Úvod > Aktuality > Na běžkách lázeňským trojúhelníkem – objevte krásné trasy Krušných hor, Slavkovského lesa nebo Smrčin
Na běžkách lázeňským trojúhelníkem – objevte krásné trasy Krušných hor, Slavkovského lesa nebo Smrči
"> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Na běžkách lázeňským trojúhelníkem – objevte krásné trasy Krušných hor, Slavkovského lesa nebo Smrčin

  • Vydáno23. ledna 2021
Jedním z nejoblíbenějších zimních sportů je běžecké lyžování, pro které jsou v Karlovarském kraji vynikající podmínky. Najdete tu stovky kilometrů upravovaných okruhů a běžeckých tratí, které často umožňují přechod do Německa a napojení na tamní běžecké trasy. Na běžkách si můžete vyrazit po Krušnohorské magistrále, v okolí Mariánských Lázních, Nových Hamrů, objevit krásnou přírodu nedaleko Přebuzi nebo zcela liduprázdné nejzápadnější hory České republiky – Smrčiny.

Na běžky do Krušných hor pro celou rodinu

Krušnohorská magistrálaKrušnohorská lyžařská magistrála je páteřní trasou vedoucí po hřebeni Krušných hor v délce necelých 41 km. Propojuje zimní krušnohorská střediska a osady Bublava přes Rolavu, Jelení, Pernink a Hřebečnou až po Boží Dar. V celé své délce je pravidelně strojově udržována a díky rozsáhlé síti návazných tras se na ní snadno dostanete i z Abertam, Horní Blatné, Nových Hamrů a celé řady dalších lokalit. Běžkaře jistě potěší možnost občerstvení v obcích, které magistrála míjí, nebo v tradičních lokalitách přímo u stopy, ať už u Červené jámy, Hřebečné (maringotka) nebo na Jelení.    
 
BěžkyNejznámějším krušnohorským střediskem je určitě Boží Dar, kde nechybí ani perfektně udržované trasy pro běžkaře. Pokud se vydáte od hospůdky Špičák po trase Krušnohorské lyžařské magistrály ve směru na Hřebečnou, budete mít vedle sportovního vyžití navíc možnost spatřit po zbývající část roku nepřístupnou část národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště nebo se kochat pohledem na Božídarský Špičák z hráze Mrtvého rybníku. Vedle tras vhodných na celodenní výlet či pro fyzicky zdatné běžkaře (směr Plešivec, Pernink nebo Mílov) je zejména u rodin s dětmi čím dál více oblíbená trasa naučné stezky Ježíškova cesta s možností občerstvení a využití rozličných herních prvků. Pestrou nabídku místních tras je doplňuje v nedalekém saském pohraničí rozsáhlá síť tamních běžeckých stop. Česko-německé trasy na sebe plynule navazují např. na Hubertkách, u Tellerhäuseru nebo u vzdálenějšího Mílova.
 
Okolí AbertamNenáročný terén a pohodlné parkování bezprostředně u nástupu do běžecké stopy činí z Abertam ideální místo především pro rodiny s dětmi. Pro ty, kteří se s lyžemi teprve seznamují, je tu hned v dosahu parkoviště (areálu technických služeb) upravován krátký okruh „okolo hroudy“, zdatnější běžkaři se mohou vydat ve směru na Červenou jámu, Blatenský vrch (na obou místech možnost občerstvení) nebo dále na Boží Dar, Mílov či Jelení. Klasickou stopou se přes východní Abertamy dostanete k legendární Švýcarské boudě (bohužel v současnosti mimo provoz) a na Plešivec.
 

Nejkrásnější krušnohorskou přírodou v bílé stopě

PerninkPernink je tradičním krušnohorským střediskem zimních sportů a tuto skutečnost dokládá jak vysoká návštěvnost tamních lyžařských areálů, tak i hustá síť běžeckých tras v jeho okolí. A nejen tam – přímo v obci totiž běžkařům slouží 800 metrů dlouhé kolečko, které je v zimní sezóně ve večerních hodinách osvětleno a samozřejmostí je jeho pravidelná strojová údržba.

Pernink se nachází v srdci západního Krušnohoří a běžecké stopy odtud vedou všemi směry – na Jelení, do Horní Blatné, Abertam i na necelých 15 km vzdálený Boží Dar. Na „letišti“ nedaleko vysílače najdou místo pro sportovní vyžití také běžkaři se svými psími mazlíčky – zvláště pro ně je tam upravováno 1,5 km dlouhé kolečko

Nové HamrySpecifický ráz krajiny dodává okolí Nových Hamrů malebné údolí říčky Rolava, jejíž proud do těchto končin přináší specifické a oproti okolním hřebenům citelně chladnější klima. I proto se sníh na oblíbené běžecké trase z Nových Hamrů na Chaloupky drží déle než je v této nadmořské výšce běžné. Pokud se z Chaloupek vydáte na Jelení, projíždíte v bezprostřední blízkosti národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště a dále se můžete připojit na nedalekou Kammloipe (německá hřebenová trasa) nebo pokračovat po Krušnohorské magistrále na západ k Rolavě nebo východním směrem na Pernink a Horní Blatnou. Pěkný okruh vhodný pro středně náročného běžkaře najdete mezi Chaloupkami a Vysokou Pecí, respektive Havraním vrchem – vede po Petrlíkově cestě a tzv. Valešce a měří 7,6 km. 

