Úvod > Aktuality > Na Špilberku byla dokončena rekonstrukce – hrad otevírá nový prohlídkový okruh
Na Špilberku byla dokončena rekonstrukce – hrad otevírá nový prohlídkový okruh
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Na Špilberku byla dokončena rekonstrukce – hrad otevírá nový prohlídkový okruh

  • Vydáno28. března 2022
Muzeum města Brna otevírá 1. dubna 2022 nový prohlídkový okruh, který bude zaměřený na dějiny dominanty města Brna, hradu Špilberku. Prohlídka bude vést jak interiéry hradu, tak i exteriéry. Na pozadí příběhů jednotlivých sálů a míst areálu si návštěvníci poskládají pestrou mozaiku dějin hradu. Jedná se o první stálý prohlídkový okruh zaměřený na historii hradu, ale zároveň již o čtvrtý v celkovém počtu stálých prohlídkových okruhů na Špilberku. V rámci tohoto okruhu bude mít veřejnost možnost zavítat na místa, která byla dosud nepřístupná.
Hrad Špilberk je více jak 700 let neodmyslitelnou dominantou města Brna, symbol panovnické moci i lidského utrpení, královský hrad, sídlo moravských markrabat, nedobytná pevnost, nejtěžší věznice habsburské monarchie, kasárna několika armád a aktuálně především sídlo Muzea města Brna.

Jedná se o objekt, který si od středověku do současnosti prošel mnohými změnami, o kterých většina návštěvníků nemá tušení. Díky novému prohlídkovému okruhu Příběh hradu se s tím ale snadno seznámí.

Letos uplyne 60 let od prohlášení hradu národní kulturní památkou. Návštěvníci budou mít možnost se spolu s průvodcem za hezkého počasí podívat jak do exteriérů hradu, které nabízejí dosud utajené nejkrásnější výhledy na Brno, tak do interiérů hradu. Nahlédnou do nejstarší dochované části hradu, což je sál s křížovou klenbou a gotickými svorníky. Projdou si reprezentativní křídlo hradu, kde uvidí jedinou, částečně dochovanou, středověkou obrannou věž. Ve stejných místech jsou pak na kachlové dlažbě k vidění znaky zemí, které ovládal panovník Přemysl Otakar II., pravděpodobný zakladatel hradu. Když se návštěvník rozhlédne dále po prostoru, nepřehlédne rozměrnou dřevěnou orlici z 18. století, která je znakem Moravy. Za zmínku také stojí vitráže ve vedlejší Královské kapli. Unikátní je návštěva prostor, které nebyly dosud veřejnosti zpřístupněny, jako je například Renesanční salonek s jediným zachovaným renesančním oknem na Špilberku a rozměrnými obrazy habsburských panovníků. Dále je v rámci okruhu přístupné tzv. Vlaštovčí hnízdo, společenský prostor vybudovaný v letech druhé světové války pro důstojníky wehrmachtu s původními, krásně zdobenými kachlovými kamny, které ještě v letošním roce budou doplněny o ztracené doplňky. Průvodci mají také přichystané nejrůznější zajímavosti a legendy o hradě a postavách s ním spojených.

Komentované prohlídky budou prozatím probíhat každý den v časech: 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 a potrvají zhruba hodinu. Začátek prohlídky bude na malém nádvoří. Ceny vstupenek budou: základní vstupné 160 Kč, snížené vstupné 95 Kč, rodinné vstupné 370 Kč
Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. Otevřeno 365 dní v roce, za každého počasí.

Poklady špilberské zbrojnice

17.3.
31.12.
Poklady špilberské zbrojnice

Výstava na Špilberku ukáže to, co bylo oku veřejnosti dosud skryto, jako například zbraně a zbroje středověku, příběh Brněnského ozbrojeného měšťanského a střeleckého sboru nebo raritní a zdobné zbraně spolu s připomínkou prací brněnských puškařů.

Jihozápadní bastion – prohlídka podzemí na hradě Špilberku

Jihozápadní bastion – prohlídka podzemí na hradě Špilberku

Jihozápadní bastion vznikl v rychlosti, během pouhých dvou let, aby byl Špilberk připraven na návrat Švédů k Brnu v květnu 1645. Měl ubránit západní část hradu, kde dosud byly jen malé kamenné bašty renesanční hradby. Právě od západu přitom Špilberk čelil největšímu náporu švédských vojsk.

Za Skřítky pod hrad Špilberk

Za Skřítky pod hrad Špilberk

Jedná se o zábavnou outdoorovou aktivitu v parku hradu Špilberk.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývají unikátní prostory. Jedná se o bývalé vodojemy, které se proměnily na Lapidárium Muzea města Brna. Více než tři desítky kamenných exponátů zahrnují fragmenty gotických staveb, boží muka nebo starobylé náhrobky.

Další aktuality

13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Den Brna se letos bude slavit tři dny

Den Brna se letos bude slavit tři dny

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika