Úvod > Aktuality > Anifilm v Liberci představuje to nejlepší ze současné animované tvorby
Anifilm v Liberci představuje to nejlepší ze současné animované tvorby
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Anifilm v Liberci představuje to nejlepší ze současné animované tvorby

  • Vydáno9. října 2020
V Liberci právě probíhá 19. ročník mezinárodního festivalu Anifilm, který chce představit to nejlepší ze současné světové animované tvorby. Do neděle nabídne téměř 500 filmů a dalších projekcí a včetně doprovodného programu se s ním obyvatelé města setkají na zhruba deseti místech. Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu převezme na festivalu zvukař Ivo Špalj. Festival se koná od 6. do 11. října 2020.

Anifilm 2020 zatím probíhá podle plánu

AnifilmNová opatření vlády a vyhlášení nouzového stavu do pondělí 12. 10. neomezují filmová představení, Anifilm proto zatím probíhá podle plánu a se stávajícím filmovým programem. Bylo nutné zrušit hudební doprovodný program, ale filmy v sekci “Slyšet animaci” vám jej aspoň částečně nahradí. Anifilm 2020 si uvědomuje možná rizika, proto dodržuje všechna platná hygienických opatření a děláme vše proto, aby zabránil šíření viru Covid 19.

Novinky ze světa animovaného filmu se představí v mezinárodních soutěžních kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktní a nenarativní animace, videoklipů, virtuální reality a počítačových her. Probíhá také soutěž národní animované tvorby – Český obzor.
 

Tipy z nesoutěžního programu

AnifestMimo soutěžní program, který je jedním velkým tipem sám o sobě, nabídne festival pestrou paletu nejen filmového programu. Důležitou událostí bude například exkluzivní předpremiéra celovečerního snímku Barevný sen Jana Baleje. Oblíbené díly Davida Silvermana a především jeho zábavná online masterclass nám připomene, že geniální Simpsonovi jsou tu s námi déle než tři dekády. Čas plyne rychle a z některých titulů se stávají klasická díla, jak se budeme moci přesvědčit z čerstvě zrestaurované kopie Fimfára Jana Wericha.

fimfárumPoprvé se vyhlášená Půlnoční animace zcela zaplnila celovečerními filmy, z nich za vypíchnutí stojí vtipný estonský klenot bizarnosti Stařec a mlíko. Masivní část programu přirozeně zabírá téma Slyšet animaci. Součástí je dosud nejrozsáhlejší průnik mezi české hudební skladatele, kteří se animaci věnovali. Tvorbu osmi z nich připomenou filmové profily, ale také úvody a přednášky. Z množství hudebně-zvukového programu je třeba neopomenout projekce zrestaurovaných filmů Oskara Fischingera. Ale třeba také kulatý stůl, který svede dohromady tvůrce, jež stojí za znovu „zvučným“ jménem české animace – komponisty a zvukaře takových filmů jako Plody mraků, Dcera či Happy End.
 

Na co se vypravit o víkendu?

Trio z BellevilleKino Varšava nabídne v sobotu od 10:00 skvělý animovaný film Trio z Belleville v němž nechybí sympatický příběh mladého cyklisty uneseného ze závodu Tour de France francouzskou mafií. Jeho babička jí půjde po stopě až za oceán! Tam se seznámí s trojčaty, stárnoucími hvězdami showbyznysu. Těšit se můžete na nádhernou animaci a atmosféru staré Francie.

Padesát let od úmrtí Jiřího Trnky se k jeho osobnosti a dílu vrací francouzský režisér Joël Farges. S Trnkou se zprostředkovaně setkal jako malý chlapec, když v kině zhlédl snímek Bajaja. Okouzlení Trnkovým dílem mu zůstalo do dnešních dnů, kdy se jako režisér-dokumentarista vydává do Prahy „nalézt přítele“. Podívat se na film Nalezený přítel můžete v sobotu v Grandhotelu Zlatý lev od 11:30 hodin.

SimpsnoviPříznivci seriálu Simpsnovi by neměli vynechat 195 min. dlouhý pořad "Simpsonovi – oblíbené díly Davida Silvermana". Simpsnovi poběží v Zámku (Zrcadlový sál) v sobotu od 12:00 a v neděli od 10:00 hodin.

První celovečerní film Cesta do nemožna o slovenském národním hrdinovi Milanu Rastislavu Štefánikovi byl zamýšlený ke 100. výročí založení Československa. Trikový snímek žánrově balancující mezi historickým dramatem, romantickým filmem a dobrodružným thrillerem (navíc s prvky grotesky) natočil slovenský animátor a režisér Noro Držiak, absolvent pražské FAMU, jako svůj celovečerní (režijní) debut. Film bude promítat Cinema City (sál 5) v sobotu ve 14:30.

stařec a mlékoBývalého mlékaře zradila kráva. Nechtěla se údajně nechat podojit, a tak není divu, že praskla. Je ovšem skutečně chyba na straně němé tváře? Není mlékař přeci jen trochu mimo? Vše vyjde najevo v kině Varšava při sobotním promítání filmu Stařec a mléko ve 23:30.

Švankmajerova pocta nezměrné imaginaci Lewise Carrolla se velmi příhodně jmenuje Něco z Alenky. Jak je u tohoto světoznámého filmaře-surrealisty totiž zvykem, nejedná se o pokus o adaptaci, ale o inspiraci dílem. Přijďte se podívat v neděli ve 12:00 od kina Varšava.

Emočně silná a elegantně animovaná adaptace stejnojmenného románu Kábulské vlaštovky se odehrává na konci devadesátých let v hlavním městě Afghánistánu Kábulu. Historik Muhsín a umělkyně Zunajra by rádi věřili ve šťastnou budoucnost svého manželství, jenže se ocitají uprostřed temné éry afghánské historie. Film promítá v neděli od 14:00 Cinema City (sál č. 5).

fenka maronaVizuálně úchvatný, čistě autorský film Pryč přináší napínavý příběh mladého muže vyprávěný zcela bez dialogů. Hlavní hrdina a jeho ptačí přítel se na pozadí atmosférických, uhrančivých scenérií snaží uniknout před podivným stínem. Aby se dostali domů, musí spolu přejet nehostinný ostrov plný zvláštních výjevů. Zhlédnete jej v neděli ve 12:30 v Lidových sadech. Od 14:30 můžete na stejném místě sledovat příběh fenky Marony, která se narodila jako deváté štěně v jednom vrhu, což se také odrazilo na její povaze. Vzpomínání na dřívější páníčky je tak prodchnuto jak upřímnou touhou po stálém a spolehlivém domově a melancholickými momenty, tak životním nadhledem a hřejivou laskavostí.

Další aktuality