Úvod > Aktuality > Na Březníku se bude čepovat specialita Šumavy – pivo z borůvek!
Na Brezníku se bude cepovat specialita Šumavy - pivo z boruvek!
Gurmánská turistika

Na Březníku se bude čepovat specialita Šumavy – pivo z borůvek!

  • Vydáno8. listopadu 2013
Borůvkový speciál, uvařený výhradně z přírodních surovin, sladu a žateckého chmele – to bude od Vánoc hit v nabídce zrekonstruované hospůdky na Březníku. V této legendární šumavské hájence se bude čepovat i další nové, výhradně šumavské pivo – jeho chuť i jméno vyberou samotní Šumaváci. Správa šumavského parku, která hájenku na Březníku opravuje, se dohodla na spolupráci s největším regionálním pivovarem – pivovarem Dudák ze Strakonic.
Březník ŠumavaLahodné pivo vyrobené z čistě přírodních přísad s vyváženou příchutí neobyčejně zdravých borůvek a nejrozsáhlejší území ve střední Evropě ponechané přírodě, to je spojení Národního parku Šumava a strakonického pivovaru Dudák. Strakoničtí pivovarníci uvařili první várku borůvkového speciálu – exkluzivně pouze pro Národní park Šumava. První možnost ochutnat vynikající pivo měli účastníci vědeckého semináře "Léčivá síla šumavské přírody", který se konal minulý týden na Modravě. Vědci z Institutu klinické farmakologie z Českých Budějovic na Modravě prezentovali výsledky svých výzkumů, podle kterých jsou přírodní borůvky neobyčejně příznivé pro zdraví člověka. Ty nejzdravější rostou na Šumavě a právě z nich se bude vyrábět pivo do hospůdky na Březníku.

Borůvkové pivo muselo být vyrobené čistě na přírodní bázi a borůvky nesměly být nahrazeny umělými látkami. Výsledné pivo je syté fialové barvy s hustou bílou pěnou, voní silně borůvkami a přitom si zachovává lahodně hořkou chuť piva. Další várka piva se vaří právě v těchto dnech. Borůvkové pivo, bude na čepu v hospůdce v hájence na Březníku u Modravy, která se po celkové rekonstrukci pro veřejnost otevře před Vánocemi.

A na čepu tu bude i další pivo z pivovaru Dudák. O jeho chuti a síle, ale zatím není rozhodnuto. Jisté je, že se bude vybírat z několika druhů piv, které se v pivovaru vyrábí. Vybírat se bude 11. listopadu odpoledne přímo ve strakonickém pivovaru. Rozhodnou samotní šumavští lesníci při slavnostní degustaci – zhruba třicítka lesníků dostane několik slepých vzorků různých druhů piv vyrobených ve Strakonicích. Podle chuti, vůně, barvy, plnosti, pěny a dalších vlastností, vyberou to správné pivo pro Šumavu. O jménu pro pivo pak může rozhodnout každý. Po degustaci se všichni dozví, jaké pivo lesníci vybrali a každý bude moci posílat své návrhy nového jména tohoto piva. Výsledný název vybere odborná porota a výherce bude odměněn.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Další aktuality

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam v Plzni s dětmi? Možná vás to překvapí, ale možností je tolik, že nebudete vědět, co si vybrat dřív. Velkým lákadlem je zdejší zoo, kde nyní uvidíte nejen smečku čiperných lvů nebo majestátné zubry, ale také sněženky pomalu vykukující z listí. Přímo na náměstí najdete Muzeum loutek, které představuje loutkářskou tradici v Plzni, a nechybí ani Spejbl a Hurvínek. Na náměstí leží i druhé muzeum určené dětem, Muzeum strašidel. Minout určitě nemůžete Techmanii anebo nově otevřenou galerii Depo Moto Art. Možností, jak si s dětmi užít zážitky nabitý den v Plzni je však mnohem více, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Zážitky

O historii šumavského sklářství se dozvíte v Kašperských Horách

Zajímá vás historie českého sklářství? Umění tavit sklo bylo v minulosti tajemstvím, které předával otec nejstaršímu synovi, a tak české sklářské rody významně ovlivnily světový technologický vývoj i umělecké styly. Jedním z fenoménů své doby bylo i šumavské sklo. A právě expozici šumavského sklářství představuje Muzeum Šumavy v Kašperských Horách.
Plzeňský kraj | Kultura

Unikátní Plzeňské historické podzemí je opět přístupné a zve k návštěvě

Únorové dny s nevyzpytatelným počasím zatím k procházkám přírodou moc nelákají, tak co se radši projít pod zemí? Plzeňské historické podzemí je po lednové technické odstávce od února opět otevřené každý den od 10 do 18 hodin. Procházka tajemným labyrintem chodeb začíná… v lednici. Opravdu! A během hodinové prohlídky čekají ještě další překvapení, skrytá zákoutí, autentické nálezy a neobyčejná místa. Poutavou a zábavnou formou se dozvíte mnohé o vzniku a využití podzemí a také o životě ve středověku.
Plzeňský kraj | Památky

Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody

Města a obce na Chodsku slaví masopust od 9. do 17. února 2024 a i letos se ve vyhlášených lokalitách chystají tradiční masopustní průvody. Největší z nich se odehraje v Postřekově, oblíbený je též masopust v Klenčí a Kolovči.
Plzeňský kraj | Kultura

Vydejte se o jarních prázdninách na hrad Kašperk a užijte si jedinečné zimní prohlídky

Hrad Kašperk pokračuje ve své tradici otevírání se návštěvníkům v netradičních termínech mimo hlavní turistickou sezonu, tentokrát to bude o jarních prázdninách. Na hrad Kašperk se můžete vydat pěšky, na kole, na běžkách i na sáňkách, záležet bude na počasí. Po celou dobu jarních prázdnin od 1. 2. do 28. 3. 2024 bude hrad otevřen pro skupiny od 5 osob.
Plzeňský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit na Šumavě

Náhorní planiny, zrádné slatě, starobylé lesy, ledovcová jezera a malebné výhledy – to vše tvoří svéráznou krajinu Národního parku Šumava. Ten je nejlákavějším cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Poznejte nejkrásnější místa na Šumavě, o kterých poutavě psal Karel Klostermann ve svých románech a povídkách, či Adalbert Stifter, básník Šumavy. Jedno z nejstarších pohoří střední Evropy bylo díky své jedinečnosti roku 1963 prohlášeno chráněnou krajinnou oblastí a v roce 1991 národním parkem.
Plzeňský kraj | Příroda

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Chcete přátele pozvat na návštěvu do Plzně? Dlouho plánujete cestu do západočeské metropole a zatím nebyla příležitost? V pátek a o víkendu 26. až 28. ledna 2024 se opět po roce konají Plzeňské hotelové noci a vy se můžete v osmnácti plzeňských hotelech a penzionech ubytovat za zvýhodněné ceny. Jako bonus se zdarma podíváte do Loosových interiérů, Západočeské galerie v Plzni, Pivovarského muzea, muzea Patton Memorial Pilsen a se slevou na prohlídku plzeňského pivovaru.
Plzeňský kraj | Životní styl

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Plzně

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Plzně, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Západočeská metropole je totiž plná překvapení a malebných koutů!
Plzeňský kraj | Zážitky