirit, farní knihovnu, vinný sklep, ubytování v nově vybudovaných netradičně řešených pokojích, prostornou terasu i dětské hřiště. Od jara do podzimu také skvělé akce.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika