Úvod > Aktuality > Na Březníku se bude čepovat specialita Šumavy – pivo z borůvek!
Na Brezníku se bude cepovat specialita Šumavy - pivo z boruvek!
Gurmánská turistika

Na Březníku se bude čepovat specialita Šumavy – pivo z borůvek!

  • Vydáno8. listopadu 2013
Borůvkový speciál, uvařený výhradně z přírodních surovin, sladu a žateckého chmele – to bude od Vánoc hit v nabídce zrekonstruované hospůdky na Březníku. V této legendární šumavské hájence se bude čepovat i další nové, výhradně šumavské pivo – jeho chuť i jméno vyberou samotní Šumaváci. Správa šumavského parku, která hájenku na Březníku opravuje, se dohodla na spolupráci s největším regionálním pivovarem – pivovarem Dudák ze Strakonic.
Březník ŠumavaLahodné pivo vyrobené z čistě přírodních přísad s vyváženou příchutí neobyčejně zdravých borůvek a nejrozsáhlejší území ve střední Evropě ponechané přírodě, to je spojení Národního parku Šumava a strakonického pivovaru Dudák. Strakoničtí pivovarníci uvařili první várku borůvkového speciálu – exkluzivně pouze pro Národní park Šumava. První možnost ochutnat vynikající pivo měli účastníci vědeckého semináře "Léčivá síla šumavské přírody", který se konal minulý týden na Modravě. Vědci z Institutu klinické farmakologie z Českých Budějovic na Modravě prezentovali výsledky svých výzkumů, podle kterých jsou přírodní borůvky neobyčejně příznivé pro zdraví člověka. Ty nejzdravější rostou na Šumavě a právě z nich se bude vyrábět pivo do hospůdky na Březníku.

Borůvkové pivo muselo být vyrobené čistě na přírodní bázi a borůvky nesměly být nahrazeny umělými látkami. Výsledné pivo je syté fialové barvy s hustou bílou pěnou, voní silně borůvkami a přitom si zachovává lahodně hořkou chuť piva. Další várka piva se vaří právě v těchto dnech. Borůvkové pivo, bude na čepu v hospůdce v hájence na Březníku u Modravy, která se po celkové rekonstrukci pro veřejnost otevře před Vánocemi.

A na čepu tu bude i další pivo z pivovaru Dudák. O jeho chuti a síle, ale zatím není rozhodnuto. Jisté je, že se bude vybírat z několika druhů piv, které se v pivovaru vyrábí. Vybírat se bude 11. listopadu odpoledne přímo ve strakonickém pivovaru. Rozhodnou samotní šumavští lesníci při slavnostní degustaci – zhruba třicítka lesníků dostane několik slepých vzorků různých druhů piv vyrobených ve Strakonicích. Podle chuti, vůně, barvy, plnosti, pěny a dalších vlastností, vyberou to správné pivo pro Šumavu. O jménu pro pivo pak může rozhodnout každý. Po degustaci se všichni dozví, jaké pivo lesníci vybrali a každý bude moci posílat své návrhy nového jména tohoto piva. Výsledný název vybere odborná porota a výherce bude odměněn.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky