Úvod > Aktuality > Na kole vojenským újezdem až k Padrťským rybníkům
Padrtské rybníky
"> Padrtské rybníky "> Padrtské rybníky "> Padrtské rybníky
Letní sporty

Na kole vojenským újezdem až k Padrťským rybníkům

  • Vydáno27. července 2014
Spálené Poříčí je ideálním východiskem do jižní části Brd a ve svém okolí nabízí množství tras pro sváteční i zdatnější cykloturisty. Jedna z nejkrásnějších projížděk vás zavede do brdského vojenského prostoru až k Padrťským rybníkům.

Brdy jsou jedním z nejvýznamnějších přírodních lákadel Spálenopoříčska. Jejich velká část je již desítky let využívána jako vojenský újezd. Ten byl dříve úplně uzavřen, ale dnes je veřejnosti přístupný o víkendech a státních svátcích. Právě omezený vstup a dlouhodobá přítomnost vojska pomáhá zachovat přírodu v dobrém stavu.

Vstup do vojenského prostoru je možný po vyznačených trasách o víkendech a svátcích od 7,00 do 21,00 hodin. Čekají zde na vás nezapomenutelné zážitky z krásné přírody, jízda po klidných lesních cestách a pocit dobrodružství v dosud neobjevené krajině.

Chloubou jsou rozsáhlé lesy a Padrťské rybníky, k nimž vede kvalitní cyklostezka. Padrťské rybníky jsou s nadmořskou výškou 630 m n. m. nejvýše položenými hospodářskými rybníky ve středních Čechách a zároveň jde o jedny z nejčistších rybníků v Čechách. Hráze jsou původní z dob založení rybníků, pravděpodobně z konce 14. století. Z Dolejšího rybníka vytéká řeka Klabava, dříve se až za Dobřív nazývala Padrťský potok. Účelem vodohospodářského díla kromě chovu ryb je akumulace vody pro vodárny Strašice, Rokycany a další odběratele.

Mapku trasy si můžete opatřit v Infocentru ve Spáleném Poříčí. Při průjezdu vojenským prostorem Brdy po značených cyklotrasách CT 2275 a 2273 je nutné se držet trasy bez možnosti odbočit na jiné cesty.

Po stopách dávných židovských obyvatel Spáleného Poříčí

Po stopách dávných židovských obyvatel Spáleného Poříčí

První židovské rodiny byly povolány vrchností do městečka zřejmě již před rokem 1623, jiné prameny hovoří o tom, že se zde Židé usadili až po třicetileté válce na konci 17. století. Byli povoláni vrchností, aby pozvedli místní ekonomiku.

Zámek Spálené Poříčí – bývalá skrýš korunovačních klenotů

Zámek Spálené Poříčí – bývalá skrýš korunovačních klenotů

Renesanční zámek byl postaven r. 1617 Adamem Vratislavem z Mitrovic na místě gotické tvrze. Dnes je využíván pro potřeby střední školy. Za zhlédnutí stojí slavnostní síň s původním renesančním stropem, národopisné muzeum, renesanční pískovcové portály i 2 rozsáhlé parky s romantickým altánkem.

Ze Spáleného Poříčí na kole do bývalého vojenského prostoru Brdy

Ze Spáleného Poříčí na kole do bývalého vojenského prostoru Brdy

Spálené Poříčí je přirozeným východiskem do jižní části Brd a ve svém okolí nabízí množství tras pro sváteční i zdatnější cykloturisty. Jedna z nejkrásnějších projížděk vás zavede do nově vzniklé CHKO Brdy.

Naučná stezka Za mlynáři od Bradavy

Naučná stezka Za mlynáři od Bradavy

Trasa naučné stezky vás povede údolím říčky Bradavy kolem rybníka Hvížďalka až do Hořehled a odtud po zelené turistické značce je možné pokračovat dále do Brd.

Město Spálené Poříčí – objevte historické památky i okolní přírodu

Město Spálené Poříčí – objevte historické památky i okolní přírodu

Přijeďte do nejmenšího města, které kdy získalo titul Historické město roku za péči o historické památky. Přesvědčte se, že jej nedostalo náhodou. Město, které dodnes má atmosféru venkovského sídla počátku 20. století, je vstřícné a přívětivé ke svým hostům.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.