Úvod > Aktuality > Na Karlštejně si prohlédnete komnaty fraucimoru

Na Karlštejně si prohlédnete komnaty fraucimoru

Vydáno 21. října 2016 Památky
Hrad Karlštejn si pro své návštěvníky připravil říjnové zpestření prvního prohlídkového okruhu, a to návštěvu komnat fraucimoru. Nachází se ve 3. patře Císařského paláce a až do konce října jsou součástí všech prohlídek 1. návštěvního okruhu, který je možný absolvovat bez rezervací a bez příplatku.
KarlštejnNa hradě Karlštejn se všem milovníkům hradní architektury naskýtá možnost využít mimořádného zpřístupnění 3. patra Císařského paláce, tzv. fraucimoru. Jako fraucimor se označuje část hradu vyhrazená pouze ženám a ženskému služebnictvu. A právě na Karlštejně sloužilo jako fraucimor podkroví již zmíněného Císařského paláce.

Císařský palác bylv v době Karla IV. a jeho syna Václava IV. obydlím panovníka a jeho dvora.


V prvním patře byly místnosti sloužící pouze panovníkovu dvoru. Druhé patro obýval sám panovník - uvidíte zde Karlovu ložnici i reprezentační prostory jako sál předků nebo audienční síň (nejlépe dochovaný interiér paláce s dřevěným kazetovým obložením). Z panovníkovy ložnice pak vede točité schodiště přímo do prostor obývaných královnou a fraucimorem.

Prohlídky komnat fraucimoru jsou součástí I. prohlídkového okruhu, a to bez příplatku k základnímu vstupnému. Hrad Karlštejn můžete nyní v říjnu navštívit každý den, a to od 9:30 do 16:30 hodin. Vstupné vyjde dospělého na 170 korun, důchodci a děti zaplatí 110 Kč a rodinné vstupné přijde na 540 Kč.
Hrad Karlštejn z ptačí perspektivy

Hrad Karlštejn z ptačí perspektivy

Let vrtulníkem nad Karlštejnem si můžete vychutnat s profesionály. Během letu uvidíte nejen samotný hrad ve svém půdorysu ale i golfový areál, lomy Velká a Malá Amerika. A můžete si zaletět se podívat na hrady Točník, Žebrák, Křivoklát nebo zámek Hořovice. Místo vzletu je louka u mostu přes řeku Berounku na Karlštejně.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Další aktuality