Úvod > Aktuality > Na Kristiánově v Jizerských horách propukne pouťové veselí!
Na Kristiánově v Jizerských horách propukne pouťové veselí!
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Na Kristiánově v Jizerských horách propukne pouťové veselí!

  • Vydáno30. srpna 2022
Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 3. září 2022 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.

Liščí boudaPrvní Mariánská sklářská pouť se v kdysi nejvýznamnější sklářské osadě Kristiánov konala roku 1790. Tradice se potom opakovala každoročně, vždy s ohledem na svátek Narození panny Marie (8. září). Na sklonku 19. století velký lesní požár zničil sklářskou huť, školu i domky sklářů, o několik desetiletí později lehl popelem i Panský dům. Myšlenka na obnovení pouti uprostřed jizerskohorských lesů vznikla v roce 1990. Pořadatelem Sklářské slavnosti je nyní již 2 desítky let Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Mariánská pouťOd 9 hodin bude bývalá osada zaplněna stylovým zbožím a ukázkami ruční práce. Návštěvníci se mohou zapojit do tvůrčích dílen, vyzkoušet si foukání skla u pece i u kahanu, rytí a malování, výrobu vinutých perlí, náramků, čelenek, květin atd. Stánky zaplní i další pouťové zboží z keramiky, ze dřeva a dalších přírodních materiálů. Sklářská slavnost je pomyslným návratem k historii a oslavou současného českého sklářství.

Horská služba z Bedřichova zvedne adrenalin všem, kteří budou mít odvahu ke slaňování přes Kamenici, na děti čeká také hledání pokladu čaroděje Tamanna, projížďky na koni a nově také dětské prohlídky osady s kurátorem muzea Petrem Novým, na téma „Jak se na Kristiánově žilo“. Celý program bude probíhat až do 16 hodin, vstup je zdarma.

Na Kristiánov se dostanete pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách. V den slavnosti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích.
 

Jarmareční zpěvy, jizerskohorské písně a komentované prohlídky

Slavnost začíná v sobotu 3. září v 9 hodin, vlastní program pak od 9:30 uctěním památky zakladatele sklářské osady Johanna Leopolda Riedla na místním hřbitově a následnou mší. V kulturním programu se budou v průběhu celého dne střídat folklórní soubor Nisanka z Jablonce nad Nisou a divadlo Na klice s pohádkami, písně o Jizerských horách uslyšíte v podání Zlatých holek, skladby mnoha žánrů nabídne jablonecká skupina Sousedi. A co by to bylo za slavnost bez jarmarečních zpěvů? Ty představí soubor Katastrofální předpověď počasí.

Od rána budou probíhat také komentované prohlídky vedené muzejními kurátory, kteří zájemce provedou nejen Liščí boudou, ale celou osadou. Prohlídky začínají v 11:00, ve 13:00 a v 15:00 hodin, výchozím místem je Liščí bouda.

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Rašeliniště Na Čihadle

Rašeliniště Na Čihadle

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lapali ptáky na tahu.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl