!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na běžky se do Krušných hor nevydávejte - v lesích padají stromy a cesty jsou zaváté
Na běžky se do Krušných hor nevydávejte - v lesích padají stromy a cesty jsou zaváté
">
Zimní sporty

Na běžky se do Krušných hor nevydávejte - v lesích padají stromy a cesty jsou zaváté

Vydáno 14. ledna 2019
Na větvích a stromech vysoká vrstva mokrého a těžkého sněhu, k tomu silný vítr a neustávající sněžení, zaváté cesty i ukazatele, mlha. Tak vypadají na začátku týdne lesy v Krušných horách. Lesníci varují běžkaře, lyžaře, skialpinisty i pěší a upozorňují na riziko pádu stromů.
Krušné hory sníhVzhledem k extrémním povětrnostním podmínkám a pádu stromů nedoporučujeme až do odvolání vstup na veškeré lyžařské trasy vedoucí lesními porosty! Riziko pádu stromů na lesních cestách, včetně magistrály a ostatních udržovaných lyžařských tras, je velmi vysoké.

Do porostů se nevydávají ani lesníci. I pro ně jsou lesy nad šesti sty metry nad mořem nebezpečné. Až se počasí umoudří, začnou uvolňovat přístupové cesty a zjišťovat rozsah poškození. Návštěvníci hor by měli sledovat předpověď meteorologů a informace horské služby nebo správců lyžařských tras v regionu a do lesů nevstupovat, dokud se počasí neuklidní. Sníh a vítr komplikuje dopravu i záchranné akce.

Krušné hory sníhKalamitní stav na Božím Daru dál platí. Centrum krušnohorského města zůstává pro dopravu uzavřeno. V Krusných horách a na Krušnohorské magistrále platí omezení vstupu do lesů od 11. do 26. ledna 2019. Hodně sněhu je také v Jizerských a Orlických horách, v Jeseníkách, Beskydech i na vrcholcích Šumavy. Na Vysočině jde hlavně o Žďárské vrchy a okolí Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku a České Kanady. Návštěvníci horských lesů by měli být opatrní, a především běžkaři ve stopě, kde mohou ležet stromy. Počasí omezuje i lesní techniku. Jak to bude možné, lesíci cesty zpřístupní.
Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Upravují se ve středisku Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska, v Klínech, na Dloué Louce, Bouřňáku, Fojtovicích a Telnici.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Boží Dar - středisko zimních sportů

Boží Dar - středisko zimních sportů

Tím správným místem pro sport, rekreaci a odpočinek v panenské přírodě centrální části Krušnohoří je Boží Dar. Tři km od tohoto nejvýše položeného města v České republice (1 028 m) se nachází nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1 244 m) s horským hotelem, rozhlednou a lyžařským sjezdovým areálem.