Úvod > Aktuality > Na hradě Bezděz bude zpřístupněn dlouhodobě uzavřený Templářský palác
Památky

Na hradě Bezděz bude zpřístupněn dlouhodobě uzavřený Templářský palác

  • Vydáno25. června 2018
Na hradě Bezděz bude tuto sobotu veřejnosti po dlouhých letech zpřístupněn tzv. Templářský palác, který byl pro špatný stav uzavřen roku 1844 Kristianem z Valdštejna. Od soboty 30. června 2018 se opravený palác stává součástí samostatné nebo komentované prohlídky hradu bez navýšení vstupného.
Královský hrad Bezděz, založený r. 1264 Přemyslem Otakarem II., je jednou z našich nejvýznamnějších gotických památek. V 19. století hrad několikrát navštívil i slavný romantický básník a spisovatel K. H. Mácha. Veřejnost si hrad spojuje také s dětstvím kralevice Václava II., který zde byl vězněn. V posledních letech vstoupil hrad do povědomí díky nálezům či odkupu tří původních dřevěných výjevů z Křížové cesty, které byly umístěny v kapličkách lemujících cestu na hrad a které jsou nyní vystavovány při výjimečných dnech návštěvnické sezony.

Do dnešního dne si návštěvníci mohli prohlédnout královský palác s unikátní kaplí a množstvím gotických architektonických detailů, Purkrabský palác a další části hradu včetně velké věže s rytířskou síní. Dlouhodobě byl  ale uzavřen tzv. Templářský palác na II. nádvoří, a to z důvodu špatného technického stavu. Od roku 2009 zde probíhala stavební obnova této části hradu a 30. červnem se palác zpřístupní veřejnosti, a to bez změny vstupného.

Návštěvníci si mohou palác prohlédnout samostatně, anebo v rámci komentovaných prohlídek hradu. Od soboty zde mohou malí i velcí usednout na repliku královského trůnu – je to stylizovaná kopie z gotického období, připravena je i mučící lavice, ta ale pouze na ukázku. Na příští rok, tedy na sezonu 2019, bude Templářský palác ještě doplněn o 3D model hradu ze 13. století, o archeologickou expozici a také o dětský koutek, v přízemí paláce by v budoucnu měla vzniknout klidová zóna pro návštěvníky, kde budou moci u stolků posvačit a odpočinout si po namáhavém výstupu na hrad.

Návštěvní doba hradu je v letních měsících (červen-srpen) denně kromě pondělí od 9 do 16.30 hodin, o prázdninových sobotách potom do 17.30 hodin se základním vstupným ve výši 90 Kč, sníženým 60 Kč a rodinným 240 Kč. Na červencové svátky, tedy zde konkrétně od 5. do 8.7., jsou připraveny šermířské ukázky a Bezděz v tyto dny navštíví také mistr kovářský.
 

Templářský palác ve zkratce – historie a stavební obnova

Templářský palác byl podle různých stavebně-historických průzkumů vystavěn až ve druhé etapě stavby hradu v 70. letech 13. století.  Je označován –  společně s purkrabským palácem –  jako stavebně pokročilejší a vyspělejší stavba. Provedený stavební rozbor dokládá podněty okruhu hessenského a také to, že stavbou byla pověřena Královská stavební huť působící na dvoře Přemysla Otakara II.  Hrad bezdězský, jak historik Jan F. Beckovský a kronikář Václav Hájek vypravují, Václav II. měl popustiti Templářům, kteří prý na Bezdězi zadní část hradu za velikou věží vystavěli. Za podklad této domněnky, která je však  historicky nepodložená, považovali prvního převora Templářů Petra Berky z Dubé a Lipé, který do Čech řád Templářů uvedl. Původně sloužil palác k ubytování královských manů a vojenské posádky se zázemím nejen pro vojáky, ale v přízemních místnostech i pro koně. Manové byli šlechtici v lenní závislosti v tomto případě na králi. Za přesně vymezené, převážně vojenské povinnosti, související s provozem a především obranou hradu, měli propůjčen v okolí určitý pozemek s odpovídajícím sídlem. Manové byli vázáni k panovníkovi vojenskou službou, kdy v případě potřeby každý z nich byl povinen poskytnout sedm pěších vojáků se střelnou zbraní a šest  vojáků s koňmi.  

V tzv. klášterní době v 17. a 18. století nebyly protilehlé budovy na dolním nádvoří využívány a mniši změnili prostor mezi paláci mohutnou navážkou půdy. Vznikly zde terasovité zahrádky, které používali v menší míře k pěstování bylinek a zeleniny. Po zrušení kláštera byl palác i s okolním terénem  překopán obyvateli žijícími pod kopcem, kteří věřili v ukrytý poklad z klášterní doby. O projektu konzervace, statického zajištění a zastřešení objektu se rozhodlo v roce 2005 a dílo se začalo realizovat v roce 2009. V té době již byl palác ve špatném stavu a bylo nutné celé  jeho zastřešení. Nacházely se zde částečně obnažené klenby se sutí i nálety a kontrolním zpřístupněním byl zjištěn částečný propad klenby přiléhající k věži. Záchrana paláce byla dokončena v roce 2012 s celkovými náklady 9,7 miliónů Kč. V dalších letech bylo vloženo přístupové schodiště a dřevěné vřeteno do podstřeší, kde bude nyní expozice. Také proběhlo nasvícení paláce a vstupy byly  zakryty masivními dřevěnými dveřmi.
Lesnický park Bezděz

Lesnický park Bezděz

U Informačního centra Vojenských lesů a statků ČR v Hradčanech u Mimoně na Českolipsku byl v květnu 2011 otevřen Lesnický park Bezděz. Bezděz je třetím místem v ČR, kde k založení lesnického parku došlo.

Další aktuality

Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

Jestliže v těchto dnech vstoupíte do liberecké botanické zahrady, ocitnete se ve zcela jiném světě. Mezi rozkvetlými cizokrajnými rostlinami určitě zapomenete na nevlídné zimní počasí. Botanická zahrada v Liberci se může pochlubit zejména orchidejemi – jejich sbírka je nejrozsáhlejší v celé České republice. Letos vykvetl také unikátní žlutokap, k mimořádné události došlo teprve potřetí!
Liberecký kraj | Příroda

Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Nejznámější český závod na běžkách vstupuje letos již do 56. ročníku. Pojede se od pátku 9. do neděle 12. února 2023. Kromě hlavního padesátikilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost závodit na kratších tratích. Vybírat lze z množství tras na 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 17 nebo 30 kilometrů volnou technikou anebo noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Na trati se opět sejdou všichni – profesionálové i hobby jezdci.
Liberecký kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Krkonoších

Krkonoše jsou pro milovníky zimních sportů jako stvořené. Sjezdové lyžování zde má nejdelší tradici u nás, první obloučky na dobových ski se učili roku 1892 zaměstnanci hraběte Jana Harracha, který lyže do českých zemí přinesl. Nejstarší českou sjezdovku hledejte v Peci pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou zase nabízí lyžařům nejdelších sjezdovou trať v Krkonoších (3185 m). V našich tipech objevíte ta nejlepší zimní střediska našich nejvyšších hor. Užijte si krkonošské sjezdovky!
Liberecký kraj | Zimní sporty

Rozhledna Tábor láká k zimním procházkám

Když slunce v zimě venku svítí, příroda v Českém ráji vykouzlí neopakovatelnou atmosféru a podívanou. Jakmile bude krásný slunný den, udělejte si zimní procházku na vrch hory Tábor, kde můžete pohlédnout na okolní malebnou krajinu z rozhledny, která bezesporu patří mezi ty nejkrásnější na českém území.
Liberecký kraj | Příroda