Úvod > Aktuality > Muzeum v Českém ráji vystavuje ojedinělou sbírku
Josef Václav Scheybal se zasloužil o první národopisnou expozici v muzeu v Turnove a prispel k založení skanzenu lidové architektury na Dlaskove statku v Dolánkách
Kultura

Muzeum v Českém ráji vystavuje ojedinělou sbírku

  • Vydáno16. února 2013
Část rozsáhlé a pestré sbírky manželů Josefa a Jany Scheybalových vystavuje nově Muzeum Českého ráje. Tvoří ji kolekce grafik, obrazů, lidového umění, archiválií a knih a muzeum ji veřejnosti představuje vůbec poprvé. Rozsáhlost a pestrost sbírek manželů Scheybalových umožňuje připravit velmi zajímavou a pestrou instalaci. Hodnota ojedinělé sbírky přesahuje 29 milionů korun.
Na výstavě uvidíte například soubor francouzských politických karikatur z let 1832 až 1834 včetně litografií od Honorého Daumiera. Vystaveny jsou také knihy, archiválie, staré i novodobé malby, lidové plastiky a podmalby na skle či obaly od čokolád, sýrů a cigaret. Kuriozitou je oprátka, na níž 23. března 1897 pověsili sériového vraha Josefa Köglera. O něm byly na Liberecku skládány kramářské písně, napsáno několik knih a vystupuje i v jedné z Čapkových povídek.

Výstava potrvá do 7. 4. 2013 .    


Další aktuality

Za zimními památkami do Českého ráje a Severozápadních Čech

Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Kudy z nudy pro vás vybralo hrady a zámky otevřené celou zimu na severu a severozápadě Čech, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si tak nevšední prohlídku v zimní sezóně.
Památky

Český ráj nabízí atraktivní zážitky i v zimě

I v zimě má návštěva Českého ráje své kouzlo. Už jen obyčejná procházka spící přírodou či skalními městy vás dozajista nadchne, neboť vám umožní užít si příjemného klidu v tomto ročním období, kdy je zde méně turistů. Tím však nabídka zajímavých aktivit rozhodně nekončí – najdete tu spoustu dalších možností ke zábavě, sportování i relaxaci.
Zážitky

Nejúspěšnější reklama světa se točila na Kosti

Nejvíce oceňovaný spot roku 2012 je podle statistik Gunn Reportu reklama na francouzkou televizní stanici Canal+. Spot získal navíc tolik cen, jako se to nepodařilo žádné reklamě posledních 14 let, co Gunn Report vychází a sčítá ocenění na festivalech reklamy. Zároveň režisér spotu Matthijs van Heijningen je nejoceňovanějším režisérem roku 2012.
Památky

Od kolébky ke kočárku – výstava, na které byste neměli chybět

Sháníte na zkracující se podzimní dny zábavu? Máme pro vás lákavý tip. Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech si pro všechny zájemce, od malých dětí až po babičky a prababičky, připravila krásnou výstavu s názvem „Od kolébky ke kočárku“.