Úvod > Aktuality > Na hradě Sovinci se o víkendu bude bojovat za čest a krále
Za čest a krále, hrad Sovinec, Kudy z nudy
"> Za čest a krále, hrad Sovinec, Kudy z nudy "> "> "> "> "> "> "> "> Při většině akcí se také můžete projít mezi stánky s řemeslnými výrobky a vidět sokolnická vystoupení
Památky

Na hradě Sovinci se o víkendu bude bojovat za čest a krále

  • Vydáno29. července 2022
Zemská pevnost Sovinec se o víkendu 30. a 31. července 2022 opět ocitne v nelítostné a temné době třicetileté války. Neohrožení odvážlivci uvidí nejen ukázky života a řemesel na obléhaném hradě, ale také mnoho šermířských grotesek, kejklířských dovedností a pohádek.

Poslední červencový víkend 30. a 31. 7. 2022 bude na Hrad Sovinecsovineckém panství opět ve znamení válečného ryku, hřmění děl a řinčení zbraní. Občanské sdružení Špinavci, posádka hradu Sovince, připravují na tento termín již 25. ročník návštěvnicky nejoblíbenější historické akce s celodenním programem, nazvané Za čest a krále.

Během dne se můžete vždy pohybovat po celém hradu a hlavně na pátém nádvoří zhlédnout řadu programů, soutěží a vystoupení. Kromě toho probíhají netradiční prohlídky hradního areálu, provázené vystoupením šermířských skupin, žonglérů a kejklířů. Při většině akcí se také můžete projít mezi stánky s řemeslnými výrobky a vidět sokolnická vystoupení s dravými ptáky.
 

Jedinečné souboje s meči i mušketami

za čest a králePo oba dny, od 9 do 18 hodin, se na pátém nádvoří návštěvníkům představí ti nejlepší účinkující. Šermířská a divadelní společnost Bengare představí pásmo vojenský obléhací tábor a život a ukázky řemesel v obleženém hradě. Elitní mušketýrský regiment Corporal patří k nejvěrohodnějším a nejlépe vybaveným jednotkám zaměřeným na třicetiletou válku. Skupina historického šermu Bengare předvede šermířské grotesky a ukázky života vojenského tábora během obléhání. Šermířská a divadelní společnost Grál připomene nejúspěšnější program loňského ročníku akce rytířské vyprávění o princezně Brunhildě. Skupina scénického šermu Allegros srdečně zve na oblíbené šermířské pohádky. Kejklířská a divadelní společnost Vagabundus představí myší dostihy, žonglérské, fakírské a kejklířské umění na vysoké úrovni.

Samozřejmostí jsou historické stánky řemesel, z kterých si některé budete moci i vyzkoušet a také stánky s oblíbenými dobrotami jak sladkými trdelníky, tak masitými klobásami. Sokolnické ukázky divákům předvedou výcvik dravých ptáků. Prohlídky hradu s průvodcem probíhají každých 30 minut od 9:00 do 17:00 hodin.
Přírodní park Sovinecko v Nízkém Jeseníku

Přírodní park Sovinecko v Nízkém Jeseníku

Přírodní park Sovinecko se nachází v jihozápadní části Rešovské hornatiny. Okouzlit návštěvníka mohou jeho hluboká údolí a výrazné svahy, které pokrývají lesní porosty s druhovou skladbou blízkou přirozeným porostům.

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezónu

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezónu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Další aktuality

18.8.
2022
FC Baník Ostrava slaví 100 let

FC Baník Ostrava slaví 100 let

Moravskoslezský kraj | Letní sporty
17.8.
2022
V Malé Morávce si pochutnáte na Borůvkových hodech

V Malé Morávce si pochutnáte na Borůvkových hodech

Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika
7.8.
2022
Objevte svět podle Julese Verna v Ostravě

Objevte svět podle Julese Verna v Ostravě

Moravskoslezský kraj | Památky
3.8.
2022
V Jablunkově se chystá festival Gorolski Święto

V Jablunkově se chystá festival Gorolski Święto

Moravskoslezský kraj | Kultura