Úvod > Aktuality > Na Křivoklátě ochutnáte o víkendu piva podle historického receptu
Na Křivoklátě ochutnáte o víkendu piva podle historického receptu
">
Zážitky

Na Křivoklátě ochutnáte o víkendu piva podle historického receptu

  • Vydáno8. srpna 2014
Hrad Křivoklát se stane 9. srpna 2014 dějištěm historicky již čtvrtého Královského vzorkového veletrhu pivovarnictví. Ochutnávku českých vesměs řemeslných piv bude doprovázet dobré jídlo, skvělá muzika, kejkle i klání. Po oba dny by se na čepu mělo sejít několik druhů piva. Půjde zejména o pivní speciály a návštěvníci veletrhu pivovarnictví budou mít skvělou příležitost je v jediný okamžik na jedinečném místě mezi sebou porovnávat a hodnotit.
Dolní nádvoří hradu Křivoklát se stane místem přehlídky vybraných českých pivovarů, zejména speciálních řemeslných piv.
 
Budete moci shlédnout ukázky středověkého způsobu vaření piva podle historického receptu Tadeáše Hájka z Hájku z roku 1585, tak i základní suroviny pro výrobu piva. O výrobě piva mohou diskutovat s kvalifikovaným sládkem. Ke koupi bude i unikátní křivoklátské pivo Karel Egon II. a Magistr Kelley.
 
Vše vyvrcholí v průběhu sobotního dne, kdy bude na dolním nádvoří ochutnávka různých druhů piv. Návštěvníci se budou moci aktivně zapojit do vyhodnocení nejlepšího piva a do slosování o zajímavé ceny: 1. cena – noc na hradě pro 2 osoby, 2.–3. cena – soukromá večerní prohlídka hradu pro celou rodinu.

Podle historického receptu z knihy Tadeáše Hájka z Hájku z roku 1585, je na replice dobového zařízení ukázána první část výroby piva – příprava mladiny. Vaření probíhá v měděném kotli přímo nad ohněm, sladina je filtrována přes vrstvu slámy v dřevěné kádi. K výrobě je použit slad vyrobený rovněž tradičním způsobem sušením nad ohněm a divoký chmel.  Doba trvání ukázky je přibližně 4 – 5 hodin.  Při výrobě mají účastnící možnost poznat jak základní suroviny pro výrobu piva, tak vlastní práci při vaření.

Už při příchodu před hradní bránu návštěvníci zjistí, že se stávají svědky výjimečné pivovarnické události. V době od 10 do 17 hodiny bude v prostoru hejtmanství probíhat zajímavý program. Na dolním nádvoří bude přichystána řada dětských i dospěláckých klání.

 

Pivovar Klášter – exkurze s ochutnávkou piva z ležáckých tanků po celý rok

Pivovar Klášter – exkurze s ochutnávkou piva z ležáckých tanků po celý rok

Zajímá vás, jak se v pivovaru Klášter vyrábí pivo? Zájemcům nabízíme exkurzi, během níž se mohou seznámit s výrobou piva a zároveň se dozvědět mnoho zajímavého z bohaté historie tohoto místa. Součástí pivovaru je pivnice. Nachází se ve skalním masívu pod pivovarem, v hloubce několika desítek metrů.

Pivo Bakalář – značka, která proslavila staročeské pivo daleko za hranicemi

Pivo Bakalář – značka, která proslavila staročeské pivo daleko za hranicemi

Doporučujeme k ochutnání všechna rakovnická piva, vařená tradičním způsobem, dobře chmelená rakovnickým chmelem, zvláště pak jubilejní osmnáctistupňové pivo, vařené k letošnímu 555. výročí založení pivovaru a také pivo kvasnicové, které je na čepu v restauraci U Zlatého hroznu v Rakovníku.

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Zajímá vás, jak se vyrábí pivo? Zájemcům o pivovarnictví se nabízí exkurze do Pivovaru Jihlava. Součástí prohlídky je návštěva varny, spilky a ležáckých sklepů, kde je zakončena ochutnávkou.

Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinecký pivovar Rychtář

Jste milovníkem piva a zajímá vás jeho výroba? V pivovaru Rychtář se seznámíte s tradičním postupem vaření piva a navíc pocítíte na vlastních chuťových pohárcích jeho jedinečnou chuť. A možná vás zaujme i místní specialita Rychtář 15%.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Další aktuality