!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Muzeum romské kultury slaví letos 30 let od svého vzniku
Muzeum romské kultury slaví letos 30 let od svého vzniku
"> "> ">
Kultura

Muzeum romské kultury slaví letos 30 let od svého vzniku

Vydáno 7. dubna 2021
Muzeum romské kultury slaví v letošním roce 30 let od svého založení, ke kterému došlo dne 7. dubna 1991. Po celý rok instituce připravuje akce k připomenutí existence muzea. Hned ve čtvrtek 8. dubna muzeum připomene Mezinárodní den Romů, který probíhá již druhým rokem v online prostředí.
Muzeum romské kulturyVe středu 7. dubna, tedy přesně v den výročí vzniku muzea bude zahájena nová výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Výběr z fotografického díla uznávaných fotografů, manželů Carretových z Francie, kteří fotografují Romy a Sinty či Manuše v Evropě již 30 let. Výstavu muzeum uvede videem s fotografiemi, pozdravem a komentářem samotných autorů. Vernisáž by pak rádi uskutečnili v momentě, kdy to situace dovolí za účasti manželů Carretových.

Mimo zahájení výstavy si budou moci dospělí i děti vyzkoušet své postřehy v online kvízu a zasoutěžit o ceny. Dále na Facebooku zhlédnou retro fotogalerii obsahující fotografie z 30leté historie Muzea romské kultury. A s ohledem na to, že je muzeum veřejnosti uzavřeno, zpřístupnili muzejníci velmi atraktivní stálou expozici Příběh Romů, mapující dějiny Romů od starověké Indie až po události II. světové války a současnost, a to v rámci 3D prohlídky na webu rommuz.pano3d.cz. Na podzim pak je plánována demolice vepřína v Letech u Písku, na niž je navázána výstavba památníku holokaustu Romů a Sintů v místě bývalého tzv. cikánského tábora.
 

Nové podcasty, romské pohádky a lekce romštiny

muzeum romské kulturyMezinárodní den Romů 8. dubna 2021 muzeum připomene formou podcastu. Druhá série nese podtitul Velikáni jako spojující články. Právě první epizoda nové sezóny podcastů Muzea romské kultury se zabývá stěžejním historickým milníkem v romské historii - prvním Světovým romským kongresem Světové romské unie - konaným 8. 4. 1971 a klade i otázky týkající se vztahu této události k současnosti. Na oslavu Mezinárodního dne Romů muzeum připravuje i live streaming koncertu legend romské hudby, skupiny Kale.

V průběhu měsíce dubna se mohou zájemci těšit na nový online obsah, který postupně uveřejníme na Facebooku, Youtubu a Instagramu. A co to bude? Virtuální procházka po brněnské lokalitě Cejlu s Petrou Svobodovou, video Jolanka a Gejza vyprávějí pohádky pro děti nebo online lekce romštiny Učme se romsky - slovíčka a fráze.
Pietní místo Lety u Písku - památník obětem romského holocaustu

Pietní místo Lety u Písku - památník obětem romského holocaustu

Památníkem obětí romského holocaustu se stalo nově upravené pietní území, které se nachází v místě bývalého pohřebiště cikánského tábora Lety u Písku nedaleko obce Lety.

Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury se nachází v brněnské čtvrti Zábrdovice. Muzeum nabízí stálou expozici Příběh Romů, která prezentuje dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost. Konají se zde výstavy, přednášky, besedy, filmové projekce, koncerty, módní přehlídky, programy pro děti a kurzy romštiny.

Památník romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu

Památník romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu

Památník stojí na místě tábora, kde byly v období od srpna 1940 do listopadu 1950 internovány různé skupiny osob, které byly zejména z rasových, národnostních či politických důvodů vyčleňovány z většinové společnosti. Za II. světové války sloužil jako sběrný tábor pro moravské Romy.

Další aktuality

20.4.
2021
Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!

Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!

Jižní Morava | Kultura
4.4.
2021
Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Jižní Morava | Příroda
1.4.
2021
Moravská galerie slaví 60 let

Moravská galerie slaví 60 let

Jižní Morava | Kultura