!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Muzeum východních Čech v Hradci Králové představí unikátní soubor gotického umění

Muzeum východních Čech v Hradci Králové představí unikátní soubor gotického umění

Vydáno 28. ledna 2020 Kultura
Od 7. února se v Muzeu východních Čech v Hradci Králové otevře výpravná výstava Uprostřed Koruny české představující gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250-1550. Výstava zaplní téměř celý interiér nově zrekonstruované výstavní budovy a bude obohacena o významné mezinárodní zápůjčky.
středověkPoprvé v novodobé historii Muzea se v rámci výstavy představí ucelený pohled na bohatství regionu východních Čech v období od 13. do 16. století. Dosud málo známý fond středověké a raně renesanční výtvarné kultury východočeského regionu bude představen v širokých kulturně historických souvislostech střední Evropy. Na výstavě bude shromážděno přes 400 uměleckých předmětů zahrnující sochy, deskové obrazy, celé středověké oltáře, knižní malbu, archiválie, umělecké řemeslo, archeologické památky a doklady každodennosti středověkého člověka.

středověk oltářNejrozsáhlejší konvolut uměleckých děl zapůjčilo Biskupství královéhradecké. Výstava bude sledovat i proměnlivé vztahy mezi východními Čechami a sousedními oblastmi, zejména se Slezskem. Soubor bude doplněn také o prestižní zápůjčky z Polska, Rakouska a Německa.

Všechny představované artefakty dokládají vysokou kulturní úroveň regionu, jehož byl Hradec Králové od nepaměti přirozeným centrem. Je to vůbec poprvé v historii muzea v Hradci Králové, kdy bude takto komplexně ukázána kultura regionu východních Čech od doby posledních Přemyslovců až do konce období vlády Jagellonské dynastie.
Uprostřed Koruny české - unikátní soubor východočeského gotického umění

Uprostřed Koruny české - unikátní soubor východočeského gotického umění

Výstava Uprostřed Koruny české představí gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250-1550 téměř v celém interiéru nově zrekonstruované výstavní budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové. Je také obohacena o významné mezinárodní zápůjčky.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909 - 1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.