Úvod > Aktuality > Na konci léta je ideální čas pro pivní turistiku
Gurmánská turistika

Na konci léta je ideální čas pro pivní turistiku

  • Vydáno2. září 2023
Česko je zemí piva, takže ať se rozjedete do kteréhokoliv koutu, vždy tam najdete místo, kde se vaří dobré pivo. Září patří v Česku k nejkrásnějším měsícům. Příroda se začíná oblékat do úchvatných podzimních barev a venkovní teploty jsou natolik příjemné, že vybízejí k výletům (pokud zrovna neprší). Co takhle se vydat na návštěvu některého z pivovarů či se zúčastnit pivních slavností?

Plzeň a Praha – pivní giganti

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Při představování pivních tipů nelze na začátek opomenout dvě proslavená pivní centra, a to Plzeň a Prahu. V obou městech si milovníci pěnivého moku přijdou na své, protože se zde o něm mohou leccos zajímavého dozvědět, ale také jej pochopitelně ochutnat. Nabízí se tu jednak možnost navštívit velké pivovary – plzeňský Prazdroj či pražský Staropramen – a také zavítat do pivních muzeí. K dispozici je to plzeňské i několik pražských, jako příklad stojí za zmínku Pivní muzeum na Starém Městě nebo pivovarské muzeum U Fleků. Nemluvě o stovkách hospůdek, kde vám rádi natočí „tekutý chléb“, jak se pivu v Česku s oblibou přezdívá.

Břevnovský klášterStále častěji se o slovo hlásí menší pivovary. I v této oblasti má hlavní město co nabídnout. V areálu Břevnovského kláštera se nachází Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, a tak si procházku do těchto míst můžete zpestřit tím, že v pivovarské prodejně či přilehlém klášterním šenku ochutnáte některý z místních speciálů, třeba tmavý Russian Imperial Stout (21 %) s chutí kvalitní hořké čokolády.

V pivovaru Hostivar v městské části Hostivař sází na pivo bez pasterizace a filtrování. Výsledkem je řada zajímavých piv – od cyklistické „osmičky“ až po „patnáctku“ se svěží vůní po citrusech a květinách.
 

Prohlídky menších pivovarů

PivovarPo stopách lahodného českého piva se můžete pochopitelně vydat i mimo Prahu a Plzeň. Exkurze spojené s degustací vám zprostředkují nejen tradiční velké a střední pivovary, jako např. Regent v Třeboni, Kozel z Velkých Popovic, Pivovar Krušovice, Primátor v Náchodě, brněnské Starobrno, Znojemský městský pivovar, nebo například Pivovar Bernard z Humpolce.

K návštěvě ale také zve řada malých, většinou rodinných pivovarů. Takto vás rádi uvítají v rodinném pivovaru Hendrych ve Vrchlabí, varnsdorfském Kocourovi, Únětickém pivovaru, v Dětenicích, Modré Hvězdě v Dobřanech,"postřižinském" pivovaru Dalešice, v zámeckém pivovaru Chyše, v kroměřížském pivovaru Černý Orel nebo ve Slavkovském pivovaru, kde vaří jako specialitu dvanáctistupňové Slavkovské bílé, což je pšeničné pivo vonící po banánech a hřebíčku.
 

Výlety po pivních stezkách

VýletNávštěva některého z pivovarů může být dost dobře startovním bodem, konečným cílem či zastávkou na pěší túře po tzv. pivních stezkách. Toulky po českých nejvyšších horách, Krkonoších, lze spojit s popíjením dobrého piva prostřednictvím Krkonošské pivní stezky, jež spojuje Vrchlabí, Friesovy boudy a Luční boudu. Na trase dlouhé 22 kilometrů ochutnáte originální pivo hned ve čtyřech pivovarech.

Podobně zaměřený výšlap na vás čeká v dalším nádherném pohoří, a to v Beskydech. Těšit se můžete na malebné vesničky a městečka se stylovými restauracemi, na historické a přírodní památky, a hlavně na osm pivovarů zapojených do Beskydské pivní stezky.

JihlavaSvou pivní stezku má i region Toulava na pomezí Jižních a Středních Čech. Abyste prokázali, že jste pivo ochutnali, budete k tomu potřebovat Gatsroprůvodce pivní stezkou Toulavy, který si můžete vyzvednout ve všech zapojených pivovarech a restauracích, nebo na infocentrech. Do něj získáte za vypití piva (nebo nákup piva s sebou) samolepku. Je třeba však ochutnat 7 různých piv. V každém z míst také můžete předložit svých 7 získaných samolepek a získat tak půllitr jako suvenýr.

Pokud se chystáte na Vysočinu, konkrétně do jejího největšího města Jihlavy, neměla by vám uniknout informace o existenci místní Pivovarské naučné stezky, která vás na dvanácti infodeskách poučí o historii tohoto královského města i o zdejší tradici vaření piva. Pivní stezka básníka Petra Bezruče, vhodná zejména pro cyklisty, je zase příležitostí, jak si z okraje Brna udělat pěkný výlet o délce 28 km až k branám pivovaru Černá Hora.

OlošlapZajímá vás, jak se v Benešově vaří pivo? Pak se vydejte na naučnou stezku do pivovaru Ferdinand, která vás seznámí s jeho historií i způsobem přípravy benešovského piva.

Silou lidských nohou je poháněn netradiční turistický vůz Ološlap v Olomouci, což je v podstatě pojízdný bar, v němž můžet sedět, šlape a pod stříškou popíjet pivo až jedenáct cestujících. Místo nádrže je instalována na oválném baru Ološlapu pípa, z níž teče pivo, kterým posádka složená z obyvatel města či turistů během cyklojízdy doplňuje ztracené tekutiny a energii.
 

Za zábavou na pivní slavnosti

Na konci léta je ideální čas pro pivní turistikuV měsíci září je na programu mnoho pivních festivalů, které jsou vyhledávaným místem zejména kvůli své pestré nabídce různých druhů piv. V Kamýku nad Vltavou se pořádá tradiční Pivosláva, a to v sobotu 9. září 2023 přímo pod zdmi zříceniny hradu Vrškamýk. O rozmanitost chutí se postará sedmero minipivovarů, které dohromady nabídnou více než 20 druhů piv!

Osm druhů piva na čepu, tradiční pochoutky, hudba, krojovaná obsluha, pivní soutěže, skvělá atmosféra – a samozřejmě tupláky! To je každoroční jistota na Oktoberfestu v Hartvíkovicích. Ten letošní se koná 16. a 17. září 2023.

PivoJiž 15. ročník poctivých pivních slavností Slunce ve skle proběhne ve dnech 15. a 16. září 2023 v Plzni. Festival v pivovaru Purkmistr v Plzni-Černicích spojuje to nejlepší z pivovarnictví, gastronomie a zábavy. Degustovat tu můžete pivo ve skle po 0,1 ml. Pokud budete mít žízeň, samozřejmě si tu dopřejete i velké.

Pražský Oktoberfest se koná v Holešovické tržnici už potřetí. Festival koncentrované radosti, skvělého bavorského piva čepovaného do tupláků, i stylových dobrot proběhne 20. až 23. září 2023 za každého počasí. Čepovat se budou tradiční německá piva, vařená speciálně pro Oktoberfest – od slavného Paulaneru až pro poslední typický marzen Hacker-Pschorr.

Pivovar Velké Popovice – prohlídky s ochutnávkou

Pivovar Velké Popovice – prohlídky s ochutnávkou

Seznamte se na vlastní oči s Pivovarem Velké Popovice. Nahlédněte pod pokličku velkopopovických sládků při výrobě piva Velkopopovický Kozel. Zúčastněte se exkurze do pivovaru spojené s ochutnávkou piva na původní varně z roku 1928.

Pivní stezka Toulavou

Pivní stezka Toulavou

Děvet regionálních pivovarů i restaurace, kde regionální piva čepují, propojuje Pivní stezka Toulavy. Stačí přitom ochutnat 7 různých místních piv a získáte speciální půllitr pivní stezky.

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Pivovar Kocour – objevte pestrý svět piva

Pivovar Kocour – objevte pestrý svět piva

Vychutnat to pravé "O fous lepší pivo" můžete v prvním minipivovaru v Ústeckém kraji, v severočeském městě Varnsdorf, kde se pivo vaří teprve od roku 2008. Pivovar nabízí po celý rok kromě posezení v pivovarské restauraci také řadu akcí pro celé rodiny s dětmi.

Ološlap – dejte si pivo při projížďce Olomoucí

Ološlap – dejte si pivo při projížďce Olomoucí

Zcela originální dopravní prostředek můžete vyzkoušet v Olomouci. Ološlap – vozidlo na vlastní pohon brázdí centrum města. Popularitu si získal díky faktu, že je v něm možné poznávat město a popíjet při tom pivo.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Jihočeské pivní stezky

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Pivovar Primátor v Náchodě

Pivovar Primátor v Náchodě

Během 60minutové komentované prohlídky vás seznámíme s provozem pivovaru, jeho historií a současností. Dozvíte se vše podstatné o výrobě piva a navštívíte prostory varny, spilky, ležáckého sklepa a stáčíren.

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Tradice vaření piva zde sahá až do 17. století. Pivovar se proslavil v roce 1980, kdy zde režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. Ve zrekonstruovaném objektu dnes najdeme Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, ve kterém nechybí ani připomenutí slavného filmu.

Pivovar Staropramen – poznejte historii a současnost smíchovského pivovaru

Pivovar Staropramen – poznejte historii a současnost smíchovského pivovaru

Pivovary Staropramen jsou součástí skupiny Anheuser-Busch InBev, největší pivovarnické společnosti světa. Vy máte příležitost prohlédnout si Návštěvnické centrum Staropramen a poznat tradiční český národní nápoj, kterým pivo rozhodně je.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka vás provede malebnou krajinou mezi kopečky a údolími tohoto pohoří. Stezka propojuje malé i velké pivovary, kde můžete poznat odlišnost barev, chutí a historie tohoto zlatavého moku.

Rodinný pivovar Bernard – Návštěvnické centrum a prohlídka pivovaru

Rodinný pivovar Bernard – Návštěvnické centrum a prohlídka pivovaru

Nebudeme vám ukazovat žádný skanzen. Vezmeme vás do opravdového provozu. Na vlastní chuť a čich se seznámíte se surovinami, které k výrobě piva používáme. Dozvíte se třeba, k čemu potřebujeme skořápky pravěkých řas rozsivek, ochutnáte slad, dozvíte se, co je mladina... A ještě mnohem více.

Pivovar a hotel Modrá hvězda v Dobřanech

Pivovar a hotel Modrá hvězda v Dobřanech

Počátek pivovarnictví v Dobřanech je datován již od roku 1378. Tehdy udělil měšťanům probošt Udarlich privilegium s právem várečným. Toto právo potvrdil český král Vladislav II i císař Ferdinand III.

Zámecký pivovar Chyše

Zámecký pivovar Chyše

Součástí zámeckého areálu je taktéž panský pivovar, který byl vystavěn v letech 1839 – 1841. V historických interiérech pivovaru vás uvítá stylový restaurant a tradiční pivnice. Přijďte ochutnat speciality pivní kuchyně, ale především – dopřejte si chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Festival minipivovarů Slunce ve skle 2024 v Plzni

12. 9.14. 9.
Festival minipivovarů Slunce ve skle 2024 v Plzni

Festival minipivovarů na nádvoří pivovaru Purkmistr přiláká na selskou náves v plzeňských Černicích několik desítek minipivovarů především z Čech.

Pivovar Hostivar v pražské Hostivaři

Pivovar Hostivar v pražské Hostivaři

Pivovar nesoucí jméno Hostivar je vystavěn v regionu Prahy 15 na hranicích dvou katastrů, Hostivaře a Horních Měcholup. Myšlenka postavit akciový pivovar Hostivar dostala konkrétní v září 2011 a v únoru 2013 byla uvařena první várka.

Pivovarský dům Benedict v Praze

Pivovarský dům Benedict v Praze

Nově otevřeno od srpna 2022 po rekonstrukci. Naší specialitou jsou jídla, při jejichž přípravě používáme pivo. Jako každá správná pivnice nabízíme také velký výběr menších jídel obzvláště vhodných k posezení nad oroseným půllitrem.

Naučná stezka benešovský Pivovar Ferdinand

Naučná stezka benešovský Pivovar Ferdinand

Zajímá vás, jak se v Benešově vaří pivo? Pak se vydejte na naučnou stezku do místního Pivovaru Ferdinand, která vás seznámí s jeho historií i způsobem přípravy benešovského piva.

Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Pivovarská Starobrno

Pivovarská Starobrno

Po dobu své existence, od roku 1997, si Pivovarská restaurace vybudovala pevné místo mezi brněnskými restauracemi především svojí vyhlášenou kuchyní a kvalitní obsluhou.

Pivní muzeum v Husově ulici na Starém Městě pražském

Pivní muzeum v Husově ulici na Starém Městě pražském

Největší výstava o českém pivu v Praze se nachází v Husově ulici na Satrém Městě. Najdete zde historii a tradice českého pivovarnictví na jednom místě. Užít si můžete také ochutnávku českých piv v jedinečných historických sklepech.

Zámecký pivovar Dětenice

Zámecký pivovar Dětenice

Zámecký pivovar má bohatou historii. Původní budova pivovaru byla částečně přestavěna na oblíbenou Středověkou krčmu a z další historické části vzniklo muzeum piva. Během prohlídky pivovarského muzea se seznámíte s výrobou kvasnicového piva způsobem starým 200 let.

