Úvod > Aktuality > Na hrad Kašperk a do Kašperských Hor se můžete vydat i v závěru roku
Na hrad Kašperk a do Kašperských Hor se můžete vydat i v závěru roku
"> "> Vydat se budete moci v záveru mesíce i na hrad Kašperk
Památky

Na hrad Kašperk a do Kašperských Hor se můžete vydat i v závěru roku

  • Vydáno25. prosince 2018
Představte si historické horské městečko zahalené do vrstvy bílého prachového sněhu, blikající vánoční osvětlení na lampách a domech. V rukou držíte šálek dobré kávy nebo horké čokolády a posloucháte vyprávění o vánočních zvycích a historii Kašperských Hor…
Hrad KašperkTak jako vloni i letos přichystalo Městské kulturní a informační středisko (MěKIS) v Kašperských Horách od 27. 12. do 30. 12. opět tematické vánoční noční prohlídky města s průvodcem navíc doplněné o šálek horké kávy, čokolády nebo moštu.

Návštěvníci získají zajímavé informace o vánočních zvycích a tradicích na Šumavě a na ukázku výroby vánočních ozdob ve sklářské huti. Navštívíte dva největší skříňové betlémy v České republice, projdete si náměstí a další zajímavá místa.

Doporučujeme si místa na prohlídce rezervovat na tel. 376 503 413, kapacita prohlídky je omezená. Prodej vstupenek předem na MěKIS (radnice Kašperské Hory). Koupě vstupenek těsně před prohlídkou není možná.
 

Své brány otevře i hrad Kašperk

V termínu 28. 12. 2018 až 1. 1. 2019 se mimořádně otevře návštěvníkům nedaleký hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10 do 16:30 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu s kostýmovaným průvodcem. Návštěvníci se dozvědí, jak lidé ve středověku prožívali zimu, co jedli, pili, čím topili, jakým aktivitám se věnovali ve volném čase, jak slavili Vánoce a mnoho dalších zajímavých informací.  

V budově purkrabství bude naaranžovaný stůl s prostřenou vánoční tabulí dle kněze Jana z Holešova, který zaznamenal štědrovečerní zvyky našich předků za Karla IV., mezi tématy prohlídky budou například i středověké zásady slušného stolování. Chybět samozřejmě nebude občerstvení – svařené víno, čerstvě upražená káva z místní pražírny, čaj, medovina, poctivá horská čokoláda či teplé placky. Těšit se můžete také na dětské prohlídky a středověké divadlo hradního spolku Pachmajr.
 

Lyžování v Kašperkách

Zima v Kašperských Horách nabízí nejen kulturní, ale samozřejmě také sportovní zážitky. Přímo ve městě je udržovaný Ski areál s celkovou délkou tras 1,5 km. Letošní sezónu zahájil 22. prosince a nyní se zde lyžuje každý den od 9:00 do 17:00,ve  středu, pátek a sobotu bude večerní lyžování od 18:00 do 21:00.

Běžkaře potěší 35 kilometrů značených a pravidelně upravovaných běžeckých tratí. Samozřejmou součástí střediska jsou i služby jako bistro "U Emila", lyžařská škola, půjčovna lyžařského vybavení, skiservis.
Skiareál Kašperské Hory

Skiareál Kašperské Hory

Lyžařský areál se nachází na jihovýchodním okraji města Kašperské Hory. Sjezdovky jsou spíše méně obtížné, a proto jsou velmi vhodné pro rodinné lyžování. Pro děti je k dispozici pohyblivý koberec, kolotoč a pohádkový slalom.

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Kašperské Hory mají dva gotické kostely. Bohaté horní město si takový přepych mohlo dovolit. Uplynulo jen několik desetiletí od doby, kdy poslední zedníci opustili chrám svatého Mikuláše, a už se stavělo znovu.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Stezkou strážců hranice

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Navštívíte-li Kašperské Hory, Muzeum Šumavy si určitě nesmíte nechat ujít. Je to takové malé národní muzeum zdejšího kraje. K vidění je zde šumavské sklo, vycpaná zvířata anebo umrlčí prkna.