Úvod > Aktuality > Hospital Kuks se po rozsáhlé obnově v březnu poprvé otevře
Památky

Hospital Kuks se po rozsáhlé obnově v březnu poprvé otevře

  • Vydáno1. března 2015
Po dvacetiměsíční rekonstrukci bude možné znovu obdivovat krásy jedné z nejvýznamnějších barokních památek, Hospitalu Kuks. Poprvé otevře své brány veřejnosti o víkendu 28. a 29. března. Slavnostní přestřižení pásky se odehraje v pondělí 23. března 2015.
KuksRekonstruovaná národní kulturní památka Hospital Kukus nabídne turistům hned několik novinek. Vedle nové expozice muzea farmacie to budou např. obnovené interiéry památky, renovované nádvoří a v neposlední řadě bylinková zahrada za hospitalem. Otevře se zde také galerie českých vín. Restaurátoři navíc nedávno dokončili opravu nástěnných maleb z cyklu "Tanec smrti". Série padesáti obrazů, které znázorňují rovnost lidí v posledním okamžiku života, byla dosud ukrytá pod silnou vrstvou vápna.

Slavnostní otevření Hospitalu se uskuteční 23. března od 13 hodin. Na první prohlídky můžete vyrazit o víkendu 28. – 29. března 2015. Památka bude otevřena po celý víkend od 9:00 do 17.00 hod. Sezóna začne naplno od 1. dubna 2015. Hospital pak bude otevřen každý den, mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hod.

Hospital Kuks foto L. RennerBarokní komplex na Kuksu v údolí řeky Labe založil hrabě František Antonín Špork. Původní využití hospitalu dodnes připomíná barokní lékárna, která je jednou z nejstarších v Evropě, kromě ní je přístupný i klášterní kostel a pod ním umístěná hraběcí hrobka. Prostor před průčelím hospitalu zdobí sochy Ctností a Neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna, který je autorem i nedalekých pískovcových reliéfů v místě zvaném Betlém. Nabízí se zde možnost uspořádání svatebních obřadů, vzdělávacích aktivit, v nabídce nechybí i tradiční kulturní akce – hudební festivaly, jarmarky, vinobraní, recitály a další.
Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém – Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.