!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na exkurzi do výrobny perličkových vánočních ozdob se vydejte do Poniklé
Na exkurzi do výrobny perličkových vánočních ozdob se vydejte do Poniklé
"> "> ">
Zážitky

Na exkurzi do výrobny perličkových vánočních ozdob se vydejte do Poniklé

Vydáno 11. prosince 2019
V Poniklé na Liberecku se perličkové vánoční ozdoby vyrábějí už více než sto let. Firma Rautis, která dodnes ozdoby vyrábí ve stejných prostorách jako první skláři, má dnes 20 zaměstnanců a tajemství řemesla si nenechává jen pro sebe. Na exkurzi do dílny se můžete vydat i mezi svátky.
rautisVýrobní proces má několik kroků a celý probíhá ručně. Nejprve je třeba si nad hořákem natavit skleněnou trubičku, která se pak vloží do formy, nohou je do ní nahnán vzduch a poté sklář vyfoukne perlovou trubičku. Další fází výroby a také návštěvní zastávkou během exkurze je stříbřírna, tedy místnost, ve které se obyčejné průhledné skleněné klauče, tedy perlové trubičky, proměňují ve stříbrně lesklé.

rautisNásleduje praní a sušení v peci, to proto, aby se perly daly nabarvit. To je docela jednoduchá práce. Zajímavé je barvení tím, kolik odstínů lesklých a matných barev mají místní pracovníci k dispozici. Třeba červené mají k ruce celkem čtyřicet osm odstínů!

O poznání obtížnější, jak si ostatně mohou návštěvníci při exkurzi všimnout sami, je barvení perel. Každá další barva, kterou je perla barvena, znamená komplikaci celého procesu – barva se totiž musí nechat zaschnout, aby bylo možné nanést další vrstvu, tedy další barvu.
 

Výrobu ozdob si vyzkoušíte v místní dílně

Jednou z posledních fází je pak řezání jednotlivých perel ze zmíněné perlové trubičky. Až poté je možné nabarvené perly použít při vytváření vánočních ozdob, třeba rovnou v přidružené kreativní dílně. Právě tam si totiž jako vzpomínku na exkurzi můžete pod vedením zkušeného pracovníka smontovat vlastní vánoční ozdobu z ponikelských perel. Radost z takové ozdoby budete mít o to větší, že právě v Poniklé je jediná dílna na světě, která vyrábí vánoční ozdoby tímto způsobem.

Do konce letošního roku je výrobna otevřena ještě do 23. 12. a po Štědrém dnu pak ještě ve dnech 26. – 31. prosince. Mezi svátky je rozšířen počet exkurzí, mezi 9. a 15. hodinou se na okruh výrobou můžete vydat každou hodinu. Exkurze stojí 80 korun (pro děti 50 Kč) a trvá přibližně 40 minut. Zavřeno je ve dnech 24.až 25. 12. 2019 a 1. 1. 2020. Termín exkurze si rezervujte přes webové stránky Rautisu.
Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Rautis - Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis - Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Via fabrilis - cesta řemeslných tradic vede z Vrchlabí do polského Boleslavce. Na vyznačené trase je osm zastavení na české a šest na polské straně Krkonoš.