Úvod > Aktuality > Muzeum v Týně nad Vltavou má novou hravou a interaktivní expozici
Muzeum v Týne nad Vltavou má novou hravou a interaktivní expozici
"> Muzeum v Týne nad Vltavou má novou hravou a interaktivní expozici "> Pomocí interaktivního doirama nahlédnete do vojenského tábora "> Potkáte zde napríklad ducha rytíre Cabelického
Kultura

Muzeum v Týně nad Vltavou má novou hravou a interaktivní expozici

  • Vydáno6. února 2015
Městské muzeum 
v Týně nad Vltavou prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Výsledkem je moderní interaktivní expozice naplněná cennými sbírkovými předměty, které však nejsou pouze staticky umístěné ve vitrínách, ale i v různých skrýších – zásuvkách, kukátkách. Nachybí ani doteková databáze, kde se můžete podrobně a do hloubky seznámit s jednotlivými tématy.
Duch v muzeuHlavním záměrem rekonstrukce Městského muzea v Týně nad Vltavou bylo zprostředkování zážitku – umožnění toho, aby vám exponáty přiblížily svůj příběh, který je často hodnotnější než exponát sám, a vtáhli vás do děje. Potkáte zde například ducha rytíře Čabelického ve virtuální podobě, uvidíte Vltavotýnský poklad jako hologram nebo pomocí interaktivního doirama nahlédnete do vojenského tábora z 18. století a na dělostřeleckého cvičiště.

Samostatnou částí je expozice vltavínů, jedna z největších v České republice (téměř 1 000 ks). Vltavíny, přírodní skla, jsou jednou z přírodních zajímavostí ČR. Expozice navozuje atmosféru zrodu vltavínů – pád meteoritu. Naleznete zde také informace o historii výzkumu, teoriích vzniku, nalezištích, vlastnostech, formách a výskytu vltavínů.

Vojáci v TýněV části věnované voroplavbě se mohou "projet" na pohyblivém modelu voru v projekci soutoku řeky Vltavy s Lužnicí, zhlédnout část historického filmu o voroplavbě a vyzkoušet interaktivní rybolov. Expozice 19. a 20. století je koncipována do scény historického vltavotýnského nádraží s postavami prvoválečných vojáků, jsou zde vystavena zajímavá kupecká vývěsní znamení nechybí ani panel s nejzajímavějšími okamžiky z historie města.

Ve 2. patře muzea najdete oblíbenou expozici "Svět loutek". Týn nad Vltavou je spjat se jménem loutkářského patriarchy Matěje Kopeckého, který je zde pohřben a má památník na místním hřbitově. Je zde malé loutkové divadélko, kde si mohou děti i dospělí vyzkoušet hru s marionetami.
Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.