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Pivovar Regent v Třeboni

Pivovar Regent v Třeboni

Zajímá vás, jak se v Třeboni vaří pivo? Seznamte se s více než 600 let starou historií vaření piva v jednom z nejstarších pivovarů na světě. Rodinný pivovar Bohemia Regent a.s. pořádá exkurze, při ktrerých si můžete prohlédnout prostory, v nichž se vaří třeboňské pivo zblízka a nejen to.

Podorlická pivní cyklostezka

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.

Pivní stezka Petra Bezruče

Pivní stezka Petra Bezruče

Cyklostezka vede od vlakového nádraží v Řečkovicích přes Mokrou Horu, Jehnice, Lelekovice, Babí lom, Vranov u Brna, Šebrov a vrchy Jedle a Bukovice. Trasa nese jméno oblíbeného básníka Petra Bezruče, který kdysi jezdil a chodil podobnou cestou na pivo z Řečkovic do Černé Hory.

Krušnohorská pivní stezka

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.

Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Exkurze zahrnuje výklad o způsobu vaření piva v pivovaru, prohlídku všech technologických částí pivovaru, tedy varny, spilky, ležáckého sklepa a ostatních potřebných technologií.

Muzeum pivovarnictví Krušovice

Muzeum pivovarnictví Krušovice

Vaření vynikajícího piva má na Rakovnicku tradici stejně dlouhou jako pěstování toho nejlepšího chmele, onoho nenahraditelného koření piva, které dává pivu jeho nezaměnitelnou vůni a chuť. V minulosti vařily pivo na Rakovnicku téměř tři desítky pivovarů a modely některých z nich si můžete prohlédnout v unikátní expozici pivovarnictví, kterou najdete v budově Obecního úřadu v Krušovicích, vzdálené doslova jen pár kroků od zdejšího známého pivovaru.

Únětický pivovar – exkurze i dobré pivo

Únětický pivovar – exkurze i dobré pivo

Přijďte se podívat do znovuotevřeného pivovaru v Úněticích u Prahy – pivo se zde vyrábí klasickým způsobem, bez dalších chemických úprav. Součástí pivovaru je restaurace s výbornou kuchyní. Každý víkend se zde koná také exkurze pivovarem.

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Starobrno má v současnosti výsadní postavení na jižní Moravě a přestože opravdové začátky pivovaru je těžké určit, sahají zřejmě až do 14. století. Starobrněnské pivo je vyráběno z těch nejkvalitnějších surovin a sládci mu věnují maximální péči.

Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Pivovar ve Slavkově u Brna vyrábí jak spodně kvašená piva plzeňského typu, tak i jiné druhy speciálních piv. Piva jsou vyrobena z kvalitních přírodních surovin, jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná, a tím si zachovávají svou plnou chuť, živé kultury, vitamíny a minerální látky.

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Po desetiletí si plzenští sládci předávají své znalosti a připravují pivo té nejvyšší kvality. V plzeňském pivovaru Pilsner Urquell můžete prožít zážitkový program, během kterého poodhalíte tajemství správně načepovaného piva.

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell

Máte skupinu, pro kterou hledáte opravdu exkluzivní a nezapomenutelný zážitek? Nabídněte jim Cestu pivovarského tovaryše v Plzeňském Prazdroji!

Rodinný pivovar Hendrych ve Vrchlabí

Rodinný pivovar Hendrych ve Vrchlabí

V rodinném pivovaru Hendrych ve Vrchlabí se vyrábí pivo plzeňského typu, spodně i svrchně kvašené, nepasterované, nefiltrované a jsou v něm zachované veškeré látky, které má správné pivo mít. Vaříme se klasickým dvourmutovým způsobem a ochutnat tu můžete čtyři piva Hendrych: H8, H11, H13, H16 Ale.

Exkurze v pivovaru Znojmo – unikátní pivo z vinných kvasinek

Exkurze v pivovaru Znojmo – unikátní pivo z vinných kvasinek

Znojemský pivovar byl ve Znojmě obnoven v roce 2015, kdy zde bylo uvařeno první novodobé pivo. V současné době vaří unikátní pivo z vinných kvasinek pod názvem Sauvign. Přijďte nahlédnout do tajemství jeho výroby.

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka „Jak se pivo vaří“ začíná přímo v srdci pivovaru Gambrinus, v nově zrekonstruované Varně 1869. Hned zkraje vám nabídne na probuzení smyslů malou degustaci. Mimo jiné si můžete prohlédnout unikátní výrobní prostory nebo vyzkoušet školu čepování.

