Úvod > Aktuality > Na běžky originálně: na dostihové závodiště nebo na golfové hřiště?
Na běžky originálně: na dostihové závodiště nebo na golfové hřiště?
">
Zimní sporty

Na běžky originálně: na dostihové závodiště nebo na golfové hřiště?

  • Vydáno10. ledna 2017
Běžecké tratě na horách jsou samozřejmostí, ale co když máte jen málo času a do hor je to přece jenom dál, než by se vám hodilo? Řešením jsou běžkařské okruhy – najdete je například v Praze, na Konopišti, v Beskydech, na České Kanadě, na jižní Moravě nebo v Mariánských Lázních.

Na běžky v Praze

V sobotu 7. ledna se již po šesté otevřel Skipark ve Velké Chuchli, tedy běžecká trať, zdarma přístupná denně od 9 do 21 hodin. S lyžemi ani botami se tahat nemusíte, vybavení se dá půjčit přímo na místě. Okruh je denně udržovaný pro klasickou i volnou techniku, večer bývá osvětlený, a pokud mrazivé počasí a zima vydrží a napadne dostatek přírodního sněhu, trať se bude prodlužovat až na několik kilometrů!

Nezapomeňte ale ani na další oblíbená místa pro běžkování, najít vhodné terény a stopy – sice neupravované, ale proběhnuté od nadšenců – je v Praze jednodušší než najít svahy pro sáňkování. Na běžkách se dá běhat třeba ve Stromovce a na Císařském ostrově, kolem anebo po hladině zamrzlé Hostivařské přehrady, na Ladronce anebo v oboře na Bílé hoře kolem letohrádku Hvězda.
 

Běhání na Konopišti

Malý lyžařský areál objevíte i tam, kde byste jej možná nečekali: v golfovém resortu na Konopišti. Zahrnuje 300 metrů dlouhou sjezdovku s umělým osvětlením a průměrným sklonem 10% a dva vleky s délkou 300 a 50 metrů. Celodenní lyžování tu stojí ve všedních dnech 190 Kč a o víkendech 250 Kč, na kratším vleku pak 120 Kč. Golfovým areálem se také vinou 4 km dlouhé upravené běžkařské trasy pro klasickou i volnou techniku. Přímo u sjezdovky je stánek s občerstvením a v provozu je i Zámecká restaurace
 

Běžecké okruhy se skvělými výhledy

Skvělým místem pro rodinnou zábavu na sněhu je Cream Snow Aréna na Čeladné v překrásné krajině Beskyd. Najdete ji v areálu Prosper Golf Resortu Čeladná, který vám poskytne veškeré klubové zázemí včetně parkování, šaten pro ženy a muže, sprch a restaurace. Co tu na vás čeká? Tři pětikilometrové okruhy pro běžecké lyžování, upravené pro klasiku i volný styl a rozdělené podle výkonnostních kategorií, a navrch ještě kluziště na jezírcích u klubovny. K dispozici je i půjčovna lyží, bot a bruslí, stačí si je předem zarezervovat na recepci golfového klubu. Pro rodiny s dětmi je nachystaná zábavná terasa, a navíc si užijete panoramatické výhledy na nedalekou Lysou horu, Smrk a Ondřejník. V cenně celodenního vstupného 200 Kč je zahrnuto využití sprch, šaten a parkoviště.

Ovál pro běžecké lyžování a oba styly otevřel začátkem ledna i Golf Resort Ostravice. Tratě jsou přes den přístupné zdarma a po setmění za symbolický poplatek 50 Kč za osvětlení. Zadarmo se proběhnete po okruhu na golfovém hřišti Mnich na České Kanadě u Nové Bystřice.
 

Kam se ještě můžete vypravit?

Díky sněhové nabídce se více a více golfových resortů mění v ráj lyžařů – třeba brněnská Kaskáda mezi Kuřimí a Jinačovicemi, kde by se v nejbližších dnech mělo otevřít několik okruhů jak pro klasiku, tak pro bruslení. Běžecké stopy se táhnou téměř po celém hřišti a vstup do areálu je zdarma. Pravá zima přišla také na golfové hřiště Kořenec na Drahanské vrchovině. Dobré podmínky pro běžkaře jsou zatím na okruzích na golfovém hřišti, horší je to v lese a v okolí, kde se tratě zatím neupravují.

Zatímco jiná golfová hřiště běžkařské trati zatím neplánují, pro Mariánské Lázně je to samozřejmost: golfové hřiště nad městem u obce Zádub je totiž oblíbeným východiskem běžeckých tras. Můžete si dát jen malý okruh kolem hřiště anebo se na běžkách vydat dál do lesů; mapu okruhů získáte v informačním centru.
Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Do areálu Na Veselé také v zimním období

Do areálu Na Veselé také v zimním období

Do golfového areálu Na Veselé v Berouně můžete vyrazit také v zimním období. Místo golfového bagu s holemi si ale přibalte běžky či brusle. Po napadnutí prvního sněhu zde můžete využít profesionálně upravenou běžeckou dráhu nebo zamrzlou vodní plochu pro bruslení.

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.

Chuchle Arena Praha

Chuchle Arena Praha

Jediné dostihové závodiště na území Prahy patří neodmyslitelně k životu hlavního města. Svým návštěvníkům poskytuje možnosti příjemného odpočinku i originální zábavy.