Úvod > Aktuality > Jezdíte rádi na kole? Vydejte se na kole jízdním za historií kol mlýnských...
Naucná stezka Remeslo na rece
"> Naucná stezka Remeslo na rece "> Naucná stezka Remeslo na rece "> Naucná stezka Remeslo na rece
Letní sporty

Jezdíte rádi na kole? Vydejte se na kole jízdním za historií kol mlýnských...

  • Vydáno25. srpna 2014
Cyklisticko-turistická naučná stezka Řemeslo na řece vás seznámí s historií mlýnů a hamrů v oblasti mezi Kaplicí a Cetvinami, za hranicí na rakouské straně pak pokračuje směrem do Pregartenu. Trasa částečně kopíruje tok řeky Malše, v jejímž okolí se dozvíte o přírodě Pomalší.

Naučná stezka Řemeslo na řece vás seznámí s historií mlýnů a hamrů v okolí Kaplice, její trasa vede z Kaplice podél Malše kolem zříceniny hradu Louzek k Rychnovu nad Malší. Na návrší jihovýchodně od Rychnova objevíte poutní místo Svatý Kámen, bývalý klášter s obnoveným poutním kostelem Panny Marie Sněžné. Kousek od Kaplice také objevíte rozvaliny hradů Sokolčí a Pořešín či farmu, nabízející vyjížďky na koních do Novohradských hor.

Výchozím bodem mlynářské stezky je parkoviště v městském parku v Kaplici, cílovým pak na české straně Cetviny a v Rakousku Freistadt nebo Pregarten. Česká část je dlouhá 24 km a je na ní umístěno 6 zastavení s informačními panely. Rakouská část je ještě delší, měří 70 km. V terénu je stezka vyznačena u nás obvyklým dopravním značením doplněným cedulkami s logem stezky, mlýnským kolem. Ty pak najdete i v rakouské části.

tvrz ticháNa české straně nás stezka postupně vede okolo zaniklého Blábolilova mlýna v Kaplici k Velíškovu mlýnu, dále k Rychnovu nad Malší, kolem poutního místa U Svatého Kamene, zříceniny tvrze Tichá, a konečně k mlýnům a hamrům v Cetvinách. Rakouská část stezky vede od hraničního přechodu Cetviny/Hammern okolo udržovaných zřícenin starých mlýnů a hamrů v údolí říčky Feldaist směrem na jih až k Freistadtu a dále Pregartenu.

První dochované písemné zmínky o existenci vodních děl na Malši pocházejí z 18. století. Ještě ve 30. letech 20. století pracovalo na Malši mezi zaniklou obcí Cetviny a bývalým Pořešínem 13 mlýnů, 5 hamrů a 1 továrna na nitě s vlastní vodní elektrárnou. Po 2. světové válce začala řemesla na Malši upadat a poslední mlýn ukončil svůj provoz v roce 1952. Většina děl násilně zanikla při budování „železné opony“ v 50. letech 20. století. Některé zachované náhony a jezy jsou nyní využívány pro pohon malých vodních elektráren.

Hrad Louzek

Hrad Louzek

Hrad Louzek byl vystavěn asi na přelomu 13. a 14. století na ostrohu mezi řekou Malší a potokem, kdysi zvaným Katzbach, na ochranu staré zemské stezky vedoucí z Budějovic do Rakous.

Zřícenina hradu Sokolčí

Zřícenina hradu Sokolčí

Rozvaliny gotického hradu Sokolčí leží na ostrohu nad říčkou Černou pod vrchem Kohout asi 6 km východně od Kaplice ve výšce asi 650 m nad mořem. Jeho historie zasahuje údajně až do 14. století. Sloužil snad jako strážní hrad nad údolím Černé při Linecké obchodní cestě.

Naučná stezka Řemeslo na řece

Naučná stezka Řemeslo na řece

Cyklisticko-turistická naučná stezka seznamuje především s historií mlýnů a hamrů v oblasti mezi Kaplicí a Cetvinami, za hranicí na rakouské straně pak pokračuje směrem do Pregartenu. Trasa částečně kopíruje tok řeky Malše, v jejímž okolí se dozvíte také něco o přírodě Pomalší.

Řeka Malše – pravostranný přítok Vltavy

Řeka Malše – pravostranný přítok Vltavy

Malše, německy Maltsch, je řeka v Jihočeském kraji a v Horním Rakousku, významný pravostranný přítok Vltavy. Celková délka toku je 96 km, z toho 89,3 km v Česku.

Kamenná kašna  a výstražný bezdový kámen v Kaplicích

Kamenná kašna a výstražný bezdový kámen v Kaplicích

O kamenném sloupu kašny se traduje, že to býval pranýř. Kašna byla postavena roku 1646. Na cestě směrem na České Budějovice, před prudkým klesáním cesty sloužil výstražní brzdový kámenjako výstraha pro formany a vozky.

Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Zřícenina Pořešína se nachází na úzkém zalesněném ostrohu levého břehu Malše, asi 7 km severně od města Kaplice. Hrad je zajímavou raritou v jihočeské hradní architektuře. Narozdíl od jiných hradů se klíčovým bodem obranných prvků Pořešína stala plášťová hradba, příznačná zejména pro moravské hrady.