Úvod > Aktuality > Na Karlštejně si prohlédnete komnaty fraucimoru
Na Karlštejně si prohlédnete komnaty fraucimoru
">
Památky

Na Karlštejně si prohlédnete komnaty fraucimoru

  • Vydáno21. října 2016
Hrad Karlštejn si pro své návštěvníky připravil říjnové zpestření prvního prohlídkového okruhu, a to návštěvu komnat fraucimoru. Nachází se ve 3. patře Císařského paláce a až do konce října jsou součástí všech prohlídek 1. návštěvního okruhu, který je možný absolvovat bez rezervací a bez příplatku.
KarlštejnNa hradě Karlštejn se všem milovníkům hradní architektury naskýtá možnost využít mimořádného zpřístupnění 3. patra Císařského paláce, tzv. fraucimoru. Jako fraucimor se označuje část hradu vyhrazená pouze ženám a ženskému služebnictvu. A právě na Karlštejně sloužilo jako fraucimor podkroví již zmíněného Císařského paláce.

Císařský palác bylv v době Karla IV. a jeho syna Václava IV. obydlím panovníka a jeho dvora.


V prvním patře byly místnosti sloužící pouze panovníkovu dvoru. Druhé patro obýval sám panovník – uvidíte zde Karlovu ložnici i reprezentační prostory jako sál předků nebo audienční síň (nejlépe dochovaný interiér paláce s dřevěným kazetovým obložením). Z panovníkovy ložnice pak vede točité schodiště přímo do prostor obývaných královnou a fraucimorem.

Prohlídky komnat fraucimoru jsou součástí I. prohlídkového okruhu, a to bez příplatku k základnímu vstupnému. Hrad Karlštejn můžete nyní v říjnu navštívit každý den, a to od 9:30 do 16:30 hodin. Vstupné vyjde dospělého na 170 korun, důchodci a děti zaplatí 110 Kč a rodinné vstupné přijde na 540 Kč.
Hrad Karlštejn z ptačí perspektivy

Hrad Karlštejn z ptačí perspektivy

Let vrtulníkem nad Karlštejnem si můžete vychutnat s profesionály. Během letu uvidíte nejen samotný hrad ve svém půdorysu ale i golfový areál, lomy Velká a Malá Amerika. A můžete si zaletět se podívat na hrady Točník, Žebrák, Křivoklát nebo zámek Hořovice. Místo vzletu je louka u mostu přes řeku Berounku na Karlštejně.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Další aktuality