Úvod > Aktuality > Na letním nebi září kometa Neowise - jedná se o nejjasnější kometu za uplynulé desetiletí
Na letním nebi září kometa Neowise - jedná se o nejjasnější kometu za uplynulé desetiletí
"> "> ">

Na letním nebi září kometa Neowise - jedná se o nejjasnější kometu za uplynulé desetiletí

Vydáno 9. července 2020 Příroda
Milovníci astronomických jevů mohou jásat - od 9. července 2020 bude na nebi dobře pozorovatelná kometa Neowise. Nad obzorem zůstane po celou noc a bude ji možné spatřit pouhýma očima. Navíc bude viditelná až do poloviny srpna.
kometaKometa Neowise, která byla v posledních dnech pozorovatelná jen velmi brzy ráno se ukáže milovníkům noční oblohy od 9. července po celou noc, kdy bude zářit nad obzorem. Viditelná je pouhýma očima a na nebi zůstane až do poloviny srpna. Ideální podmínky k pozorování komety budou příští týden, kdy kometu nebude "rušit" úplňkový svit Měsíce. Kometa patří mezi nejjasnější nebeské objekty svého druhu za posledních 13 let. Kometa nezapadne za obzor a uvidíte ji ráno a večer nízko nad severo-severozápadním obzorem. Na obloze se jeví jako mlhavý obláček s delším, ještě mlhavějším ohonem.

kometaLidstvo pozoruje komety již od nepaměti. Nejstarší záznamy můžeme nalézt v kronikách starověkých a středověkých Číňanů. Další zmínky o kometách jsou od starých Řeků, Římanů či Babylóňanů. Ve středověku lidé hleděli na komety s obavami. Podle rozšířených pověstí bývaly předzvěstí mimořádných událostí. Lidé odedávna věřili, že přílet tajemné vlasatice zvěstuje smrt panovníka, války, přírodní katastrofy či smrtící epidemie. A historické milníky dávají legendám mnohdy za pravdu - kometa se například ukázala v roce 44 př. n. l., kdy byl v římském senátu zavražděn Julius Caesar. Jasně zářila kometa i na jaře 1316, těsně před tím, než město Praha lehlo popelem při velkém požáru. Ten stejný rok zahynul i francouzský král Ludvík X., který se uhřátý po hře v tenis napil studeného nápoje a dostal zápal plic. V roce 1618 spatřili astrologové na nebi Velkou kometu, která podle mnohých předznamenala počátek třice­tileté války.

Zanechme však chmurných legend a pojďme se podívat na kometu z veděckého hlediska. Kometa je malé tělo z ledu a prachu, které obíhá kolem Slunce. Když se kometa přibližuje Slunci, ohřívá se a produkuje ocas plynu směřující od Slunce.

 
Kometa Neowise a Jupiter se Saturnem na letním nebi

9.7.
15.8.
Kometa Neowise a Jupiter se Saturnem na letním nebi

Od 9. července 2020 je na nebi dobře pozorovatelná kometa Neowise. Nad obzorem zůstane po celou noc a bude ji možné spatřit pouhýma očima. Navíc bude viditelná až do poloviny srpna.

Perseidy - letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

17.7.
24.8.
Perseidy - letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory.