Úvod > Aktuality > Na exkurzi do výrobny perličkových vánočních ozdob se vydejte do Poniklé
Zdroj foto: Crytal Valley
"> Zdroj foto: Crytal Valley "> Zdroj foto:  Rautis "> Zdroj foto:  Rautis "> Zdroj foto:  Rautis "> Zdroj foto:  Rautis "> Zdroj foto:  Rautis "> Zdroj foto:  Rautis
Zážitky

Na exkurzi do výrobny perličkových vánočních ozdob se vydejte do Poniklé

  • Vydáno13. prosince 2021
V Poniklé na Liberecku se perličkové vánoční ozdoby vyrábějí už více než sto let. Firma Rautis, která dodnes ozdoby vyrábí ve stejných prostorách jako první skláři, má dnes 20 zaměstnanců a tajemství řemesla si nenechává jen pro sebe. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je zapsána na seznamu UNESCO. Na exkurzi do dílny se můžete vydat i mezi svátky.
rautisVýrobní proces má několik kroků a celý probíhá ručně. Nejprve je třeba si nad hořákem natavit skleněnou trubičku, která se pak vloží do formy, nohou je do ní nahnán vzduch a poté sklář vyfoukne perlovou trubičku. Další fází výroby a také návštěvní zastávkou během exkurze je stříbřírna, tedy místnost, ve které se obyčejné průhledné skleněné klauče, tedy perlové trubičky, proměňují ve stříbrně lesklé.

rautisNásleduje praní a sušení v peci, to proto, aby se perly daly nabarvit. To je docela jednoduchá práce. Zajímavé je barvení tím, kolik odstínů lesklých a matných barev mají místní pracovníci k dispozici. Třeba červené mají k ruce celkem čtyřicet osm odstínů!

O poznání obtížnější, jak si ostatně mohou návštěvníci při exkurzi všimnout sami, je barvení perel. Každá další barva, kterou je perla barvena, znamená komplikaci celého procesu – barva se totiž musí nechat zaschnout, aby bylo možné nanést další vrstvu, tedy další barvu.
 

Výrobu ozdob si vyzkoušíte v místní dílně

rautisJednou z posledních fází je pak řezání jednotlivých perel ze zmíněné perlové trubičky. Až poté je možné nabarvené perly použít při vytváření vánočních ozdob, třeba rovnou v přidružené kreativní dílně. Právě tam si totiž jako vzpomínku na exkurzi můžete pod vedením zkušeného pracovníka smontovat vlastní vánoční ozdobu z ponikelských perel. Radost z takové ozdoby budete mít o to větší, že právě v Poniklé je jediná dílna na světě, která vyrábí vánoční ozdoby tímto způsobem.

Do konce letošního roku je výrobna otevřena ještě do 23. 12. a po Štědrém dnu pak ještě ve dnech 26. – 31. prosince. Mezi svátky je rozšířen počet exkurzí, mezi 9. a 15. hodinou se na okruh výrobou můžete vydat každou hodinu. Termín exkurze si rezervujte přes webové stránky Rautisu.
Čtyři tipy, jak si užít Vánoce celý rok

Čtyři tipy, jak si užít Vánoce celý rok

Máme pár skvělých tipů pro všechny, kdo milují Vánoce, svíčky, dárky, stromečky, zářící ozdoby, cukroví a vánočky! Víme o místech, kde nejkrásnější období roku můžete zažít kdykoliv – třeba v horkém létě anebo začátkem podzimu, když je do svátků ještě daleko. Začít loupat dobroty z adventního kalendáře můžete díky portálu Kudy z nudy kdykoliv!

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk a foukané vánoční ozdoby.

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Via fabrilis – cesta řemeslných tradic vede z Vrchlabí do polského Boleslavce. Na vyznačené trase je osm zastavení na české a šest na polské straně Krkonoš.