Úvod > Aktuality > Na hradech a zámcích bude v červenci opět živo
Renesancní zámek Breznice
"> Renesancní zámek Breznice "> Na Konopište uvidíte výstavu Spojeni v živote i ve smrti "> Hrad Pernštejn zve na novou výstavu i slavnosti
Památky

Na hradech a zámcích bude v červenci opět živo

  • Vydáno28. června 2014
Návštěvnická sezóna na hradech, zámcích a dalších památkách ve správě NPÚ vrcholí. Hrady a zámky jsou otevřeny o víkendech i v pracovní dny (ve většině případů s výjimkou pondělí) a pro návštěvníky chystají kromě běžných prohlídkových tras i okruhů řadu doplňujících akcí. Teplé dny i večery přejí akcím pod otevřeným nebem, při nichž si na své přijdou malí návštěvníci se svými rodiči, ale také milovníci hudby různých žánrů. Dostane se však i na duchovní potřeby a estetické vyžití – přehled akcí řazený podle místa konání přikládáme.

Na Pernštějně se chystá výstava i slavnostiNejvýznamnější červencovou událostí je slavnostní otevření nové výstavy Dlouhá cesta za krásou 4. 7. na hradě Pernštejn v rámci celoročního projektu Rok pánů z Kunštátu. Připomínáme jím 550. výročí od dokončení několika na sebe navazujících diplomatických mírových misí, které vyslal český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad k západoevropským panovnickým dvorům. Výstava v nově zrekonstruovaných prostorách bývalé sýpky připomene diplomatické aktivity Jiřího z Poděbrad a ukáže dvorskou kulturu a umění té doby. Na zahájení 5. – 6. 7. naváží Pernštejnské slavnosti s turnajem poctě krále Jiřího.

V červenci před sto lety lidé očekávali, jak dopadne ultimátum, které Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbsku po sarajevském atentátu na Františka Ferdinanda d´Este, nástupníka trůnu, a jeho ženu Žofii. My si tuto dobu připomínáme výstavou Spojeni v životě i ve smrti na zámku Konopiště, hlavním a posledním sídle následníka trůnu. Výstava vypovídá o sarajevských událostech, ale i soukromém životě rodiny. Co dělal následník trůnu Františka Ferdinanda d´Este nedlouho před atentátem, ukazuje zase výstava Deset dní před Sarajevem na zámku Náměšť nad Oslavou. Zámek Březnice se k výročí přípojuje výstavou o Františku Josefovi I. a o historii I. světové války Mým národům.

V červenci a srpnu budou západočeské památky žít 6 týdnů baroka. Zahájeny budou 3. 7. na zámku Nebílovy slavností Barokní noc s ochutnávkami dobové a regionální kuchyně, barokními vůněmi, iluminacemi zámku a závěrečným slavnostním barokním ohňostrojem za doprovodu Západočeského symfonický orchestr. 

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Renesanční zámek Březnice

Renesanční zámek Březnice

Projeďte se v kočáře po parku, prohlédněte si pušky ze sbírky Hanuše z Kolovrat nebo nahlédněte do starobylé Lokšanské knihovny. Renesanční zámek svou dispozicí nezapře, že vznikl přestavbou středověké tvrze.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.