Další aktuality

Ochutnat nestačí, musíte pobejt aneb 10 tipů na návštěvnická centra

Pivo se vaří od nepaměti a to skutečně první bylo uvařeno v Mezopotámii. Staročeské slovo pivo pak označovalo nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější. Vydejte se za poznáním pivovarů, které jsou na zvídavé turisty připraveny v podobě návštěvnických center! Zde se dozvíte nejen něco o historii, ale také ochutnáte nejrůznější ingredience a samozřejmě i hotový mok. Aby naše tipy nebyly jen o pivu, najdete v našem přehledu také pozvánky do palíren a dokonce i za zázrakem z medu. Nechejte auto doma a vyrazte do světa tekutých vůní.
Gurmánská turistika

Skvělý výhled a báječné jídlo: tipy na restaurace s vyhlídkovou terasou z celého Česka

Nemůže být romantičtějšího místa, kam vzít partnera, nebo partnerku, na oběd či večeři než do restaurace, kde si mimo skvělé kuchyně vychutnáte i nádherný výhled! Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejkrásnějších míst po celé ČR. Užijte si posezení na terase či zahrádce s krásným pohledem na město nebo okolní přírodu.
Gurmánská turistika

Restaurace pro vegetariány: tipy na skvělé podniky, kde vaří bez masa

V dnešních tipech potěšíme všechny ty, kteří vyznávají vegetariánský způsob života, či se stali flexitariány – lidmi, kteří výrazně omezují konzumaci masa. Vegetariánském či veganskému stravování se přizpůsobila řada podniků, které stojí za to navštívit a poznat jejich kuchyni. To mohou ostatně udělat i „masožravci“, kteří chtějí pro jednou nějakou změnu. Kde najdete dobrou vegetariánskou kuchyni, vám poradí portál Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

Objevte kouzlo kaváren a cukráren s geniem loci pro milovníky sladkostí

Hledáte kavárnu se skvělými zákusky a báječnou zmrzlinou anebo podniky v neobvyklých místech s geniem loci a navíc s dětským hřištěm? Anebo vám vyhovuje držet v jedné ruce kávu a druhou hladit kočku? Kam zamířit do příjemných cukráren a kaváren vám poradí portál Kudy z nudy!
Gurmánská turistika

Kam jít na zmrzlinu: kopečkovou i točenou? Tipy na vyhlášené zmrzlinárny z celého Česka

Kdo by neměl rád zmrzlinu! V teplém letním počasí snad nemůže být nic lepšího než pořádná porce zmrzliny vyrobená z těch nejlepších surovin. Kudy z nudy pro vás vybralo přehled nejoblíbenějších zmrzlináren v Čechách i na Moravě, kde si poctivou zmrzlinu z čerstvého ovoce, zeleniny, kvalitní čokolády i smetany po celý rok vyrábějí přímo zmrzlináři sami. K dostání jsou také neobyčejné příchutě od mrkvové přes pithayu, ananasovou, morušovou, okurkovou, smrkovou, pampeliškovou, rakytníkovou a mnohé další neuvěřitelné druhy. Vyzkoušejte je letos v létě všechny!
Gurmánská turistika

50 tipů, kde si užít piknik

Vlídné počasí se sluníčkem nad hlavou přímo láká k výletům do přírody. S sebou můžete vzít skvělé jídlo a pití, deku a někde na trávě s dětmi bude hned plno zábavy. Využijte i naše tipy a piknikové menu, které nabízí stále více zámků i restaurací. Jste-li romantická povaha a pokud chcete partnera či partnerku mile překvapit, staňte se na chvilku šlechtici na dekách a polštářích, v působivých zákoutích zámecké zahrady a užijte si opravdu romantické stolování!
Gurmánská turistika

Dopřejte si dobré jídlo na netradičních místech!

Co může být lepšího než spojit zajímavý výlet s kulinářským zážitkem? Máte-li rádi dobrou českou kuchyni, ať už v tradiční, nebo v moderní úpravě, bude pro vás vodítkem, ale i zárukou kvality, kulaté modré logo označující certifikované restaurace Czech Specials. Tyto restaurace najdete po celé České republice, na místech romantických i připomínajících dávnou historii. Lehce tak spojíte romantický výlet s vynikajícím jídlem!
Gurmánská turistika

Vinařské akce: svěží tipy na jarní ochutnávky vín 2024

Říkáte si, že koštování vín patří spíše podzimu? Chyba lávky, i na jaře se konají nejrůznější zajímavé vinařské akce a milovníkům vín se otevírají sklepy. Pokud nevíte, kam vyrazit o některém z jarních víkendů, máme pro vás několik tipů na festivaly, výstavy i ochutnávky nejen do vinařských sklípků.
Gurmánská turistika