Úvod > Aktuality > Na Jizerské magistrále se stále lyžuje
Na Jizerské magistrále se stále lyžuje
"> "> "> "> Šámalova chata "> Blatný rybník "> Rozcestní Na Knajpe
Zimní sporty

Na Jizerské magistrále se stále lyžuje

  • Vydáno5. března 2020
Jizerská o.p.s., která se v Jizerských horách stará o udržování stop, upravila Jizerskou magistrálu z vetšiny nástupních míst s větší parkovací kapacitou. Do krásné bílé stopy tak můžete vklouznout v Bedřichově na stadionu, v Hraběticích, na Smědavě, Souši či Jizerce.
osada JizerkaRolba z Jizerky projela v úterý 3. března trasu na Mořinu, po Promenádní na Smědavu, po Štolpišské na Knajpu, po Kasárenské, po silnici na Souš, zpátky k Hraniční a po Knížecí zpátky

Z Bedřichova vyrazily dva stroje. První rolba projela přes Novou louku, Kristiánov, Rozmezí, Čihadla, Peklo, Mariánskou horu, Protrženou přehradu, přes Kasárenskou a Knajpu, na Žďárek, Točnu, Hřebínek, Gregorův kříž a Novou louku do Bedřichova. Druhá rolba jela přes rozcestí U buku, odbočku k Vládní,  Přítok, Olivetskou horu, Bílou kuchyni, Hřebínek, Točnu, Kristiánov, Blatný rybník, Studené údolí, k Josefodolské přehradě, přes hráz a dále podél přehrady, kolem Prezidentské chaty a zpátky na Bedřichov

Jizerské horyVečer, ve středu 4. března spadly teploty pod nulu a rolby se opět mohly vydat na trasy. Obnovily základní okruhy a doplnily úseky v oblasti Jizerky, na které se předešlý den nedostalo. Z Bedřichova vyjela rolba na gumových pásech přes Novou louku, Kristiánov, Knajpu a po Kasárenské na Knížecí, Mořinu, Jizerku, po Promenádní na Smědavu, po Štolpišské, na Žďárek, Točnu, Hřebínek a přes Novou louku zpátky do Bedřichova

Rolba z Jizerky jela po Jizerské na Smědavu, projela obě cesty na Předěl, dále po silnici na Souš, po Darrské, na Václavíkovu studánku a zpátky na Jizerku. Dále byla obnovena úprava na Hrabětické louce a částečně také po zelené na Maliník – zde bylo třeba odstranit popadané stromy, pod nimi ale bohužel nezůstalo mnoho sněhu, podmínky na této cestě tedy nejsou ideální. Vládní silnice z Maliníku až k Černé Nise byla již z provozních důvodů prohrnuta, proto sem rolby již sjíždět nebudou.


O tratě Jizerské magistrály se stará Jizerská o.p.s.

Jizerská magistrálaO tratě Jizerské magistrály, která v zimním období nabízí téměž 200 kilometrů upravených běžeckých lyžařských stop, se již od roku 1999 stará Jizerská, o. p. s., a to za pomoci státního podniku Lesy ČR. Lyžařské stopy vyvedou nadšence zimního sportu nejen ze známých středisek, BedřichovaJizerky, ale i z dalších nástupních míst jako Oldřichov v Hájích, Nové Město pod Smrkem, Desná, Horní Polubný nebo Martinské údolí v Kořenově. Díky úzké spolupráci s dalšími provozovateli tratí, např. Jizerky pro vás v Kořenově nebo Bieg Piastów v polských Jakuszycích, mohou lyžaři přejet i na trasy v Krkonoších nebo na upravené tratě na polské straně. Stopy Jizerské magistrály si jen během jedné zimy vyzkouší až 600 tisíc lyžařů.

Přispět na úpravu tras můžete i vy – stačí zaslat DMS ve tvaru Magistrala na číslo 87 777. Cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč. V prodeji jsou rovněž dárcovské samolepky a odznaky. Výše příspěvku činí 100% z ceny prodávaných předmětů. Předměty se dají koupit např. v IC Bedřichov, v TIC Jablonec nad Nisou nebo MIC Liberec.
Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Přehrada Souš v Jizerských horách

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Hřebínek v Jizerských horách

Hřebínek v Jizerských horách

Rozcestí Hřebínek leží na křižovatce pěti cest a patří k nejznámějším odpočinkovým místům Jizerek. Občerstvení i přístřeší za špatného počasí zde zajišťuje oblíbený bufet. Z Hřebínku lze pokračovat do Ferdinandova, na Bílou kuchyni, Pod Ptačí kupy, na Novou louku či po NS Černá Nisa.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Prezidentská chata v Jizerských horách

Prezidentská chata v Jizerských horách

Prezidentská chata je původní roubená stavba z roku 1928, která poskytuje stylové ubytování na hřebenu regionu Jizerské hory, 850 m. n.m. Slavná dřevěná horská chata prošla kompletní rekonstrukcí, která ji vrátila do původní podoby z první poloviny minulého století.

Horská stanice Knajpa

Horská stanice Knajpa

Kiosek stojí na křižovatce turistických cest na úpatí hory Jizery u rezervace Klečové louky. Německé jméno křižovatka dostala podle bývalé dřevorubecké chaty. Z vrcholových rašelinišť Na Knajpě odtékají vody do čtyř stran a dvou moří.

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.

Protržená přehrada v Jizerských horách

Protržená přehrada v Jizerských horách

Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m n. m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení.

Rašeliniště Na Čihadle

Rašeliniště Na Čihadle

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lapali ptáky na tahu.

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Olivetská hora v Jizerkách

Olivetská hora v Jizerkách

Olivetská hora se nachází v Jizerských horách nedaleko vodní nádrže Bedřichov. Z vrcholu, na který vede modrá turistická značka, je nádherný výhled do okolní krajiny. Pojmenována je podle obrázku s biblickou Olivetskou horou, který zde kdysi někdo pověsil na jeden ze stromů.

Jizerské hory na běžkách – běžecký okruh z Maliníku k Hašlerce

Jizerské hory na běžkách – běžecký okruh z Maliníku k Hašlerce

Také vám vadí tlačenice na jizerskohorských hřebenech a hledáte klidnější místa, kde si nerušeně zaběžkovat svým tempem, aniž by vás míjeli desítky „polykačů kilometrů“? Pak vyzkoušejte nové okruhy okolo Maliníku na Vysokém hřebeni a zpět pod Prostředním hřebenem.

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Další aktuality