Přebuz běžkyOkolí městečka Přebuz vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho hlubokého lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy. Díky nadšení několika místních majitelů čtyřkolek jsou během posledních několika sezón pravidelně upravovány stopy ve směru na Kraslický Špičák a dále na Novou ves u Stříbrné i do údolí Rolavy k oblíbeným trasám u bývalé osady Chaloupky. Krušnohorská lyžařská magistrála prochází severně od Přebuzi přes bývalou osadu Rolava, odkud mají běžkaři hned možnost volby mezi řadou okruhů, ať už ve směru na Ostružník a dále Bublavu, do Jelení a na Chaloupky či k nejvýše položené vodní nádrži v Krušných horách – Carlsfeld. Přebuz nabízí svým návštěvníkům i dobrou možnost parkování a občerstvení.


Bublavský okruh u Sokolova

Bublava běžkyBublava je nejvýznamnějším střediskem sjezdového lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. Nejblíže z centra obce lze na běžkách vyjet na Bublavský okruh který začíná nedaleko místního obecního úřadu a vede v nenáročném terénu a délce zhruba 4 km po pastvinách na západ od obce. Na hranici na stopu přímo navazuje německý okruh „Sonnenloipe“. Především bruslařům je určen okruh okolo vrchu Tisovec jižně od rozhledny Bleiberg na Olověném vrchu. Bublava poskytuje svým návštěvníkům veškeré zázemí od parkování přes občerstvení po ubytování i další možnosti sportovního vyžití.


Běžky ve Slavkovském lese u Mariánských Lázní

Běžky u Mariánských LázníBěžecké tratě na Karlovarsku nejsou výsadou pouze Krušných hor, ale najdete je i ve Slavkovském lese. V okolí Březové na Sokolovsku najdete 4 strojově udržované běžecké okruhy pro běžkaře v délce od 3 do 12 kilometrů. Spojují Kostelní Břízu, Lobzy, Kamenici a obec Rovnou.
 
V okolí Mariánských Lázní se pravidelně upravuje cca 90 km stop. Zpravidla jsou upraveny stopy kolem Golfu a přilehlé tratě vedoucí lesem, tzn. žlutá a modrá stopa. Východiskem pro lyžařskou turistiku je horní stanice kabinkové lanovky ve výšce 720 m nad mořem. Směrem vlevo (na severovýchod) již bývá prošlapaná stopa, která vás zhruba po jednom kilometru přivede podél silnice do areálu mariánskolázeňského golfového klubu. Zde již začínají skútrem vyfrézované běžecké okruhy v různých délkách. Všechny lyžařské stopy vedou překrásnou krajinou náhorních plání Slavkovského lesa v nadmořských výškách 800 až 900 m, většinou vzrostlým smrkovým lesem. K dispozici je pět okruhů – výlet si můžete udělat například k přírodní rezervaci Smraďoch, Žabímu jezírku nebo na Kladskou se srubem v alpském stylu.

Ve Slavkovském lese (Závišín, Na Polomu, Prameniště Teplé, Rájovský vrch, v Karpatech, U Sítin, U Nimrodu a U Stohu) se stále drží sníh a zdejší stopy se upravují. Po nynější oblevě utrpěly tratě v okolí Kladské (Kladská, Uhlířský rybník, Vysoké sedlo, Vlčinec, Hvězda). Stopy se tu neupravují, ale jsou od běžkařů vyšlapané.
 

Opuštěné a neznámé Smrčiny

SmrčinyAšský výběžek je pro většinu obyvatel naší země stejně exotický jako daleká cizina. Přírodní kulisu opuštěnému kraji vytváří drsná a liduprázdná vrchovina jménem Smrčiny. Smrčiny představují členitou pahorkatinu až hornatinu poměrně hustě pokrytou lesy a pastvinami. Běžkaři mohou využít udržované okruhy Lyžařského střediska Aš pod rozhlednou Háj u Aše, která je nejvyšším bodem české části Smrčin. Pro milovníky běžeckého lyžování jsou zde okružní trasy v délce 3, 5 a 7 km.

Běžkaři mají rovněž možnost využít 1 088 m dlouhý, osvětlený okruh, který se nachází v blízkosti střediska. Další hustá síť stop se nabízí z obce Krásná na Pastviny, Novosedly a Hranici.

