Úvod > Aktuality > Na Kyjovsko za lahodným mokem, krásnou krajinou i do mlýna
Bukovanský mlýn, Kyjov, Kudy z nudy
"> Bukovanský mlýn, Kyjov, Kudy z nudy "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Na Kyjovsko za lahodným mokem, krásnou krajinou i do mlýna

  • Vydáno25. června 2022
Vypravit se na Slovácko, to je vždycky dobrý nápad. Je to jedno z mála míst střední Evropy, kde je ještě folklor stále živý. Zdejší tanec verbuňk je dokonce zapsán na seznamu památek UNESCO. A k návštěvě zvou nejen folklorní slavnosti a festivaly, ale také archeologická naleziště a stará slovanská hradiště, poutní místa, hrady a zámky i zvlněná krajina Moravského Toskánska. Objevte tento rázovitý region při svých toulkách Českem!
kyjovPřirozeným centrem celé oblasti je město Kyjov, kde stojí za pozornost třeba renesanční zámeček a radnice v jejímž hlavním portálu je umístěn vzorový exemplář českého lokte, který sloužil k porovnání poctivosti měřidel na přilehlém tržišti. Dalším místem, kde se ročně koná nejedna folklorní akce, je barokní milotický zámek, který leží pouhých 8 kilometrů od Kyjova. Zde se pořádají také výstavy, v létě můžete v zámeckém parku navštívit letní kino, které s lahví místního vína zcela jistě přinese tu správnou letní atmosféru.
 
bukovanský mlýnStylové ubytování potom najdete třeba na Bukovanském mlýně, který patří široko daleko k vyhlášeným podnikům a na jídlo sem nechodí pouze turisté, ale i místní. Komplex Bukovanského mlýna se skládá z několika malých stavení sloužících pro ubytování hostí, restaurace v selském stylu a nepřehlédnutelného větrného mlýna, který dává celému místu nejen jméno, ale také specifickou atmosféru (navíc mlýn slouží i jako rozhledna s krásným výhledem do kraje). Zdejší poctivá moravská kuchyně se vyznačuje velkými porcemi, kvalitními surovinami a chutným jídlem. Patříte-li mezi gastronomické lovce místních specialit, nejspíše byste neměli vynechat zdejší „patenty“. A co že to jsou patenty? Jedná se o bramborové placky nikoli nepodobné palačinkám, které se podávají na sladký způsob plněné povidly a sypané mákem a cukrem.
 

Vyzkoušejte skvělá lokální vína

vínoRestaurace Bukovanský mlýn je lokální patriot, a proto má na vinném lístku reprezentativní nabídku vinařů z blízkého okolí, což dává návštěvníkovi neznalému kraje možnost ochutnat zdejší vína, aniž by musel složitě pátrat po okolních sklípcích. Ostatně až naleznete víno, které vám přesně sedne do noty, nebude už takový problém vypátrat, kudy vede cesta do toho kterého sklípku.

Víno je v tomto kraji skutečně všudypřítomné, a i když se budete snažit připravit svůj výlet spíše po místních kulturních památkách, místním vinicím se nevyhnete. Víno je tu dobré a ke kraji neodmyslitelně patří. Lepší doplněk ke zdejšímu slunečnému podnebí byste hledali jen těžko. Kvalitní dobrá vína s nezbytnou dávkou folklórní hudby můžete ochutnat například ve Slovácké galerii vín pod renesanční kyjovskou radnicí, ve sklepních uličkách obce Kobylí, další proslulou vinařskou obcí jsou Čejkovicetemplářskými sklepy, nebo Mutěnice, kde si můžete prohlédnout téměř pět set vinných sklepů zdobených slováckými ornamenty. Také v obci Vrbice najdete soustavu vinných sklepů – Sklepní kolonii, vykutanou do pískovce až v sedmi patrech nad sebou.


Nejfotogeničtější krajina Česka, to je Moravské Toskánsko

Za nádherou Moravského Toskánska jezdí lovci snímků z celého světa. Pestrá mozaika nekonečných polí a luk, které se táhnou v měkkých vlnách k obzoru, zajímavé detaily a žádné elektrické dráty, továrny ani vysoké komíny dělají z Kyjovska jednu z nejpřitažlivějších lokalit v Česku. Speciální stezky, které by vás vedly po nejlepších místech, tu zatím nemají, prozradíme vám jen, že nejhezčí snímky ulovíte západně a jihozápadně od Kyjova. Oblast je krásná v každém ročním období. Na jaře, kdy se vše začne zelenat, rozkvetou keře a stromy v polích. V létě, kdy se krajem šíří vůně dozrávajících plodin, hlavně obilí. Na podzim se krajina oblékne do barevných šatů, vyraší zelené ozimy, objeví se ranní mlhy a inverze. V zimě, když krajinu pokryje sníh a spí, lze často pozorovat poměrně velká stáda volně žijících zvířat, která se shromažďují a hledají potravu. Optimální čas na focení je ráno po východu slunce a také pak pozdě odpoledne nebo navečer před západem slunce. Nejhezčího světla totiž dosáhnete, když je slunce nízko nad obzorem.
 

Ruční papírna, šlapací drezínym houpačky a skvělé koupání

koupalištěPokud máte rádi i jiné tradice než folklorní, můžete si domluvit třeba exkurzi v nedaleké ruční papírně Stará školaŽeleticích. Nu, a pokud už máte všech těch tradic až nad hlavu, máme tu pro vás něco úplně jiného. V Ratíškovicích je zprovozněn tříkilometrový úsek staré Baťovy železniční dráhy, po které se můžete projet na šlapací drezíně. Koleje navíc propojují dvě různé vinařské stezky, takže má i zcela „praktické“ využití. Krásným tipem pro děti i dospělé jsou v krajině rozmístěné úžasné houpačky na stromech, většinou s krásným výhledem do krajiny.

V horkých dnech přijde k duhu koupání – vyrazit můžete třeba na kyjovské koupaliště anebo do nedalekých Bohuslavic, kde se nachází přírodní koupací biotop. Jedná se o koupací biotop, tedy koupaliště s přírodním systémem filtrace vody bez chemikálií. Spojuje v sobě funkci okrasných jezírek s možnosti koupání. V areálu strávíte den plný pohody, zábavy a odpočinku.
Vyhlídka Soudek u Šardic

Vyhlídka Soudek u Šardic

Vyhlídka Soudek stojí nedaleko Šardic mezi vinicemi v trati Požární čtvrtě ve výšce 252m nad mořem. Je z něj krásný výhled do okolí.

Přírodní koupací biotop Bohuslavice

Přírodní koupací biotop Bohuslavice

Biotop se nachází v místě bývalého umělého koupaliště v Bohuslavicích u Kyjova, v jihovýchodní části obce. Základem biotopu je vyvážený přírodní systém, který využívá biologické funkce rostlin k přirozenému čištění vody bez přidání chemických a desinfekčních přípravků.

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Kyjov – srdce Slovácka

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

Kaplička sv. Barborky u Strážovic v Moravském Toskánsku

Kaplička sv. Barborky u Strážovic v Moravském Toskánsku

Kaplička svaté Barborky se nachází v polích nedaleko Strážovic na Kyjovsku a stala se vděčným cílem mnoha fotografů zachycujících krásy Moravského Toskánska.

Vinný sklípek v Kobylí na Moravě

Vinný sklípek v Kobylí na Moravě

Vinný sklípek „Na výsluní“ se nachází ve vinařské obci Kobylí s dlouholetou vinařskou tradicí. V nabídce ochutnávka 10 vzorků odrůdových jakostních vín včetně archivního vína ve sklepení mezi sudy se zhruba 45 min debatou o vinařství, vinohradnictví a tématech s tím spojených.

Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

V obci Vrbice najdete zajímavou soustavu vinných sklepů – Sklepní kolonii Pod strážním kopcem. Sklepy, které byly vykutány do pískovce až v sedmi patrech nad sebou, návštěvníka upoutají kamennými vstupy s goticky lomenými oblouky.

Folklorní i vinařské Mutěnice

Folklorní i vinařské Mutěnice

Nedaleko od Hodonína na jihovýchodě Moravy leží obec Mutěnice. Raritou Mutěnic je lokalita s téměř pěti sty vinnými sklepy v části obce zvané "Bůdy". Každý z těchto sklepů má osobitý ráz, většina z nich je zdobena slováckými ornamenty.

Ratíškovická železnice

Ratíškovická železnice

Projeďte se po části staré Baťovy železniční dráhy na šlapací drezíně. Trať sloužila v minulosti k přepravě uhlí z dolů Tomáš a I. Máje 1 do výklopníku v Sudoměřicích, odkud uhlí putovalo po Baťově kanálu do Otrokovic.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Koupaliště v Kyjově

Koupaliště v Kyjově

Koupaliště Kyjov je vybaveno 50m bazénem pro plavce a neplavce o hloubce jednoho metru, nechybí ani brouzdaliště. U bazénu pro plavce se nachází skokanské můstky. Návštěvníci se zájmem o aktivní odpočinek mohou využít hřiště na beach volejbal.

Houpačky na kyjovském Slovácku – rozhoupaná kyjovská krajina

Houpačky na kyjovském Slovácku – rozhoupaná kyjovská krajina

Nová turistická atraktivita na vás čeká v přírodě kyjovského Slovácka. Při procházkách narazíte na úžasné houpačky na stromech, většinou s krásným výhledem do krajiny.

Další aktuality