Úvod > Aktuality > Na hradě Sovinci se o víkendu bude bojovat za čest a krále
Na hrade Sovinci se bude bojovat za čest a krále
"> Na hrade Sovinci se bude bojovat za čest a krále "> "> "> "> Při většině akcí se také můžete projít mezi stánky s řemeslnými výrobky a vidět sokolnická vystoupení
Památky

Na hradě Sovinci se o víkendu bude bojovat za čest a krále

Vydáno 22. července 2021
Zemská pevnost Sovinec se o víkendu 24. a 25. července 2021 opět ocitne v nelítostné a temné době třicetileté války. Neohrožení odvážlivci uvidí nejen ukázky života a řemesel na obléhaném hradě, ale také mnoho šermířských grotesek, kejklířských dovedností a pohádek.

SovinecČtvrtý červencový víkend 24. a 25. 7. 2021 bude na sovineckém panství opět ve znamení válečného ryku, hřmění děl a řinčení zbraní. Občanské sdružení Špinavci, posádka hradu Sovince, připravují na tento termín již 24. ročník návštěvnicky nejoblíbenější historické akce s celodenním programem, nazvané Za čest a krále.

Během dne se můžete vždy pohybovat po celém hradu a hlavně na pátém nádvoří zhlédnout řadu programů, soutěží a vystoupení. Kromě toho probíhají netradiční prohlídky hradního areálu, provázené vystoupením šermířských skupin, žonglérů a kejklířů. Při většině akcí se také můžete projít mezi stánky s řemeslnými výrobky a vidět sokolnická vystoupení s dravými ptáky.
 

Jedinečné souboje s meči i mušketami

PSovineco oba dny, od 9 do 18 hodin, se na pátém nádvoří návštěvníkům představí ti nejlepší účinkující. Šermířská a divadelní společnost Bengare představí pásmo vojenský obléhací tábor a život a ukázky řemesel v obleženém hradě. 

Elitní mušketýrský regiment Corporal patří k nejvěrohodnějším a nejlépe vybaveným jednotkám zaměřeným na třicetiletou válku. Kdo přijede uvidí jedinečnou recyklaci lahví. Šermířská společnost Divadlo bez střechy srdečně zve na kultovní černou šermířskou komedii Den v katovně. Skupina scénického šermu Allegros přiveze oblíbené šermířské pohádky Popelák a Pepouš.

Samozřejmostí jsou historické stánky řemesel, z kterých si některé budete moci i vyzkoušet a také stánky s oblíbenými dobrotami jak sladkými trdelníky, tak masitými klobásami. Sokolnické ukázky divákům předvedou výcvik dravých ptáků. Prohlídky hradu s průvodcem probíhají každých 30 minut od 9:00 do 17:00 hodin.
Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezónu

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezónu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Zámek a Muzeum v Bruntále

Zámek a Muzeum v Bruntále

Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.

Přírodní park Sovinecko v Nízkém Jeseníku

Přírodní park Sovinecko v Nízkém Jeseníku

Přírodní park Sovinecko se nachází v jihozápadní části Rešovské hornatiny. Okouzlit návštěvníka mohou jeho hluboká údolí a výrazné svahy, které pokrývají lesní porosty s druhovou skladbou blízkou přirozeným porostům.