Úvod > Aktuality > Šumavský hrad Kašperk zve na víkend plný buchet
Zážitky

Šumavský hrad Kašperk zve na víkend plný buchet

  • Vydáno22. května 2019
Strážní hrad Kašperk, s 886 metry nadmořské výšky nejvýše položený královský hrad v Čechách, je během turistické sezóny dějištěm mnoha zajímavých akcí, které nadchnou návštěvníky všech generací. O víkendu 25. – 26. května zaplní hrad buchty nejrůznějších rozměrů. Tradiční akce Víkend plný buchet pod heslem „Není buchta jako buchta“ zahájí oblíbenou řadu Oživené historie, tentokrát zaměřený na výrobu středověkých cihel, ze kterých byly postaveny střechy obou dominantních věží hradu. Připravena je také dílna, kde si zájemci vytvoří vlastní cihlu či kachel s erbem českého královského lva.
Během posledního květnového víkendu na hradu se dozvíte proč se v hlavní roli ocitnou právě buchty...

Střechy obou dominantních věží hradu, který v roce 1356 nechal zbudovat Karel IV., byly skutečně vystavěny z buchet – masivních, speciálně tvarovaných (zešikmených) cihel. Na západní věži jsou ony buchty dodnes k vidění. Cihly se dříve tvarovaly z mokré hlíny ve formách a pak se před vypálením v peci nechaly vyschnout. Občas se tam ale přimotal pes, slepice či jiné zvíře a tak jsou na Kašperku téměř 660 let staré cihly s otiskem "gotického" psa či slepice.

Kachle KašperkNávštěvníci Víkendu plného buchet na hradě Kašperku si na hradním nádvoří budou moci vyrobit svou vlastní cihlu – buchtu – a pak se s ní vyfotit. Na hradním nádvoří si bude moci každý udělat svou vlastní cihlu či kachel s erbem českého královského lva. Předlohou jsou skutečné, dochované cihly a kachle z hradu Kašperk. Odměnou za dobře vykonanou práci bude také buchta, ovšem tentokrát s tvarohem, mákem či povidly.

Po celý víkend budou probíhat komentované prohlídky hradu dle následujícího harmonogramu: prohlídkový okruh Život na hradě bude k vidění v 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30 a 16:00 hodin. Na prohlídkový okruh Stavba hradu se můžete vydat ve 12:30, 14:30, 16:00 (od 16:00 pouze v sobotu). Tak jako v minulých letech se i letos bude v replice středověké pece péct chléb.
 

Co se chystá pro děti?

Workshop KašperkPro malé návštěvníky hradu jsou připraveny dětské prohlídky, které začínají vždy v 11:45 a 13:45. Prohlídky jsou vhodné pro děti 6 – 11 let. Na tyto prohlídky je nutná rezervace (info@kasperk.cz nebo tel. 376 582 324) nebo je možné nově vstupenky koupit na webu kasperk.cz.

Pro děti je dále připraven bohatý doprovodný program na nádvoří, jako např. házení kroužkem jednorožce nebo podkovou, střelba z luku a z kuše, středověké scriptorium, ražba mincí a další.
Během celého víkendu je také možné si na hradním nádvoří vyzkoušet rýžování zlata.

Vrcholem programu v sobotu 25. května bude příchod soumarské karavany s koňmi na hradní nádvoří v 11:15, 13:15 a v 15:15. Členové soumarského spolku z Grafenau v sousedním Bavorsku předvedou, jak vypadala doprava a obchod ve středověku. Na hradním nádvoří budou přednášet specialisté na dané téma, historik dr. František Kubů a archeolog dr. Petr Zavřel.
Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky