Úvod > Aktuality > Na císařském hradě Karlštejně si prohlédnete skvostné orientální koberce
Sbírka anatolských kobercu Fr. d´Este
"> Sbírka anatolských kobercu Fr. d´Este "> Kavkazský koberec s rustikálním vzorem 15. stol. "> Kocovnický koberec turkmenské oblasti
Památky

Na císařském hradě Karlštejně si prohlédnete skvostné orientální koberce

  • Vydáno6. června 2014
Přibližně osm desítek nejhodnotnějších orientálních koberců ze sbírek Národního památkového ústavu bude od 6. června vystaveno na hradě Karlštejně. V rámci obou prohlídkových okruhů i na samostatně přístupné výstavě v nových prostorách budou prezentovány skvosty různých proveniencí a stáří.

Sbírka anatolských kobercůVe sbírkách Národního památkového ústavu se nachází přibližně 1300 kusů vzácných orientálních koberců, z nichž přibližně 80 nejhodnotnějších bylo vybráno na ojedinělou výstavu, která bude od 6. června otevřena na státním hradě Karlštejn a potrvá až do konce září.

Výstava přiblíží kvalitu a rozmanitost tradičních koberců ve sbírkách státních hradů a zámků. Rozdělena bude do čtyř částí podle oblasti původu koberců – na expozici koberců kavkazských, anatolských, perských a turkmenských a afghánských. K nejvzácnějším exponátům bude patřit monumentální koberec čintámani z 16. století, pocházející ze schwarzenberských sbírek a umístěný od skončení světové výstavy koberců ve Vídni roku 1891 na zámku Hluboká. Z ucelených kolekcí bude zastoupena například historická kolekce anatolských – částečně modlitebních – koberců většinou z 18. století, které zakoupil jako sběratelskou starožitnou kolekci Kočovnický koberecnásledník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este pro svůj orientální salonek na zámku Konopiště. Největším exponátem výstavy pak bude kášán z Lysic o rozměrech přes 4 x 6 metrů.

K výstavě se připravuje katalog a Národní památkový ústav k tématu následně vydá publikaci Metodika průzkumu, evidence, péče a prezentace orientálních koberců.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Další aktuality