Úvod > Aktuality > Šumavský hrad Kašperk zve na víkend plný buchet

Šumavský hrad Kašperk zve na víkend plný buchet

Vydáno 22. května 2019 Zážitky
Strážní hrad Kašperk, s 886 metry nadmořské výšky nejvýše položený královský hrad v Čechách, je během turistické sezóny dějištěm mnoha zajímavých akcí, které nadchnou návštěvníky všech generací. O víkendu 25. – 26. května zaplní hrad buchty nejrůznějších rozměrů. Tradiční akce Víkend plný buchet pod heslem „Není buchta jako buchta“ zahájí oblíbenou řadu Oživené historie, tentokrát zaměřený na výrobu středověkých cihel, ze kterých byly postaveny střechy obou dominantních věží hradu. Připravena je také dílna, kde si zájemci vytvoří vlastní cihlu či kachel s erbem českého královského lva.
Během posledního květnového víkendu na hradu se dozvíte proč se v hlavní roli ocitnou právě buchty...

Střechy obou dominantních věží hradu, který v roce 1356 nechal zbudovat Karel IV., byly skutečně vystavěny z buchet – masivních, speciálně tvarovaných (zešikmených) cihel. Na západní věži jsou ony buchty dodnes k vidění. Cihly se dříve tvarovaly z mokré hlíny ve formách a pak se před vypálením v peci nechaly vyschnout. Občas se tam ale přimotal pes, slepice či jiné zvíře a tak jsou na Kašperku téměř 660 let staré cihly s otiskem "gotického" psa či slepice.

Kachle KašperkNávštěvníci Víkendu plného buchet na hradě Kašperku si na hradním nádvoří budou moci vyrobit svou vlastní cihlu – buchtu – a pak se s ní vyfotit. Na hradním nádvoří si bude moci každý udělat svou vlastní cihlu či kachel s erbem českého královského lva. Předlohou jsou skutečné, dochované cihly a kachle z hradu Kašperk. Odměnou za dobře vykonanou práci bude také buchta, ovšem tentokrát s tvarohem, mákem či povidly.

Po celý víkend budou probíhat komentované prohlídky hradu dle následujícího harmonogramu: prohlídkový okruh Život na hradě bude k vidění v 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30 a 16:00 hodin. Na prohlídkový okruh Stavba hradu se můžete vydat ve 12:30, 14:30, 16:00 (od 16:00 pouze v sobotu). Tak jako v minulých letech se i letos bude v replice středověké pece péct chléb.
 

Co se chystá pro děti?

Workshop KašperkPro malé návštěvníky hradu jsou připraveny dětské prohlídky, které začínají vždy v 11:45 a 13:45. Prohlídky jsou vhodné pro děti 6 – 11 let. Na tyto prohlídky je nutná rezervace (info@kasperk.cz nebo tel. 376 582 324) nebo je možné nově vstupenky koupit na webu kasperk.cz.

Pro děti je dále připraven bohatý doprovodný program na nádvoří, jako např. házení kroužkem jednorožce nebo podkovou, střelba z luku a z kuše, středověké scriptorium, ražba mincí a další.
Během celého víkendu je také možné si na hradním nádvoří vyzkoušet rýžování zlata.

Vrcholem programu v sobotu 25. května bude příchod soumarské karavany s koňmi na hradní nádvoří v 11:15, 13:15 a v 15:15. Členové soumarského spolku z Grafenau v sousedním Bavorsku předvedou, jak vypadala doprava a obchod ve středověku. Na hradním nádvoří budou přednášet specialisté na dané téma, historik dr. František Kubů a archeolog dr. Petr Zavřel.
Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.