Úvod > Aktuality > Muzeum prusko-rakouské války na Chlumu chystá novou expozici, změní i svůj název

Muzeum prusko-rakouské války na Chlumu chystá novou expozici, změní i svůj název

Vydáno 8. února 2019 Kultura
Název Muzea prusko-rakouské války roku 1866 na Chlumu se od letošní sezóny změní. Dojde k jeho zkrácení na Muzeum války 1866. Zaměření muzea zůstává stejné, připravuje se v něm dokonce i nová expozice.
Bitva na ChlumuNový název Muzea prusko-rakouské války lépe vyhovuje historickým skutečnostem a odstraňuje jazykovou nepřesnost v jeho názvu. Stávající název pobočky s dovětkem „na Chlumu“ totiž neoznačuje sídlo muzea. To by se totiž muselo uvádět „v Chlumu“. Pojem „na Chlumu“ je zbytek místního názvu, který označuje vyvýšeninu, na níž stojí původní budova památníku.

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866, a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je mimo muzea také rozhledna a dvě naučné stezky. Změnou názvu muzea se jeho zaměření nezmění. Návštěvníci v jeho expozici naleznou kvalitně zpracované informace o konfliktu, který se odehrál nejen u Hradce Králové v roce 1866.

památník chlumV chlumském muzeu se na sezónu 2019 připravuje zbrusu nová a moderní expozice, která má ještě více prohloubit informace o prusko-rakouské válce, kterou v ruce 1866 vedlo Pruské království s Rakouským císařstvím o převahu ve střední Evropě. Důraz výstavy bude kladen především na nejvýznamnější střet tohoto konfliktubitvu u Hradce Králové. Výstava představí informace o válečném konfliktu jako takovém, ale bude se věnovat i novým tématům – například telegrafii, železniční dopravě či zdravotnictví.
Muzeum války 1866: muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Muzeum války 1866: muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum a rozhledna.

Památník bitvy u Chlumu

Památník bitvy u Chlumu

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva. Téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy.