Úvod > Aktuality > Anifilm v Třeboni právě začíná

Anifilm v Třeboni právě začíná

Vydáno 7. května 2019 Zážitky
Letošní Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm otevře kinosály prvním návštěvníkům již v úterý 7. května 2019. Mezinárodní festival animovaných filmů si letos pro diváky připravil nejen soutěžní filmy a hry, ale také bohatý nesoutěžní program, jehož hlavním tématem bude anidok, což je filmový žánr propojující filmový jazyk animovaného a dokumentárního filmu. Do Třeboně se vedle diváků chystají i stovky animátorů z celého světa. Anifilm se letos v Třeboni uskuteční od 7. do 12. května 2019.

Hosté a jejich programy na Anifilmu 2019

AnifestLetošního Anifilmu se v pozici porotců či hostů představí řada významných filmařů. Své filmy představí rumunská režisérka Anca Damian, mimo jiné autorka úspěšných celovečerních animovaných dokumentů Crulic – Cesta na onen svět nebo na karlovarském festivalu oceněného snímku Kouzelný vrch. Do Třeboně přijede také francouzský producent Ron Dyens, zakladatel Sacrebleu Productions, jehož portfolio čítá festivalové hity nebo celovečerní film Až na severní pól. Dalším hostem a porotcem bude i nejznámější švýcarský režisér animovaných filmů Georges Schwizgebel, jehož film Jízda do propasti je často uváděn jako jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob.

Anifest PačamamaZa svůj film Plody mraků byla letos oceněna i další porotkyně, česká režisérka Kateřina Karhánková, která letos na Anifilmu také představí svou filmovou tvorbu. Argentinský režisér Juan Antín doprovodí svůj soutěžící celovečerní film Pačamama a maďarská producentka a scenáristka Radmila Roczkov bude osobně držet palce svému celovečernímu filmu Sběratel Ruben Brandt. Stejně tak slavný estonský režisér Kaspar Jancis bude fandit snímku Kapitán Morten a pavoučí královna.
 

Filmové programy, které rozhodně stojí za pozornost

AnifestVelkou pozornost vždy poutá program filmů v sekci Zvláštní uvedení. Letos se v ní představí novinka režiséra Roberta Zemeckise a to celovečerní film Vítejte v Marwenu, v němž kombinuje hrané pasáže s animovanými. Premiéru bude mít i poťouchle provokativní film Sederový masochismus americké režisérky Niny Paley. A ve stejné sekci se představí i filmy ověnčené cenou Emile Awards, což je nejvýznamnější evropská cena určená animované tvorbě. Pro fanoušky anime uvede Anifilm premiérově pásmo krátkých filmů Skromní hrdinové od studia Ponoc. Chybět nebude ani přehlídka nazvaná CEE Animation: Talents, ta představí ty nejlepší filmy od studentů a debutujících autorů z regionu střední a východní Evropy.

AnifestProgram Oprášená klasika letos představí legendární film Karla Zemana Cesta do pravěku, který prošel digitálním restaurováním a v nových barvách se již dočkal uvedení na plátna kin a Anifilm u toho nechce chybět. Netradiční sekce s názvem Hyperlapse & Co. se zaměří na filmy vytvořené technikami nefázované animace. ANIFILM zde představí možnosti některých technik – časosběru, pixilace krajiny, nature animation či výměny objektů. Filmový pohyb pak vzniká střihem, změnami úhlů záběru, změnou vzdálenosti a podobně. Zajímavé bude také vidět, jak se daří ambiciózním projektům českých animovaných filmů, které se představí v programech Works in Progress. Michaela Pavlátová přiblíží svůj první celovečerní animovaný snímek Moje slunce Maad a prvních ukázek se dočkáme také od tvůrců loutkového filmu Myši patří do nebe.
 

Anidok - animované dokumenty

AnifestLetošním hlavním tématem nesoutěžního filmového programu je Anidok, unikátní filmový formát, který propojuje filmový jazyk animovaného a dokumentárního filmu. V tomto programu se představí i tři Oscarem oceněné filmy: Frank Film od Franka Mourise, Ryan od Chrise Landretha a Měsíc a syn od Johna Canemakera. Připomene se i vítěz festivalu v Cannes a držitel Zlatého glóbu Valčík s Bašírem režiséra Ariho Folmana, českou stopu v tomto žánru otiskne film Kresleno z paměti českého režiséra Paula Fierlingera.

Tomuto žánru se věnoval i známý režisér Peter Lord ze studia Aardman a připomeneme tedy jeho film Válečný příběh, který byl oceněn na festivalu v Ottavě. A chybět nemůže ani celovečerní montypythonovský film Autobiografie jednoho lháře, jehož hlavní postavou je Graham Chapman, tedy ten „z Monty Pythonů, co už umřel.“ Součástí programu bude také historie a současnost žánru Anidok u nás. Věnovali se mu třeba Jiří Brdečka nebo Michaela Pavlátová a čím dál populárnější je i mezi českými mladými tvůrci.