Úvod > Aktuality > Na Špilberku byla dokončena rekonstrukce – hrad otevírá nový prohlídkový okruh
Zážitky

Na Špilberku byla dokončena rekonstrukce – hrad otevírá nový prohlídkový okruh

  • Vydáno28. března 2022
Muzeum města Brna otevírá 1. dubna 2022 nový prohlídkový okruh, který bude zaměřený na dějiny dominanty města Brna, hradu Špilberku. Prohlídka bude vést jak interiéry hradu, tak i exteriéry. Na pozadí příběhů jednotlivých sálů a míst areálu si návštěvníci poskládají pestrou mozaiku dějin hradu. Jedná se o první stálý prohlídkový okruh zaměřený na historii hradu, ale zároveň již o čtvrtý v celkovém počtu stálých prohlídkových okruhů na Špilberku. V rámci tohoto okruhu bude mít veřejnost možnost zavítat na místa, která byla dosud nepřístupná.
Hrad Špilberk je více jak 700 let neodmyslitelnou dominantou města Brna, symbol panovnické moci i lidského utrpení, královský hrad, sídlo moravských markrabat, nedobytná pevnost, nejtěžší věznice habsburské monarchie, kasárna několika armád a aktuálně především sídlo Muzea města Brna.

Jedná se o objekt, který si od středověku do současnosti prošel mnohými změnami, o kterých většina návštěvníků nemá tušení. Díky novému prohlídkovému okruhu Příběh hradu se s tím ale snadno seznámí.

Letos uplyne 60 let od prohlášení hradu národní kulturní památkou. Návštěvníci budou mít možnost se spolu s průvodcem za hezkého počasí podívat jak do exteriérů hradu, které nabízejí dosud utajené nejkrásnější výhledy na Brno, tak do interiérů hradu. Nahlédnou do nejstarší dochované části hradu, což je sál s křížovou klenbou a gotickými svorníky. Projdou si reprezentativní křídlo hradu, kde uvidí jedinou, částečně dochovanou, středověkou obrannou věž. Ve stejných místech jsou pak na kachlové dlažbě k vidění znaky zemí, které ovládal panovník Přemysl Otakar II., pravděpodobný zakladatel hradu. Když se návštěvník rozhlédne dále po prostoru, nepřehlédne rozměrnou dřevěnou orlici z 18. století, která je znakem Moravy. Za zmínku také stojí vitráže ve vedlejší Královské kapli. Unikátní je návštěva prostor, které nebyly dosud veřejnosti zpřístupněny, jako je například Renesanční salonek s jediným zachovaným renesančním oknem na Špilberku a rozměrnými obrazy habsburských panovníků. Dále je v rámci okruhu přístupné tzv. Vlaštovčí hnízdo, společenský prostor vybudovaný v letech druhé světové války pro důstojníky wehrmachtu s původními, krásně zdobenými kachlovými kamny, které ještě v letošním roce budou doplněny o ztracené doplňky. Průvodci mají také přichystané nejrůznější zajímavosti a legendy o hradě a postavách s ním spojených.

Komentované prohlídky budou prozatím probíhat každý den v časech: 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 a potrvají zhruba hodinu. Začátek prohlídky bude na malém nádvoří. Ceny vstupenek budou: základní vstupné 160 Kč, snížené vstupné 95 Kč, rodinné vstupné 370 Kč
Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. Otevřeno 365 dní v roce, za každého počasí.

Poklady špilberské zbrojnice 2023

18.3.
31.12.
Poklady špilberské zbrojnice 2023

Špilberk, jako středověký hrad a později barokní pevnost, hostil ve svých zdech vždy nějakou vojenskou posádku, ať již v období středověku, za obléhání Brna Švédy, nebo za druhé světové války, kdy v jeho prostorách sídlila vojska německého Wehrmachtu.

Jihozápadní bastion – prohlídka podzemí na hradě Špilberku

Jihozápadní bastion – prohlídka podzemí na hradě Špilberku

Jihozápadní bastion vznikl v rychlosti, během pouhých dvou let, aby byl Špilberk připraven na návrat Švédů k Brnu v květnu 1645. Měl ubránit západní část hradu, kde dosud byly jen malé kamenné bašty renesanční hradby. Právě od západu přitom Špilberk čelil největšímu náporu švédských vojsk.

Za Skřítky pod hrad Špilberk

Za Skřítky pod hrad Špilberk

Jedná se o zábavnou outdoorovou aktivitu v parku hradu Špilberk.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývají unikátní prostory. Jedná se o bývalé vodojemy, které se proměnily na Lapidárium Muzea města Brna. Více než tři desítky kamenných exponátů zahrnují fragmenty gotických staveb, boží muka nebo starobylé náhrobky.

Další aktuality

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Jihomoravský kraj | Památky

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky po bojišti bitvy u Slavkova a podívejte se tam, kde zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho vojáci. V polích na hromadných hrobech dodnes najdete kovové a kamenné kříže, dochovaly se i dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky. Každý rok začátkem prosince připomínají výroční den bitvy tří císařů u Slavkova také vzpomínkové akce pod Santonem u Tvarožné; bojových ukázek se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Ve valtickém zámku zve k návštěvě vánoční zámecký okruh

Zámek Valtice ještě neuzavřel všechny své trasy. Od 11. listopadu do 23. prosince 2023 můžete navštívit bez průvodce svým tempem projdou soukromé komnaty (celkem 10 místností) liechtensteinského knížete v rámci vánočního zámeckého okruhu. Místnosti jsou vyzdobené několika tisíci vánočních ozdob z dílen českých a moravských sklářů. Trasa je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky

Lednicko-valtický areál čeká Svatomartinský přípitek

Již tradiční Svatomartinský přípitek proběhne v sobotu 11. 11. 2023 v Lednici. Letos se bude konat v Multifunkčním centru Lednice – v sále v zámeckých jízdárnách. Souběžná akce probíhá rovněž v městě Valtice a vypravit se můžete i do Hustopečí nebo Bzence, kde budou svatomartinské oslavy také hlavní náplní dne.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika