Úvod > Aktuality > Na Kvildě jsou k vidění čápi bílí i černí
Na Kvilde jsou k videní cápi bílí i cerní
"> Na Kvilde jsou k videní cápi bílí i cerní "> Cáp cerný je predmetem ochrany Ptací oblasti Šumava a patrí do kategorie silne ohrožený "> Na Kvilde si snímky lze prohlédnout do 15. brezna
Příroda

Na Kvildě jsou k vidění čápi bílí i černí

  • Vydáno14. ledna 2015
V informačním centru Národního parku Šumava na Kvildě a v prostorách obecního úřadu Kvilda probíhá v těchto dnech výstava fotografií Čápi 2014. Jedná se o putovní výstavu snímků profesionálních i amatérských fotografů, kteří se účastnili soutěže České společnosti ornitologické v letošním roce. Na Kvildě si snímky lze prohlédnout do 15. března.
Čáp na sněhuČeská společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2014 právě čápa bílého a čápa černého. Uspořádala také fotografickou soutěž pro širokou veřejnost na téma Čápi, do které autoři přihlásili celkem 401 fotografií čápů bílých i černých, přičemž ty vybrané na výstavu jsou opravdu silné nejen
zpracováním, ale i zachyceným příběhem. Prohlédnete si jich přes šedesát, a to včetně snímků vítězů vyhlášených kategorií.

Na výstavě jsou mimo jiné k vidění fotografie známých fotografů, například Martina Mecnarowskiho, Václava Sojky, Petra Salingera, Jana Svatoše nebo Jana Vebera. Některé fotografie jsou zaměřeny na atmosféru prostředí, v kterých čápi žijí, některé na detail či čápa v akci při letu nebo lovu. Výstava potrvá na Kvildě až do 15. března 2015.

ČápČáp černý je předmětem ochrany Ptačí oblasti Šumava a patří do kategorie silně ohrožený. Na Šumavě je doloženo první hnízdění v roce 1965 na Stožci. V rámci celé ČR jeho populace pozvolně roste od poloviny 20. století, postupně z Moravy do Čech, včetně horských oblastí. Odhad početnosti k roku 2010 je nejméně 300 až 400 párů.

Čáp bílý není sice předmětem ochrany Ptačí oblasti Šumava, ale patří do kategorie ohrožený. Žije převážně ve středních a nižších polohách ČR. Jeho populace během 2. poloviny 20. století u nás rostla. Na Šumavě se vyskytuje v podhůří (hnízda na komínech lze pozorovat například v Horažďovicích, Střelských Hošticích, Malém Boru a jinde).
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).