Ve Smrčinách se trasy upravují pravidelne, trasa okolo Háje je sjízdná i bez nutnosti úpravy. Upravené stopy najdete také u Krásné a Kamenné. Stopy od Pastvin na Trojmezí, Ebmath a Hranice se upravují dle aktuálních podmínek.
Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi

Okolí městečka Přebuz vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho hlubokého lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Upravují se ve středisku Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska, v Klínech, na Dloué Louce, Bouřňáku, Fojtovicích a Telnici.

Krajinou Kladských rašelinišť na běžkách i na kole

Krajinou Kladských rašelinišť na běžkách i na kole

Nenáročná trasa, která vás provede samým srdcem Slavkovského lesa, krouží kolem tajuplné a tiché krajiny národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Cesta povede okolo alpských staveb v osadě Kladská, zamrzlých rybníků a Dlouhé stoky.

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

V údolí řeky Rolavy a Bílého potoka v západní části Krušných hor leží malebná horská víska Nové Hamry, která je vyhledávaným rájem pro běžkaře. Chcete-li se tedy projet okouzlující přírodou, navštívit krásná místa a vychutnat si klid a romantiku zasněžených lesů a plání, zamiřte právě sem.

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Pojďte se projet pohádkovou krajinou! V okolí Perninku budete projíždět okouzlující přírodou, navštívíte krásná místa a vychutnáte si klid a romantiku zasněžených lesů a plání. V samotném městečku můžete vyzkoušet běžkařský osvětlený okruh i kolečko pro běžkaře s psími kamarády.

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Bublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. V těsném sousedství se navíc nabízí možnost výletů do blízkého Německa.

Vrchol Plešivec v Krušných horách

Vrchol Plešivec v Krušných horách

Hora Plešivec (1028 m) je jedna z nejlépe dostupných krušnohorských tisícovek, s pohodlnou asfaltovou silnicí až na samý vrchol. S trochou pozornosti nemůžete minout odbočku s velkou cedulí za obcí Abertamy směrem na Boží Dar.

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Ski Centrum Bublava – Stříbrná

Ski Centrum Bublava – Stříbrná

Ski Centrum Bublava patří mezi nejlépe vybavené lyžařské areály v ČR s úplným spektrem doprovodných služeb. Pro svou výhodnou polohu v samém středu nejzápadnějšího výběžku Krušných hor s dostatkem sněhu patří již od počátku minulého století mezi vyhledávaná celoroční turistická střediska.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Rozhledna Háj u Aše

Rozhledna Háj u Aše

Rozhledna na vrchu Háj, jedna z našich nejmohutnějších vyhlídkových staveb, je nejzápadněji položenou rozhlednou v ČR. Vrchol Háj, nejvyšší vrchol české části Smrčin, se nachází kousek od Aše.

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka

Věděli byste, kde hledat Smrčiny, téměř neznámý kout naší vlasti? Napovíme, že je třeba zaměřit svou po pozornost do nejzápadnějšího cípu republiky, do Ašského výběžku.

Rozhledna na Olověném vrchu Bublava

Rozhledna na Olověném vrchu Bublava

Rozhledna Bleiberg je v současné době uzavřena.

Mariánské Lázně na běžkách – z lázní do tajgy na Kladskou

Mariánské Lázně na běžkách – z lázní do tajgy na Kladskou

O Mariánských Lázních by se dalo říct, že je to univerzální městečko. Má skvělé podmínky pro lyžování a ještě lepší podmínky pro relaxační a kulturní vyžití po lyžování nebo v případě nepříznivého počasí. Pokud se zima povede a je dostatek sněhu, je zde garantováno 90 km strojově upravovaných stop.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Přírodní park Přebuz

Přírodní park Přebuz

Přírodní park leží v severovýchodní části okresu Karlovy Vary u státní hranice s Německem a připomíná šumavské pláně. Jedná se o cennou přírodní lokalitu, jehož součástí je i přírodní rezervace Malé jeřábí jezero. Území je protkáno podzemními chodbami a šachtami.

Naučná stezka Kladská v NPR Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská v NPR Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny seznamuje s historií osady Kladská, faunou a flórou Slavkovského lesa a přírodními poměry rezervace. Na trase dlouhé 2,3 km se seznámíte s místní faunou i flórou jak na vlastní oči.

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Procházkou po naučné stezce Baltenský příkop od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky. Stezka Blatenského vodního příkopu je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Chaloupka U Červené jámy v Krušných Horách

Chaloupka U Červené jámy v Krušných Horách

Občerstvení u Červené jámy se nachází na krásném místě Krušných hor, na přední Hřebečné v blízkosti gigantické důlní propadliny Červená jáma. Pohádkově vyhlížející chaloupka, postavenou ze dřeva a hlíny, najdete na místě bývalého hostince, kudy už v minulosti vedly hlavní turistické trasy.