Úvod > Aktuality > Na letišti v Hradci Králové vypukne největší evropská vrtulníková show
Na letišti v Hradci Králové vypukne největší evropská vrtulníková show
"> "> ">
Zážitky

Na letišti v Hradci Králové vypukne největší evropská vrtulníková show

  • Vydáno13. května 2019
Třetí květnový víkend znovu zažije královéhradecké letiště závodění silných strojů ve vzduchu i na zemi. Na spojení již 18. ročníku tradiční akce Helicopter Show s Rally Show se diváci mohou těšit 17. a 18. května 2019. Paralelní konání největší letecké akce zaměřené na vrtulníky s Rally a Autosalon Show přilákalo v minulých letech na letiště téměř tři desítky tisíc diváků. Chybět nebude ani tradiční průlet skupiny vrtulníků, který zahájí hlavní letový program, letová ukázka bojového letounu Gripen, vrtulníků Mi171 a W3A Sokol nebo letounu JAK C11 v barvách Armády ČR.
Helicopter show

Co vás čeká na Helicoptershow

Královéhradecké letiště zažije show plnou vrtulníků, letounů a automobilů, kterou si užijí tisíce hradečáků i mimohradeckých. Na letošním ročníku Helicoptershow se mohou fandové letectví a motorového sportu těšit na několik novinek, které nebyly prozatím vidět nikde ve světě, se chystá pro diváky.  Milovníky kultovního seriálu M*A*S*H nebo bondovky Thunderball nadchne letová ukázka vrtulníku Bell 47 od rakouských Flying Bulls, který je vůbec prvním sériově vyráběným typem vrtulníku. Pro dokreslení atmosféry nebude chybět ani pozemní ukázka mobilní vojenské nemocnice z války v Koreji, kde se potkáte s major Houlihanovou, kapitánem B.F. Piercem nebo desátníkem Radarem.

Zásah všech složek IZS společně s vrtulníky u simulované hromadné nehody je každoročně velmi oblíbený, proto se na něj diváci mohou těšit i v letošním roce. Martin Šonka, který se v loňském ročníku elitní letecké série Red Bull Air Race stal mistrem světa, i Petr Kopfstein předvedou dechberoucí leteckou akrobacii. V dopoledním programu proběhne autogramiáda obou pilotů, kteří hájí české barvy v sérii Red Bull Air Race i nadále.

Letošní ročník nabídne opět něco, co tu ještě nebylo. Hlavním tématem celého letošního ročníku je záchrana osob z lanovky. V pátek budou v rámci praktického odborného programu letečtí záchranáři cvičit zásah na lanovce, a na sobotní letecký den bude ukázka připravena pro širokou veřejnost. Diváci se mohou těšit na ukázku, při které budou mít opravdový pocit hor, kde musí letečtí záchranáři bez váhání zasahovat a pomáhat lidem z lanovky dolů. Jde o velmi obtížný manévr, proto jsme se rozhodli zařadit tuto ukázku a cvičení jak do pátečního odborného, tak do sobotního programu. Simulace záchrany osob z lanovky doposud nebyla nikde k vidění.

Brány hradeckého letiště budou v sobotu 18. května otevřeny od 9:00 do 17 hodin. Na akci se představí dohromady okolo 500 automobilů, vrtulníků a letounů.

Naprostým unikátem je interaktivnost akce. Návštěvníci nejen že stroje uvidí, budou si je moci detailně prohlédnout, ale také se v nich proletět nebo svézt. Navíc opět spojí své síly s jednou z největších automobilových akcí v Evropě – Rally Show.  
 

Rally Show láká na testovací jízdy

Rally Show Hradec Areál Czech Ringu připravuje pro diváky Rally Show ty nejlepší české i zahraniční teamy z motorsportu. Akce přivítá fanoušky z Nizozemí, Rakouska, Maďarska, Slovenska i Polska. Diváci si užijí za jeden vstup bohatý program ve vzduchu i na zemi, včetně zážitkových jízd a letů na vlastní kůži.

road-show.jpgTou nejúžasnější zprávou pro velké i malé návštěvníky je, že jízdu ve většině z těchto stovek strojů si mohou zkusit na vlastní kůži. Na Autosalon Show okouzlí diváky novinky světových automobilek. Pro zájemce bude připravena zkušební jízda ve většině modelů po okruhu nebo po offroadové dráze.

Helicopter showHlavní programy obou akcí budou na sebe navazovat. Program letových ukázek je koordinován s Rally Show tak, aby diváci nepřišli o to nejlepší ani z jedné akce.

Vstup na nejrozsáhlejší leteckou a motoristickou show v České republice mají děti do 150 cm i osoby ZTP zdarma. Parkovné je rovněž zdarma a je zajištěno v prostoru letiště v dostatečné kapacitě, proto organizátoři žádají návštěvníky, aby neparkovali podél silnic před letištěm. Aby návštěvníci stihli vidět to nejlepší z obou akcí, doporučují organizátoři dojet na Helicopter Show na čas zahájení, tedy v 9 hodin.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.