Úvod > Aktuality > Muzeum umění Olomouc nabízí komentované prohlídky zdarma a prodloužené středy
Arcidiecézní muzeum Olomouc
Kultura

Muzeum umění Olomouc nabízí komentované prohlídky zdarma a prodloužené středy

  • Vydáno12. února 2014
Hned několik zásadních novinek čeká v letošním roce návštěvníky Muzea umění Olomouc. Třetí největší instituce svého druhu u nás upravila od února vstupné, ale současně zpřístupňuje komentované prohlídky zdarma, vždy první středu v měsíci prodlužuje otevírací dobu nebo zavádí společné vstupenky do Arcidiecézního muzea Olomouc, Arcibiskupského paláce a Arcibiskupského zámku v Kroměříži.
Nové ceny vstupného v Muzeu umění OlomoucV souvislosti se sloučením s Divadlem hudby je též v přípravách rekonstrukce vstupní části v Muzeu moderního umění, která přinese lepší servis pro návštěvníky.

Nové vstupné zavedlo muzeum od 1. února. Oproti dosavadní jednotné vstupence do Arcidiecézního muzea Olomouc i Muzea moderního umění, která stála 50 korun, si lidé budou moci vybrat, zda si koupí vstupenku do jednoho, nebo do obou objektů. Základní vstupenka do jednoho objektu stojí sedmdesát korun, do obou budov pak stovku. V platnosti samozřejmě zůstává poloviční vstupné pro vybrané skupiny i rodinná vstupenka.  Ta je za 140 korun do jednoho a 230 korun do obou objektů.

Změnu přinesly zvýšené nároky zřizovatele na soběstačnost a přiblížení výše vstupného podobným institucím v České republice. Cena vstupenek se neměnila od roku 2006.

K úpravě dochází také u dnů s volným vstupem. Zdarma si lze výstavy a stálé expozice i nadále prohlédnout každou neděli, středy budou bezplatné každý první týden v měsíci. Tato nabídka začne platit v březnu. Bude zde nejen vstup zdarma, ale také prodloužená otevírací doba, a to do osmi večer. Do tohoto výjimečného dne se soustředí i atraktivní doprovodný program, animace, besedy, koncerty nebo komentované prohlídky výstav. Oproti dosavadní praxi budou prohlídky výstav s kurátory bezplatné. Zdarma zůstanou také animační programy pro školy. 

Další novinkou je provázání vstupného v Arcidiecézním muzeu Olomouc, olomouckém Arcibiskupském paláci a v Arcibiskupském zámku a zahradách v Kroměříži. Konkrétní podobu tak nabývá projekt Duchovní Osa Moravy, jehož cílem je intenzivnější využití potenciálu Olomouce a Kroměříže v oblasti cestovního ruchu. Se zahájením turistické sezony budou turistům nabídnuty balíčky společných vstupenek do dvou nebo všech tří objektů, jejichž návštěvou získají úplný přehled o významu a šíři aktivit spojených s tisíciletým působením olomoucké arcidiecéze na Moravě.
Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno na sklonku roku 2006 jako součást Muzea umění Olomouc. Detašované pracoviště muzea sídlí na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, v části severozápadního křídla zámku.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality

Kam na výlet v Olomouci po celý rok?

Sloup Nejsvětější Trojice, jedinečný orloj, unikátní kostely a kašny, radnice s orlojem a přístupnou věží, prohlídky tereziánského opevnění, rozlehlé parky, výletní plavby po řece Moravě i Pevnost poznání – a to je jen výběr z mnoha zajímavosti, které dětem nabízí město Olomouc. Na co ještě nesmíte zapomenout? Vydejte se také do zoologické zahrady na Svatém Kopečku, mezi jejíž rarity patří například průchod výběhem opic, pavilon netopýrů, obří akvárium nebo rozhledna. Příjemný výlet do Olomouce si můžete udělat kdykoli během roku.
Olomoucký kraj | Památky

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Na prohlídku Dlouhých strání se můžete vypravit také v zimě. Samostatně autem se k elektrárně nesmí, tam i zpátky vás od lyžařského areálu Kouty dovezou autobusy. Prohlídka trvá asi dvě hodiny a doporučujeme ji rezervovat předem. Exkurzi je sice možné zaplatit i na místě bez rezervace, pouze však v případě, že jsou volná místa. K horní nádrži se bohužel v zimě nejezdí, dostanete se tam jedině pěšky nebo na běžkách.
Olomoucký kraj | Zážitky

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn je během listopadu otevřen o víkendech. Milovníci historie a hradní architektury sem mohou přijít každou sobotu a neděli, až do 26. 11. 2023. Během prodlouženého víkendu 17. až 19. listopadu zde bude otevřeno také v pátek.
Olomoucký kraj | Památky

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023 od 10 do 15 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Tkalcovské muzeum na Rejvízu končí: exponáty si prohlédnete jinde

V říjnu 2023 ukončilo provoz Tkalcovské muzeum na Rejvízu, které zde turisté mohli navštěvovat od roku 2008. Rejvízská tkalcovna se nacházela uprostřed vesnické památkové zóny v Rejvízu. Kdo se o stará řemesla zajímá, ale nemusí být smutný – exponátů rejvízského muzea se ujala dvě muzea, která také plánují s bývalými majiteli pořádání kulturních akcí.
Olomoucký kraj | Zážitky

Velký návrat výstavy Exota Olomouc: Největší papoušek světa, evropské unikáty i světové premiéry!

Na čtyři tisíce exotických a často také vzácných ptáků budou od 13. do 15. října 2023 k vidění na Výstavišti Flora Olomouc. Po pětileté odmlce se sem vrací jedna z tradičních a oblíbených akcí – Exota Olomouc! Tato mezinárodní výstava exotického ptactva letos obsadí největší pavilon A, další tři menší pavilony a také Palmový skleník. Těšit se můžete na papoušky, tukany, drobné exoty, kanáry, exotické bažanty či okrasnou vodní drůbež.
Olomoucký kraj | Příroda

Užijte si prohlídku Olomouce s průvodcem, ukáže vám všechny tajná zákoutí města

Nádherné historické jádro města Olomouce nadchne všechny milovníky architektury a historie. Pro svou jedinečnost bylo roku 1971 začleněno k městským památkovým rezervacím (navíc se jedná o druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v ČR), v roce 2000 byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán olomoucký sloup Nejsvětější Trojice. Pokud chcete krásnou Olomouc poznat blíže, můžete využít služeb zdejších školených průvodců. Prohlídky je ale třeba si objednat předem.
Olomoucký kraj | Památky