Úvod > Aktuality > Na hradě Svojanov mají novou zvoničku
Hrad Svojanov - "vila ceských královen" se muže pochlubit svou novou zvonicí
"> Hrad Svojanov - "> Zvon, jako spoustu jiných exponátu, zakoupil hrad v internetové aukci ">  Inspirací pro její výstavbu se stali samotní návštevníci
Památky

Na hradě Svojanov mají novou zvoničku

  • Vydáno18. února 2014
Hrad Svojanov – "vila českých královen" se může pochlubit svou novou zvonicí, která zde byla postavena na konci roku 2013. Zvonička stojí na místě vyhořelé kaple sv. Kateřiny, která vzala za své již roku 1569. Zvony se tedy na hradě rozezněly po dlouhých 444 letech.
SvojanovVedle hradní hlásky na Svojanově, kde stávala kaple svaté Kateřiny, je nyní nová zvonice. Inspirací pro její výstavbu se stali samotní návštěvníci, kteří neustále pátrali po tom, kde kaple bývala. Kastelán hradu Miloš Dempír se tedy rozhodl vystavět na jejím místě alespoň zvoničku.

Přesné místo, kde kaple stávala dnes označuje velký dřevěný kříž, zvonička pak stojí pár  metrů od tohoto místa. Zvon, jako i spoustu jiných exponátů, zakoupil hrad v internetové aukci. Na to, aby se zvonička dostala do prostoru vedle kamenné věže, bylo zapotřebí deset silných chlapů. Na zvoničku ještě zbývá doplnit letopočet a údaje o původní kapli, v letošním roce bude stavbička zasvěcená svaté Kateřině.
Na kole Krajem Smetany a Martinů

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Zveme vás do kraje hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, poznejte ta nejkrásnější místa tohoto regionu na kole. Najdete zde krásnou přírodu, mnoho zajímavých míst, staveb lidové architektury a památek.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Další aktuality