Úvod > Aktuality > Na Březníku se bude čepovat specialita Šumavy – pivo z borůvek!
Na Brezníku se bude cepovat specialita Šumavy - pivo z boruvek!
"> Na Brezníku se bude cepovat specialita Šumavy - pivo z boruvek! "> Strakonictí pivovarníci uvarili první várku boruvkového speciálu - exkluzivne pouze pro Národní park Šumava "> Ty nejzdravejší rostou na Šumave a práve z nich se bude vyrábet pivo do hospudky na Brezníku
Gurmánská turistika

Na Březníku se bude čepovat specialita Šumavy – pivo z borůvek!

  • Vydáno8. listopadu 2013
Borůvkový speciál, uvařený výhradně z přírodních surovin, sladu a žateckého chmele – to bude od Vánoc hit v nabídce zrekonstruované hospůdky na Březníku. V této legendární šumavské hájence se bude čepovat i další nové, výhradně šumavské pivo – jeho chuť i jméno vyberou samotní Šumaváci. Správa šumavského parku, která hájenku na Březníku opravuje, se dohodla na spolupráci s největším regionálním pivovarem – pivovarem Dudák ze Strakonic.
Březník ŠumavaLahodné pivo vyrobené z čistě přírodních přísad s vyváženou příchutí neobyčejně zdravých borůvek a nejrozsáhlejší území ve střední Evropě ponechané přírodě, to je spojení Národního parku Šumava a strakonického pivovaru Dudák. Strakoničtí pivovarníci uvařili první várku borůvkového speciálu – exkluzivně pouze pro Národní park Šumava. První možnost ochutnat vynikající pivo měli účastníci vědeckého semináře "Léčivá síla šumavské přírody", který se konal minulý týden na Modravě. Vědci z Institutu klinické farmakologie z Českých Budějovic na Modravě prezentovali výsledky svých výzkumů, podle kterých jsou přírodní borůvky neobyčejně příznivé pro zdraví člověka. Ty nejzdravější rostou na Šumavě a právě z nich se bude vyrábět pivo do hospůdky na Březníku.

Borůvkové pivo muselo být vyrobené čistě na přírodní bázi a borůvky nesměly být nahrazeny umělými látkami. Výsledné pivo je syté fialové barvy s hustou bílou pěnou, voní silně borůvkami a přitom si zachovává lahodně hořkou chuť piva. Další várka piva se vaří právě v těchto dnech. Borůvkové pivo, bude na čepu v hospůdce v hájence na Březníku u Modravy, která se po celkové rekonstrukci pro veřejnost otevře před Vánocemi.

A na čepu tu bude i další pivo z pivovaru Dudák. O jeho chuti a síle, ale zatím není rozhodnuto. Jisté je, že se bude vybírat z několika druhů piv, které se v pivovaru vyrábí. Vybírat se bude 11. listopadu odpoledne přímo ve strakonickém pivovaru. Rozhodnou samotní šumavští lesníci při slavnostní degustaci – zhruba třicítka lesníků dostane několik slepých vzorků různých druhů piv vyrobených ve Strakonicích. Podle chuti, vůně, barvy, plnosti, pěny a dalších vlastností, vyberou to správné pivo pro Šumavu. O jménu pro pivo pak může rozhodnout každý. Po degustaci se všichni dozví, jaké pivo lesníci vybrali a každý bude moci posílat své návrhy nového jména tohoto piva. Výsledný název vybere odborná porota a výherce bude odměněn.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.