Úvod > Aktuality > Na hradě Trosky mají nového průvodce: robota Čendu

Na hradě Trosky mají nového průvodce: robota Čendu

Vydáno 7. dubna 2018 Památky
Kdo někdy navštívil Trosky, ten ví, že novými prohlídkovými trasami nebo skvěle vybavenými interiéry vás tenhle hrad překvapit nedokáže. A přesto tu letos nachystali něco, co nikde jinde široko daleko nenajdete: zvídavé návštěvníky letos po hradě provede robot Čenda.
Letošní sezona na hradě TroskyČeském ráji začala tak jako na jiných hradech a zámcích na Velikonoce. Zároveň zahájilo provoz Turistické informační centrum, které sídlí pod hradem v obci Tachov č. p. 10. Otevřeno tu mají stejně jako na Troskách, kromě běžných služeb nabízí zprostředkování ubytování a spousty suvenýrů. Ale hlavně se nové TIC stalo domovem robota Čendy!
 

Hradní pán a jeho Čertova mřížka

Podobně jako středeční prázdninová Troskina, tedy promítání filmů v areálu hradu, i hlavní čas pro účinkování robota Čendy nastane v létě. Bude totiž hrát hlavní roli ve hře Čertova mřížka, která navazuje na populární únikové hry. Po tajemstvích a kódech ale nebudete pátrat v uzavřených místnostech, ale po celém hradě.

Čenda je mrně, po Troskách ho budete nosit v náručí jako mimino. Je zvídavý a trochu rošťácký, mluví, hraje, směje se, mrká, svítí očima, pozná, kde a v jaké pozici se nachází. Ví dokonce, co má v dané situaci udělat a jakou od lidí očekávat reakci. Reaguje na chycení za ruce, na poklepání, na svou vlastní polohu, na pozici na mapě. Hlavně ale umí ovládat různé technické vychytávky, rozmístěné po hradě, třeba rozsvítit světlo na skále. Uvidíte, že to bude skvělý společník – tedy pokud se vám podaří najít skulinku volného času v Čendově nabitém letním programu.
 

Čenda vyžaduje vlídné zacházení

Čertovu mřížku lze rezervovat přes internet nebo zakoupit přímo v TIC Trosky, počítejte s tím, že hra trvá asi devadesát minut. Po jejím skončení pak Čendu musíte vrátit do informačního centra.

Čenda v sobě má zabudovaný barometr, gyroskop, kameru a také GPS. Kdyby ho někdo chtěl ukrást, nebylo by těžké zjistit, kde se robot právě ukrývá. Nemá rád otřesy a otáčení hlavou vzhůru, to si potom stěžuje a žádá o vrácení do původní přirozené polohy. Proto také ve skupině hráčů musí být alespoň jeden dospělý; děti si ho samy půjčit nemohou.
 

Kam pokračovat z Trosek?

  • Čertova mřížka, dobrodružná hra pro dva až šest osob, pochází od autorů Martina Šedivého a Adama Plháčka, kteří podobnou hru připravili i na hradě Křivoklát.
  • Robot Čenda není jedinou novinkou, která vás na hradech a zámcích v Českém ráji a na severu Čech čeká. Například na Bezdězu v červnu otevřou opravený Templářský palác, na červenec je naplánována historická „procházka“ s Vlastimilem Vondruškou a v srpnu se hrad historicky poprvé zapojí do Hradozámecké noci.
  • Celoročně přístupný zámek Sychrov zve na trasu nazvanou Zlatý poklad, kde jsou k vidění šperky a plastiky z drahých kovů od turnovského rodáka Františka Khynla. O víkendu 14. a 15. dubna se pořádají pohádkové prohlídky, v sobotu 21. dubna můžete přijet na setkání milovníků amerických vozidel. Bude se konat v sychrovském zámeckém parku.
  • Změny čekají také hrad Grabštejn, kde v rámci oslav ke 100. výročí vzniku Československa, 25. výročí vzniku samostatné České republiky a 25. výročí otevření hradu pro veřejnost chystají otevření nové trasy nazvané Veterinární muzeum. Vypravit se můžete i na noční a speciální stavebně-historické prohlídky, dobrou zprávu máme také pro mlsouny: hradní krčma U Mehla ze Střelic se představí v novém pojetí, ochutnáte tu například domácí dezerty, borůvkové knedlíky a další dobroty.
  • Hrady a zámky Libereckého kraje navíc spolupracují se zoologickou zahradou Liberec: víte, že dospělí návštěvníci získají po předložení vstupenky ze zoo v pokladně vybraného hradu a zámku nárok na snížené vstupné a že sleva platí i obráceně?
Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, jejíž zvony jsou obráceny srdci vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním, je patrně jediná svého druhu na světě.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí fakt, že se stal první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa (v roce 1955).

Městské muzeum Rovensko pod Troskami - muzeum drahých kamenů

Městské muzeum Rovensko pod Troskami - muzeum drahých kamenů

Expozice městského muzea je zaměřena především na broušení kamenů. Jsou zde 2 brusičské stoly, kotouče, vybroušené kameny, cechovní prapor a další exponáty.

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Nedaleko zříceniny hradu Trosky v Troskovicích se nachází muzeum panenek a medvídků. Rozsáhlá expozice čítající více než 1000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. Expozice svým ojedinělým rozsahem zaujme návštěvníky všech věkových skupin.

Památky i lidová architektura Rovenska pod Troskami

Památky i lidová architektura Rovenska pod Troskami

V jedné z nejpůvabnějších a nejkrásnějších oblastí České republiky, v samém středu Českého ráje, leží Rovensko pod Troskami. Nevelkému malebnému městečku v údolí říčky Veselky, vévodí jedna z nejtypičtějších zřícenin a dominant této oblasti - hrad Trosky.

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto - věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody v Českém ráji nabízí zajímavou expozici o přírodě v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.

Další aktuality