Úvod > Aktuality > Na Frýdlantu se rozhlédnete z hradní věže
Na Frýdlantu se rozhlédnete z hradní věže
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Na Frýdlantu se rozhlédnete z hradní věže

  • Vydáno2. srpna 2022
Přijďte poznat kraj pod Jizerskými horami z ptačí perspektivy – o prázdninových víkendech se otěvírá okruh Zbraně, zbroj a rytíři jehož součástí je i výstup na věž. Děti navíc potěší speciální okruh právě pro nejmenší návštěvníky, který je zábavnou formou seznámí s životem na panském sídle.

zámek frýdlantHrad a zámek Frýdlant nabízí od letošní sezóny nové trasy, které jsou rozděleny podle toho, jestli chcete navštívit zámeckou nebo jradní část. Prohlídková trasa Frýdlantský hrad vás provede Horním hradem, který je nejstarší částí frýdlantského areálu. Okruh Frýdlantský zámek pak provádí zájemce bohatě zařízeným zámkem a historií posledních majitelů Clam Gallasů. Plně vybavená prohlídková trasa mapuje zámek a jeho zpřístupněných 24 pokojů ve všech jeho patrech.

zámek frýdlantA to není vše – o víkendech je otevřen i okruh Zbraně, zbroj a rytíři, který je zaměřen na frýdlantské zbrojnice a jehož součástí je i výstup na věž. Výšlap na hradní věž je sice poněkud náročný, ale odměnou vám bude nevšední výhled na panorama hor. Věž je od paty vysoká 49 metrů. Ve spodní části věže jsou dvě místnosti, které sloužily k ukládání cenností, ale také jako vězení či úkryt. Do horní části vede točité schodiště a soustava dřevěných schodů. Věž s názvem Indika (název pochází z latinského slova "index", tedy ukazatel) bývala dříve plochá a dle pověsti sloužila jako světelný maják na obchodní stezce z Čech, do Lužice a dále do Polska. Ochoz současné hradní věže pochází z druhé poloviny 16. století a její kamenné tělo z hlubokého středověku.
 

Dětské prohlídky a volný vstup na nádvoří

zámek frýdlantVe vybraných termínech je nabízen i dětský prohlídkový okruh, který jednoduchou formou seznamuje dětské návštěvníky s životem na panském sídle. Děti se potkají s nevšedním domácím mazlíčkem dcer posledních majitelů, projdou se po slavnostním schodišti a navštíví soukromé části, které obývala poslední majitelka panství. Prohlídku zakončí v dětském pokoji, kde si prohlédnou hračky zámeckých dětí.

zámek frýdlantTen, kdo si na prohlídky nepotrpí se může podívat zdarma alespoň na nádvoří, kde je umístěna provizorní kavárna. Na zámku v těchto dnech pokračuje restaurování sgrafit, byly provedeny restaurátorské průzkumy a souběžně probíhá záchranné zajištění sgrafitové fasády Kastelánského křídla, které bude ukončeno do konce září letošního roku.

Státní hrad a zámek Frýdlant byl vybudován v polovině 13. století na ochranu před vpádem Tatarů. Prvním turistům se otevřel již roku 1801, čímž se stal prvním hradním muzeem ve střední Evropě. Kromě obvyklých sbírek zámeckého nábytku a vybavení je součástí expozice také sbírka zbraní a dýmek a také zámecká obrazárna.

Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

1.5.
31.10.
Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

Prohlídka i pro ty nejmenší na státním hradu a zámku ve Frýdlantě nabízí několik místností, kde mohou děti vidět, jak se dříve žilo a hospodařilo. Sednou si na královské křeslo, vezmou si do ruky meč a na cestu si namalují obrázek.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámecký pivovar Frýdlant

Zámecký pivovar Frýdlant

Filozofií Zámeckého pivovaru Frýdlant je vařit dobrá a poctivá piva dle zavedených stylových kategorií, zároveň se zde však nebojí experimentovat a přinášet vlastní nápady. Při vaření se dodržují klasické výrobní postupy, avšak doplněné o vlastní know how, za užití moderních technologií.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl