Úvod > Aktuality > Výstava Mrtví jdou za sluncem bude v Jílovém u Prahy k vidění už jen do neděle
Kultura

Výstava Mrtví jdou za sluncem bude v Jílovém u Prahy k vidění už jen do neděle

  • Vydáno31. října 2019
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy ve spolupráci s řadou institucí a odborných pracovišť pořádá mimořádnou archeologickou výstavu s názvem Mrtví jdou za sluncem aneb Evropa v odlesku bronzu, která je zaměřena na pohřební ritus a kulturu v době bronzové. Mimořádná výstava je otevřena už jen do 3. listopadu 2019.
Mrví jdou za sluncemMimořádná výstava na téma pohřebních rituálů a kultury doby bronzové se koná v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Koho toto období zajímá, neměl by s návštěvou expozice otálet, neboť výstava Mrtví jdou za sluncem bude k vidění už jen do neděle 3. listopadu 2019.

Uvidíte tu unikátní originální archeologické nálezy nebo jejich repliky z českého prostředí i oblasti Středomoří, neboť navzdory obrovským geografickým vzdálenostem tvořila Evropa spolu se Středomořím jeden kulturní a ideový prostor. Řada archeologických nálezů spatřila světlo světa zejména při nedávno ukončeném záchranném výzkumu na stavbě dálnice D35, dále lze obdivovat množství bronzových depotů z mladší doby bronzové (např. slavný depot z Blučiny nebo Klentnice) a rekonstrukce žárových hrobů lužické kultury.

AgamemnonProtože se výstava zaměřuje i na kontakty a kulturní vazby se Středomořím, máte možnost spatřit unikátní repliky nálezů z mykénských hrobů zapůjčených z Národního muzea. Takto bohaté soubory se pohromadě objeví jen málokdy, proto si výstavu nenechte ujít. Zvlášť v čase Dušiček by návštěva výstavy Mrtví jdou za sluncem byla stylovou a důstojnou oslavou tohoto svátku.
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Zámek Loučeň ovládne do konce února příběh lásky

Láska hýbe světem, historií, lidskými osudy i technologiemi. Má svoji symboliku, projevovala se různými způsoby dnes a v minulosti, u nás i ve světě. Kdy jindy vyprávět příběh lásky než v únoru? A kde jinde než na zámku Loučeň?
Středočeský kraj | Památky

Ukrajinská jabloň nebo česká hrušeň? Soutěž Evropský strom roku začíná

Soutěž o nejkrásnější a nejzajímavější strom starého kontinentu začala od 1. února 2023. Milovníci přírody mohou volit Evropský strom roku, v online hlasování budou po celý měsíc vybírat z 16 finalistů. České barvy reprezentuje Hrušeň hnilička z Drásova u Příbrami – vítězka posledního národního kola. Rusko, které organizátoři z Nadace Partnerství vloni z důvodu válečné agrese organizátoři vyřadili, letos vystřídala Ukrajina. Ta do mezinárodního klání vyslala jiný ovocný strom: Jabloň z města Krolevets.
Středočeský kraj | Příroda

Divocí koně, zubři a pratuři se rychle stali součástí ochrany přírody v Česku

Stádo prvních čtrnácti divokých koní přijelo do České republiky dne 28. ledna 2015. Zvířata, která patří v Evropě, včetně České republiky, k původním živočišným druhům, byla na kontinentu vyhubena člověkem. Po opětovném vysazení se koním u nás začalo dařit – nyní po osmi letech je na našem území dvanáct dalších rezervací. A nejen koňských! Spolu s koňmi spásají invazivní druhy vegetace velcí kopytníci – pratuři a zubři.
Středočeský kraj | Příroda