Úvod > Aktuality > Na dole Vojtěch si prohlédnete výstavu o příbramském stříbře
Na dole Vojtech si prohlédnete výstavu o príbramském stríbre
"> Na dole Vojtech si prohlédnete výstavu o príbramském stríbre "> Hornické muzeum príbram
Památky

Na dole Vojtěch si prohlédnete výstavu o příbramském stříbře

  • Vydáno9. července 2013
V Hornickém muzeu v Příbrami byla na dole Vojtěch otevřena zajímavá výstava, která se věnuje stříbru – kovu, který celé město proslavil. Expozice, která zde bude probíhat až do 1. září, se věnuje především mincím od 18. do 20. století, ale také příležitostným medailím, historickým peněženkám či prvním papírovým bankovkám.
StříbroStříbro bylo dlouho nejvýznamnějším mincovním kovem Rakouska-Uherska a s trochou nadsázky se dá říci, že kousek stříbrné rudy z příbramských dolů by se v 19. století našlo v každé peněžence po celé rakouské monarchii. Výstava proto představuje nejen historii dolování a stříbrnou rudu v jejích nejrůznějších podobách, ale především tuzemská platidla od 18. do poloviny 20. století.

Většina vystavených mincí je vyražena ze stříbra nebo mědi. Největšími exponáty jsou tolary o průměru přes 40 mm a váze téměř 29 gramů, naopak nejmenší je slezská grešle z tenkého stříbrného plíšku, vážící jen o něco málo přes půl gramu. Mincím podobné medaile představují příležitostné ražby k nejrůznějším významným výročím a událostem. Naleznete zde například zlatník ražený v roce 1875 na památku dosažení 1000 m svislé hloubky na dole Vojtěch či medaile z 18. století propagující místní doly.

Výstava by nebyla úplná, kdyby vedle mincí nebyly vystaveny také bankovky, ta nejstarší pochází z roku 1849. Obdivovat můžete bankovky z období první republiky, peníze z terezínského ghetta, papírovou korunu (zavedenou při měnové reformě roku 1953) či platidla z tábora nucených prací Vojna. Nechybí ani další předměty související se světem peněz – dlužní úpisy, dluhopisy, kolky, losy nebo válečné i poválečné výdejní lístky na potraviny.

Na výstavě nechybí ani ukázky úschovy peněz – z 18. století pochází masivní železná pokladnice či nejrůznější peněženky z 19. a 20. století ve formě váčků a kabelek z kůže, textilu i papíru, jednoduché či náročně zdobené.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika