Úvod > Aktuality > Na českoněmecké výstavě v Chebu poodhalíte svět dávných Slovanů
Sbírku dávných slovanských artefaktu je možné zhlédnout až do 15. cervna
"> Sbírku dávných slovanských artefaktu je možné zhlédnout až do 15. cervna "> Výstava "> Mezi nejzajímavejší nálezy patrí zcela unikátní kolekce stríbrných šperku
Kultura

Na českoněmecké výstavě v Chebu poodhalíte svět dávných Slovanů

  • Vydáno19. dubna 2014
Společnou výstavou se rozhodli představit historii slovanského osídlení česko-bavorského pohraničí archeologové z Česka a Německa. Sbírku dávných slovanských artefaktů z nálezů na obou stranách dnešní česko-německé hranice je možné zhlédnout až do 15. června v chebském muzeu. Představí se vám zde věci z běžného i duchovního života našich předků.

Hliněné nádobyVýstava "Archeologie bez hranic – Slované v Horní Falci a na Chebsku" přiblíží všem milovníkům historie dávný zmizelý světa Slovanů z Ponábí a z horního Poohří, v období od 6. do 12. století. Velká část expozice je věnována pohřbívání, hrobům a výbavě zemřelých, kde uvidíte například meče, nože nebo sekery, brousky či hroty šípů.

Protože je výstava zároveň sondou do života starých Slovanů, jsou její součástí i předměty denní potřeby, především keramika ale i kovové artefakty. Mezi nejzajímavější nálezy patří zcela unikátní kolekce stříbrných šperků z lokality Matzhausen či soubor záušnic pocházejících z pohřebišť na Chebském hradě, v Horních Lomanech a Třebeni. K unikátním nálezům se řadí také například pět mečů z kvalitní a tehdy vysoce ceněné damašské oceli.

Podstatnou složkou života Slovanů bylo také duchovno. Do toho lze nahlédnout prostřednictvím rituálu pohřbívání, ale zejména díky samotným artefaktům. Motivy, určené k jejich výzdobě, ale i samotné předměty symbolicky vyjadřovaly postoj svých majitelů. Zde lze jmenovat především křížky jako symboly křesťanství, které postavilo zdejší obyvatele po bok západní latinské Evropy.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.