Úvod > Aktuality > Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se rozroste o novou budovu
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se rozroste o novou budovu
">
Kultura

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se rozroste o novou budovu

  • Vydáno5. dubna 2017
Broušený skleněný krystal zvenku, tajemná komnata vánočních ozdob uvnitř. Tak by měla vypadat přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které potřebuje více prostoru pro své rozsáhlé sbírky. Stavbět by se mělo zhruba od září, dokončení včetně expozice je plánováno ke 115. výročí muzea, tedy v roce 2019.
Muzeum bižuterie JablobecPodoba nového objektu vzešla z vyzvané architektonické soutěže, která proběhla už v závěru roku 2013. Na vítězi se tenkrát členové odborné komise, kterou tvořili zástupci investora, ministerstva kultury, památkáři i nezávislí architekti, jednoznačně shodli. Podoba skleněného broušeného kamene od společnost Hlaváček-architekti nejlépe splňovala zadání spojit moderní architekturu se stávajícím památkově chráněným objektem a jako bonus navíc dokonale symbolizuje svůj vnitřní obsah. Následovaly dva roky projektování a schvalovacích procedur.
 
MSB – nová expoziceCelkový rozpočet zahrnuje také stálou expozici vánočních ozdob, která obsadí druhé podlaží objektu. Jejím autorem je jeden z nejuznávanějších českých designérů Jakub Berdych ml. Pojetí vychází ze skutečnosti, že vánoční ozdoby z Čech putovaly hlavně do zámoří. Proto v expozici najdete vitríny připomínající Manhattan nebo zaoceánský parník.
 
První podlaží bude sloužit jako technické zázemí muzea, třetí volně navazuje na stávající vestibul a je koncipováno jako víceúčelový prostor pro krátkodobé výstavy, přednášky, koncerty, v letní sezóně by mohlo být využíváno také jako kavárna. Z tohoto prostoru také bude dokonalý výhled na muzejní park, který bude v rámci stavebních prací kompletně revitalizován a otevřen veřejnosti. Do budoucna by se zahrada měla postupně naplnit uměleckými díly v rámci uvažovaného projektu "Zahrada evropského skla".
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl