První sobota v září patří v Jizerských horách již desítky let Sklářské slavnosti na Kristiánově. Ta letošní bude obohacena o sklářskou show, o kterou se postarají pozvaní skláři ze 6 zemí spojených zápisem ruční výroby skla na seznam UNESCO. Od rána bude bývalá sklářská osada zaplněna stylovým zbožím, návštěvníci se mohou zapojit do tvůrčích dílen, vychutnat si doprovodný kulturní program i tradiční pochutiny.
První Mariánská sklářská pouť se v kdysi nejvýznamnější sklářské osadě Kristiánov konala roku 1790. Tradice se potom opakovala každoročně, vždy s ohledem na svátek Narození panny Marie (8. září). Na sklonku 19. století velký lesní požár zničil sklářskou huť, školu i domky sklářů, o několik desetiletí později lehl popelem i Panský dům. Myšlenka na obnovení pouti uprostřed jizerskohorských lesů vznikla v roce 1990. Pořadatelem Sklářské slavnosti je nyní již dvě desítky let Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
Od 9:00 hodin bude bývalá osada zaplněna stylovým zbožím a ukázkami ruční práce. Návštěvníci Sklářské slavnosti se mohou zapojit do tvůrčích dílen, vyzkoušet si foukání skla u pece i u kahanu, rytí a malování, výrobu vinutých perlí, náramků, čelenek, květin atd. Stánky zaplní i další pouťové zboží z keramiky, ze dřeva a dalších přírodních materiálů. Sklářská slavnost je pomyslným návratem k historii a oslavou současného českého sklářství. Stánky zaplní i další řemeslné zboží z keramiky, ze dřeva a dalších přírodních materiálů.
Na Kristiánov se dostanete pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách. V den slavnosti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích.
Pojizdná pec sklářské hutě, dobová střelnice a program pro děti
Mimořádně živo bude letos u pojízdné pece Floriánovy hutě. Sklářskou píšťalu si budou předávat umělci ze 6 zemí spojených loňským zápisem ruční výroby skla na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Takzvaným sklářským jamováním vyvrcholí na Kristiánově jejich týdenní sympozium s příznačným názvem Spojeni rukama a srdcem (Connected by Hands nad Hearts).
Pro děti se program soustředí na dolní louce před Liščí boudou, kde profesionální loutkový soubor LokVar z Divadla v Dlouhé odehraje střídavě pohádky Český Honza a Kašpárek domek staví. Čeká je také nová zábavná hra s kristiánovskou tématikou, dřevěný kolotoč a dobová střelnice, každoroční projížďky na koních, slaňování malého Kamenického potoka pod dozorem Horské služby z Bedřichova a samozřejmě spousta tvůrčích dílen. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16:00 hodin a vstup je zdarma.
Sklářská slavnost na Kristiánově je tradiční kulturní událost, která se koná první zářijovou sobotu v bývalé sklářské osadě Kristiánov uprostřed Jizerských hor. Nabízí návštěvníkům ukázky sklářských technik, tvůrčí dílny, a doprovodný kulturní program.
Sklářská slavnost v roce 2024 se koná 7. září od 9 do 16 hodin.
Na Sklářské slavnosti návštěvníci mohou vidět sklářskou show, zapojit se do tvůrčích dílen jako foukání skla, rytí, malování a výrobu vinutých perlí. Dále jsou k dispozici stánky s pouťovým zbožím a řemeslnými výrobky z přírodních materiálů.
První Mariánská sklářská pouť se na Kristiánově konala roku 1790. Tradičně se pořádala na svátek Narození Panny Marie. Po zániku původní sklářské hutě a osady začala myšlenka na obnovení pouti v roce 1990 a nyní již pořádá Jablonecké Muzeum skla a bižuterie.
Na Kristiánov se můžete dostat pěšky po turistických cestách, na kole po značených cyklotrasách, nebo využít posílené autobusové spoje MHD linky č. 1 z Jablonce nad Nisou. Pro automobily jsou k dispozici parkoviště v Bedřichově a Hraběticích.
Ano, vstup na Sklářskou slavnost je zdarma.
Pro děti je připraven program s pohádkami, dřevěným kolotočem, dobovou střelnicí a tvůrčími dílnami. Děti si mohou vychutnat projížďky na koních nebo slaňování, vše pod dozorem Horské služby.
V muzeu na Kristiánově, které je jedním z nejvýše položených v České republice, mohou návštěvníci vidět expozice připomínající historii bývalé sklářské osady a ukázky starých sklářských technik.
Na sklářské show na Sklářské slavnosti se podílí umělci ze 6 zemí, které jsou spojeny zápisem ruční výroby skla na seznam UNESCO.
Návštěvníci mohou zakoupit různé řemeslné výrobky, včetně zboží z keramiky, dřeva a dalších přírodních materiálů, vedle sklářských výrobků a bižuterie.